انتخابات ریاست جمهوری ترکیه: اردوغان و قلیچداراوغلو به دور دوم راه یافتند – اخبار تاجیکستان

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در 14 می در ترکیه به جشن دموکراسی تبدیل شد. به گزارش خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور، دوشنبه شب در جمع هموطنانی که در دفتر مرکزی حزب حاکم عدالت و توسعه (AKP) در آنکارا تجمع کرده بودند، گفت.

ترکیه و مردمش بدون توجه به شاخص ها برنده انتخابات شدند. رای 14 مه یکی از بالاترین میزان مشارکت در تاریخ فرآیندهای انتخاباتی کشورمان بود.

بر اساس نتایج شمارش 100 درصد آرا در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه 49.24 درصد و کمال قلیچداراوغلو رهبر مخالفان 45 درصد آرا را به دست آوردند.

اردوغان خطاب به مردم ترکیه گفت که از هر یک از 27 میلیون رای دهنده که از نامزدی او در انتخابات ریاست جمهوری حمایت کردند سپاسگزارم.

این سیاستمدار تاکید کرد: در عین حال از همه 56 میلیون رای دهنده ای که به پای صندوق های رای آمدند سپاسگزارم.

رئیس جمهور اردوغان خاطرنشان کرد که انتخابات پارلمان ترکیه، حتی با صف بندی اولیه نیروها، نشان می دهد که اتحادیه مردم که شامل حزب عدالت و توسعه است، اکثریت را در اختیار دارد.

برای پیروزی در دور اول، یکی از نامزدها باید 50 درصد به علاوه یک رای را کسب می کرد. 28 می برای دور دوم رای گیری تعیین شده است.

همچنین خاطرنشان شد که بیش از نیمی (55.36 درصد) از شهروندان این جمهوری که در خارج از ترکیه زندگی می کنند، در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه که روز یکشنبه برگزار شد، از رجب طیب اردوغان، رئیس دولت فعلی حمایت کردند. این را داده های CEC که روز دوشنبه توسط آژانس دولتی Anadolu منتشر شد، نشان می دهد.

میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در خارج از کشور 50.55 درصد بود. در این رای گیری بیش از 850 هزار نماینده دیاسپورای ترکیه شرکت کردند.

اردوغان از حمایت بیشتر ترک ها در آلمان، فرانسه، اتریش، هلند، بلژیک، صربستان و چندین کشور اروپایی دیگر بهره مند شد. رئیس فعلی دولت در آذربایجان، ازبکستان، ایران، پاکستان و همچنین اکثر کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا رهبری می کند. در همان زمان، دیاسپورا در بریتانیای کبیر، ایتالیا، اسپانیا، یونان، و همچنین در بسیاری از کشورهای اروپای شرقی، رقیب اصلی او، قلیچداراوغلو را ترجیح دادند.

به گزارش تلویزیون دولتی ترکیه، همچنین ائتلاف تحت رهبری حزب اردوغان اکثریت پارلمان (بیش از 320 کرسی) را بر اساس داده های اولیه از 100 درصد مراکز رای گیری در ترکیه به دست آورد.