آکادمی ملی علوم تاجیکستان و روسکوسموس در حال آماده سازی قرارداد همکاری هستند – اخبار تاجیکستان

آکادمی ملی علوم تاجیکستان و شرکت دولتی “روسکاسموس” در حال آماده شدن برای امضای توافقنامه همکاری هستند که حدود ده زمینه همکاری را در نظر می گیرد. به گزارش تاس، این موضوع روز چهارشنبه توسط مدیر موسسه اخترفیزیک آکادمی ملی علوم تاجیکستان به تاس اعلام شد.

یک توافقنامه دوجانبه بین آکادمی ملی علوم تاجیکستان و شرکت دولتی روسکوموس در حال آماده سازی است. کوهیرووا گفت: این سند حدود ده زمینه همکاری را در بر می گیرد که شامل اکتشافات فضایی صلح آمیز، سنجش از دور زمین، آموزش پرسنل و موارد دیگر می شود.

وی خاطرنشان کرد که دانشمندان تاجیک سهم بزرگی در اکتشافات فضایی داشته اند.

حتی زمانی که اولین ماهواره زمین پرتاب شد، که از آن دوران اکتشافات فضایی آغاز شد، دانشمندان ما به طور فعال در رصد زمینی شرکت کردند: از رصدخانه گیسار، آنها مسیر پرواز، موقعیت اجسام در فضا را ثبت کردند، و عکس هایی از ماهواره ها و ارسال آنها به مرکز. کوخیرووا خاطرنشان کرد: دانشمندان ما همچنین پرواز یوری گاگارین را ردیابی کردند.

همچنین، به گفته وی، مؤسسه اخترفیزیک در آماده سازی و اجرای اولین پرواز به فضا مشارکت داشت و “بدون شک سهم خود را داشت” – دانشمندان به طور فعال رفتار اجسام را در جو زمین و استراتوسفر مطالعه می کردند.

کوخیرووا گفت: «بالاخره، پروازهای فضایی فرصتی منحصر به فرد برای ثبت رفتار بدن، به عنوان مثال، قسمت‌های پایینی کشتی که در حین پرتاب سوخته‌اند، و ردیابی مسیر بعدی کشتی است.» او خاطرنشان کرد که حتی در حال حاضر نیز گاهی از مؤسسه خواسته می شود تا در هنگام پرتاب کشتی ها از کیهان بایکونور عکس بگیرد.

لازم به ذکر است در حال حاضر سه رصدخانه نجومی در تاجیکستان وجود دارد. رصدخانه گیسار در ارتفاع 730 متری از سطح دریا، سنگلوخ – در منطقه دانگره در ارتفاع 2300 متری، رصدخانه پامیر – در ارتفاع 4350 متری در منطقه مرغاب از توابع خودمختار گورنو بدخشان قرار دارد. منطقه.

مدرن ترین رصدخانه سنگلوخ است که در سال 1977 ساخته شد و در سال 1995 وضعیت بین المللی دریافت کرد. یک تلسکوپ آینه ای با قطر 1 متر وجود دارد. این به شما امکان می دهد اجسام را در آسمان در فاصله 40 هزار کیلومتری یا بیشتر ردیابی کنید.

در کوه های تاجیکستان، در ارتفاع بیش از 2.2 هزار متر، یک شی منحصر به فرد دیگر وجود دارد – مجتمع نوری-الکترونیکی “OKNO”، مجهز به 10 تلسکوپ. تحت صلاحیت نیروهای هوافضای فدراسیون روسیه است. وظایف آن شامل تشخیص و ردیابی اجرام فضایی در مدارهای مختلف و همچنین جمع آوری اطلاعات در مورد وضعیت فضایی است.