ایرینا آپکسیمووا نقش یک خانم دمدمی مزاج را در یک رویای بی وقفه بازی کرد

ایرینا آپکسیمووا نقش یک خانم دمدمی مزاج را در یک رویای بی وقفه بازی کرد

مومو دوست انسان است

جشنواره تئاتر. چخوف با همکاری تئاتر تاگانکا نمایش “مومو” را بر اساس داستانی به همین نام از ایوان تورگنیف روی صحنه برد. نارین گریگوریان، کارگردان ارمنستانی، نسخه یک ساعت و نیم مرحله ای از این کتاب درسی را با غوطه ور شدن در دنیای گراسیم کر و لال ساخته است.

به لطف بنیانگذار جشنواره چخوف، والری شادرین، که زمانی کارگردانان جوان کشورهای مستقل مشترک المنافع را در مسکو گرد هم می آورد، نارین گریگوریان این فرصت را داشت که نمایش های بهترین کارگردانان جهان را ببیند و در کلاس های کارشناسی ارشد شرکت کند. او بازیگر سرشناس تئاتر و سینما در ارمنستان است.

او در فیلم «حوا» ساخته آناهیت آباد کارگردان ایرانی نقش اصلی را بازی کرد و برای آن جایزه جشنواره «کینوشاک» آناپا را دریافت کرد. به زودی نارین را در نقش مادر شارل آزناوور خواهیم دید – تصویربرداری در فرانسه انجام می شود. او به عنوان کارگردان در تئاتر عروسکی ایروان و تئاتر پانتومیم کار کرد و اکنون تئاتر همازگین را به نام خود کارگردانی می کند. اس. سرکیسیان. پیشکا بر اساس Maupassant که در آنجا به صحنه رفت در جشنواره تئاتر چخوف در سال 2021 شرکت کرد.

نارین عاشق کلاسیک های روسی است، او با آن بزرگ شد و خودش مومو را برای تولید انتخاب کرد. ما آنچه را در حال رخ دادن است می بینیم، آن را به گونه ای درک می کنیم که گویی از چهره گراسیم کر لال است که فقط می تواند خش خش و خش خش را بگیرد. و ما با او در این سکوت غوطه وریم. گراسیم روی صحنه نیست و زندگی با تمام چند صدایی اش، با گریه و آواز باز می گردد. گراسیم توانا. خوشبختانه یک غول واقعی در تئاتر تاگانکا پیدا شد.

کلمه برای کارگردان مهم ترین چیز نیست، لحن مهم تر است. بسیاری از چیزها بر روی انعطاف پذیری و ژست ساخته شده است. یوری کوستانیان طراح رقص ارمنستانی با بازیگران کار کرد. او در “مومو” از عناصر رقص محلی و هنرهای محلی استفاده کرد. به نظر می رسد که خدمتکاران به طور دوره ای از زمان واقعی خارج می شوند و مانند اسباب بازی های چوبی بوگورودسک شروع به حرکت می کنند. معروف ترین آنها ” آهنگر ” است ، جایی که یک دهقان و یک خرس ، سوار بر میله های موازی ، با پتک به سندان می زنند.

این اسباب بازی بوگورودسک بود که طرح رنگ لباس ها را تعیین کرد و ریتم زندگی را برای ساکنان مورچه ها تنظیم کرد. کل ساختار که توسط طراح صحنه و طراح لباس ویکتوریا ریدو اوگانسیان که او نیز اهل ارمنستان است ساخته شده است، شبیه یک خانه عروسک است. در طبقه بالای آن، بانوی اجرا شده توسط ایرینا آپکسیموا تقریباً شبانه روز استراحت می کند. به محض اینکه از خواب بیدار شد و چای خواست – و مطمئناً معلوم می شود که خیلی سرد یا خیلی گرم است، حرکت براونی شروع می شود. افراد ناچیز ساکن پایین، گویی زخمی شده اند، سعی می کنند بانوی دمدمی مزاج را آرام کنند. و او هنوز مرده است. در حالی که روی تخت دراز کشیده است، او دیده و شنیده نمی شود. بیدار می شود – مثل قاصدک خداست. در همین نزدیکی آویزهای وفادار و بدبختی هستند که همیشه آماده انجام هر هوس هستند.

در اعماق مناظر یک ارکستر کوچک به رهبری آهنگساز آرتم کیم وجود دارد. در پروژه بین المللی “مومو” او به عنوان نماینده ازبکستان معرفی شده است. او سال‌ها با تئاتر تاشکند “ایلخوم” که در آنجا با مارک ویل کار می‌کرد در ارتباط بوده است. او همچنین با گروه Nieuw از هلند همکاری داشت. اجرای مشترک او با ولادیمیر پانکوف جشنواره تئاتر ادینبورگ را افتتاح کرد. همانطور که آرتم تصور می کند، گراسیم با کنترباس و مومو با فلوت مرتبط است.

اینجا سگ واقعی وجود ندارد. به محض برداشتن جارو، دختری لمس کننده به دور گراسیم می پرد. مومو به آرامی و با دقت توسط الکساندرا خوانسکایا بازیگر نقش آفرینی شد. او در بعضی لحظات به محض دراز کشیدن پای گراسیم واقعاً شبیه یک سگ کوچک می شود.

و او وابستگی دیگری دارد – تاتیانای مهربان که بی وقفه لباس ها را می شست. او برای هر ضربه ای از سرنوشت آماده است. ما باید با کاپیتون مست ابدی ازدواج کنیم – اگر معشوقه دستور دهد او ازدواج خواهد کرد. همدردی متقابل آنها با گراسیم طولانی نخواهد بود. تاتیانا توسط داریا آوراتینسکایا بازی شد که با آمادگی عالی و تقریباً تمرین باله شگفت زده شد که به ندرت در بازیگران زن دراماتیک دیده می شود. اجرای پیچیده از نظر پلاستیک و موسیقی برای بسیاری از هنرمندان تاگانکا به یک آزمون قدرت تبدیل شده است. معلوم شد که پتانسیل وجود دارد.