ایران در مورد سقوط هواپیمای بوئینگ 737-800 اوکراینی احکام صادر می کند – اخبار تاجیکستان

دادگاهی در ایران 10 پرسنل نظامی را در ارتباط با نقش آنها در سقوط هواپیمای مسافربری بوئینگ 737-800 اوکراین در ژانویه 2020 به حبس های مختلف محکوم کرده است. به گزارش دویچه وله به نقل از سایت قضایی ایران میزان آنلاین، این خبر روز یکشنبه 26 فروردین ماه اعلام شد.

به گفته این منبع، عامل اصلی پرونده، اپراتور سامانه ضدهوایی Tor-M1 در مجموع به ۱۳ سال حبس تعزیری محکوم شده و همچنین ملزم به پرداخت غرامت به خانواده های قربانیان شده است. . در کیفرخواست آمده است که او «برخلاف دستور» و بدون اجازه «دو موشک» به هواپیما شلیک کرده است. در عین حال خاطرنشان می شود که اقدامات اپراتور “به دلیل ناآگاهی وی از وضعیت و اعتقاد اشتباه او به دشمن بودن هدف کشف شده بود.”

9 محکوم دیگر نیز از یک تا سه سال محکوم شدند. نام آنها خوانده نمی شود.

این احکام پس از 20 جلسه دادگاه و “تحقیقات دقیق” طی سه سال صادر شد. در این گزارش آمده است: رسیدگی به این پرونده یکی از مهم ترین، ظریف ترین و پیچیده ترین محاکمات چند سال گذشته در کشور بوده است.

یادآور می‌شویم، هواپیمای خطوط هوایی اوکراین که با پرواز PS752 از تهران به کیف پرواز می‌کرد، در 8 ژانویه 2020 اندکی پس از برخاستن از زمین، سرنگون شد. همه 176 سرنشین هواپیما کشته شدند: شهروندان افغانستان، ایران، کانادا و اوکراین و همچنین شهروندان بریتانیای کبیر و سوئد. تنها چند روز بعد، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مسئولیت سقوط این هواپیما را بر عهده گرفت و گفت که هواپیما به اشتباه سرنگون شده است.

مقاله مرتبط  آشنایی با پروژه نوسازی خطوط 5 و 6 شرکت آلومینیوم شیرکتی توجیک در شهر تورسون زاده - اخبار تاجیکستان

مقامات ایرانی تقریباً یک سال پس از فاجعه، پرداخت غرامت 150 هزار دلاری به خانواده‌های قربانیان را تصویب کردند. در ژانویه 2022، دادگاهی در کانادا حکم به پرداخت 74 میلیون یورو به بستگان شش مسافر هواپیمای سقوط کرده بوئینگ 737-800 سپاه اوکراین داد.