برنامه “شب های موزه” 2023 در مسکو شناخته شد

برنامه “شب های موزه” 2023 در مسکو شناخته شد

ستارگان گشت و گذار و صدف

در 20 می در مسکو، مانند سایر شهرهای روسیه، اقدام سالانه “شب موزه ها” برگزار می شود. سال گذشته رویدادهایی که به طور ویژه برای این رویداد فرهنگی در پایتخت تدارک دیده شده بود با حضور 309 هزار نفر برگزار شد. در این، به گفته رئیس اداره فرهنگ مسکو، الکساندر کیبوفسکی، کمتر انتظار نمی رود. شما می توانید از بیش از 100 سایت به صورت رایگان (اما با ثبت نام قبلی)، از جمله نه تنها موزه ها، بلکه کتابخانه ها نیز بازدید کنید. با این حال، تأکید بر فراتر رفتن از موزه – به فضای شهری، جایی که «چشمه های فرهنگی» زیادی نیز وجود دارد، خواهد بود. 16 فرد سرشناس – ستارگان در رشته خود، چه تئاتر، چه ریاضیات یا زیست شناسی – تورهای نویسنده خود را در مسکو برگزار می کنند.

الکساندر کیبوفسکی، رئیس دپارتمان فرهنگ مسکو، در یک کنفرانس مطبوعاتی که به این رویداد اختصاص داشت، می‌گوید: «شب موزه‌ها برای ما نه تنها برنامه‌ای از رویدادها، بلکه راهی برای بررسی سال است. – مسکو در مواضع مطمئنی است. سال گذشته 1237 نمایشگاه در پایتخت برگزار شد، یعنی روزانه سه یا چهار پروژه افتتاح می شد. نکته اصلی این است که بازدیدکنندگان برمی گردند – ما ثابت می کنیم که همان افراد بار دوم و سوم می آیند. در مورد شب موزه ها، سال گذشته 309000 نفر در این اقدام در مسکو شرکت کردند، من مطمئن هستم که امسال کمتر نخواهد بود.

شب موزه از ساعت 7 بعد از ظهر شروع می شود و تا ساعت 2 بامداد ادامه دارد. علاوه بر این، رفتن به مرکز ضروری نیست – هر منطقه مسکو برنامه خاص خود را خواهد داشت. موزه‌های مسکو به سکوی مرکزی تبدیل خواهند شد. مجتمع در بلوار زوبوفسکی برای بازدید رایگان از پروژه های موجود، از جمله نمایشگاه های “خانه مدل ها” افتتاح می شود. صنعت تصویر»، «Petrov-Vodkin. لوماکین. عنصر کریمه» و نمایشگاه کاشی، رویدادهای ویژه در همه جا برگزار می شود. و در حیاط مجتمع در زوبوفسکی یک سخنرانی در مورد معماری توسط مورخ محلی دنیس رومودین و یک برنامه شاعرانه از هنرپیشه آرتم کوکوشکین برگزار می شود و در ساعت 20:00 فیلمی در مورد صنعت مد شوروی نمایش داده می شود.

اما زندگی فرهنگی در پنج سایت دیگر انجمن موزه در جریان است. تورهای ستاره نقطه برجسته برنامه در نقاط مختلف شهر خواهد بود. یکی از آنها توسط بازیگر Ekaterina Klimova میزبانی می شود و از مکان های تئاتر مورد علاقه خود در مسکو بازدید می کند. دیگری ریاضیدان الکسی ساواتف است: او در مورد منطقه Izmailovo خود خواهد گفت. النا کریژفسکایا برنده نمایشگاه عکس “بهترین روسیه-2016″، نویسنده کتاب های “مسکو معماری معماری”. راهنمای ساختمان ها و سبک ها» و «مسکو از درون. فضاهای داخلی مجلل و داستان‌های معماری» سرمایه‌ی فتوژنیک خود را نشان می‌دهد، همه را از قدیمی‌ترین پیست اسکیت در دینامو تا باغ ارمیتاژ راهنمایی می‌کند. ویاچسلاو دوبینین، دکترای علوم زیستی، نویسنده، فیزیولوژیست عصبی و محقق برجسته در گروه فیزیولوژی انسان و جانوران دانشکده بیولوژی دانشگاه دولتی مسکو، یک مسیر شخصی از برج ترینیتی کرملین تا خیابان پووارسکایا را طی می کند و می گوید که چگونه معماری ساختمان های گوتیک با ساختار بدن انسان در ارتباط است.

در مجموع، 16 تور ستاره ای از این دست به عنوان بخشی از شب موزه ها برگزار می شود که یکی از آنها از موزه یادبود اسکریابین شروع می شود، که علاوه بر مسیر نویسنده پیانیست Ekaterina Mechetina در امتداد خطوط Arbat، نوید یک نمایشگاه خیابانی بزرگ را می دهد. در خیابان اصلی عابر پیاده روسیه و نمایش نور مسحور کننده در موزه سالن چند رسانه ای که از ساعت 23:00 آغاز می شود و پس از نیمه شب به پایان می رسد.

الکساندر کیبوفسکی خاطرنشان کرد که یک رویداد ویژه “شب موزه ها” فعلی، افتتاح نمایشگاه تجدید شده غار اخیراً بازسازی شده در املاک کوسکوو است که در زمان کاترین کبیر ساخته شده است. این غرفه که بازسازی آن سه سال طول کشید، اکنون بار دیگر با صدف های دریایی غیرمعمول از سراسر جهان تزئین شده است. بسیاری از آنها در کتاب قرمز ذکر شده است. در فضای داخلی، می توانید 24 نوع پوسته دریایی گرمسیری (دریای مدیترانه و دریای سیاه، اقیانوس هند، اقیانوس اطلس و آرام) را پیدا کنید، از جمله موارد کمیاب مانند “توریتلا معمولی”، “کلاه ایمنی تن”، “پای پلیکان”، “آبالون” و « مروارید تصویری. در بعد از ظهر 20 می، مبلمان و مجسمه هایی به شکل صدف، تزئین شده با مرجان و مروارید، در غار ظاهر می شوند. اخیراً امکان یافتن آنالوگ هایی از فضای داخلی گمشده وجود داشت، بنابراین شب موزه ها شاهد نمایش فضایی غیرمعمول است که در کشور ما مشابهی ندارد.

منتشر شده در روزنامه “Moskovsky Komsomolets” شماره 29027 مورخ 12 مه 2023

تیتر روزنامه:
شب های موزه: گشت و گذارهای ستاره ای و صدف ها