بانک جهانی رشد اقتصادی اروپای شرقی و آسیای مرکزی را تا 1.4 درصد پیش بینی کرد – اخبار تاجیکستان

بانک جهانی پیش‌بینی رشد اقتصادی اروپای شرقی و آسیای مرکزی در سال 2023 را از 0.1 درصد به 1.4 درصد افزایش داد. به گزارش تاس، چنین اطلاعاتی در گزارش بانک جهانی (WB) که روز پنجشنبه منتشر شد، ارائه شده است.

این سازمان افزایش 1.3 درصدی (در مقایسه با پیش‌بینی‌های ژانویه) را به بهبود چشم‌انداز اقتصادی روسیه و اوکراین، علی‌رغم درگیری‌های مداوم، نسبت می‌دهد. بنابراین، بر اساس برآوردهای به روز شده توسط کارشناسان بانک جهانی، در پایان سال 2022، کاهش در فدراسیون روسیه به جای 3.5٪ به 2.1٪ رسید.

در این گزارش آمده است: «رشد اقتصادی در حد متوسط ​​باقی خواهد ماند، تولید ناخالص داخلی واقعی به 1.4 درصد افزایش خواهد یافت که دلیل آن کاهش رشد تولید ناخالص داخلی روسیه و تضعیف کاهش تولید در اوکراین است.

جریان قابل توجه مهاجران و حواله های ارسالی به آسیای مرکزی و قفقاز جنوبی، عمدتاً از روسیه و اوکراین، و همچنین رشد دو رقمی تجارت، منجر به افزایش قابل توجه تولید در نیمه دوم سال گذشته شد که به نوبه خود به این امر کمک کرد. به نرخ رشد بالاتر برای سال 0.2 p.p برای روسیه و 0.5 p.p برای اوکراین. به لطف رشد انفجاری ارمنستان، سریعترین کشور در حال رشد در اروپا و آسیای مرکزی <…> در این سند تاکید شده است: “قفقاز جنوبی تنها زیرمنطقه در این منطقه بود که نرخ رشد آن در سال 2022 از سال 2021 بیشتر شد.”

مقاله مرتبط  آموزش کامل دکوراسیون داخلی با 15 درس رایگان+ جزوه PDF - سریع آسان