آمریکا باید واقعا از شکست خود در افغانستان درس بگیرد – وزیر امور خارجه چین – تاجیکستان نیوز

عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین، وزیر امور خارجه چین روز پنجشنبه در سمرقند از ایالات متحده خواست که از شکست چندوجهی خود در افغانستان درس گرفته و مسیر خود را در اسرع وقت تغییر دهد.

این بیانیه را «کین گانگ» در پاسخ به سؤالات پس از دومین نشست غیررسمی وزرای خارجه چین، روسیه، پاکستان و ایران بیان کرد. از او سوالی درباره تحقیقات کاخ سفید که اوایل ماه آوریل در مورد وضعیت خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان منتشر شد، پرسیده شد. نویسندگان این گزارش به “شکست اطلاعاتی بزرگ” اذعان می کنند و دولت قبلی ایالات متحده را مسئول خروج عجولانه نیروها می دانند.

به گفته کین گنگ، شکست آمریکا در افغانستان چند وجهی است. اولاً، او خاطرنشان کرد که ایالات متحده از نظر نظامی شکست خورده است. «فتح» به زور یک لحظه صلح برای افغانستان به ارمغان نیاورد و 20 سال اشغال آمریکا تبدیل به 20 سال درگیری و ناآرامی در افغانستان شد.

دوم اینکه ایالات متحده از نظر سیاسی شکست خورده است. “تحول دموکراتیک” تحمیل شده توسط ایالات متحده و غرب نتیجه معکوس داشت و مشکل آشتی قومی در افغانستان تا به امروز حل نشده است.

سوم، ایالات متحده در مبارزه با تروریسم شکست خورده است. همانطور که کین گنگ خاطرنشان کرد، هر چه ایالات متحده بیشتر با تروریسم مبارزه کرد، بیشتر در افغانستان گسترش یافت. تعداد گروه های تروریستی در 20 سال از کمتر از ده گروه به بیش از 20 گروه رسیده است.

به گفته کین گانگ، او امیدوار است که ایالات متحده واقعاً بتواند از این تاریخ درس بگیرد، مسیر خود را هر چه زودتر تغییر دهد و از استانداردهای غربی برای قضاوت و مداخله در سیستم های سیاسی دیگر کشورها استفاده نکند و از طرح های بازگرداندن حضور نظامی در کشور دست بردارد. افغانستان و منطقه از تروریسم برای این کار حمایت و استفاده نخواهند کرد.

مقاله مرتبط  UNDP و دادگاه عالی تاجیکستان میزبان یک مجمع بین المللی قضایی آنلاین با موضوع "HIV ، حقوق بشر و قانون"