تشدید اوضاع در اسرائیل. مدارا کجاست؟

مسجد الاقصی جایگاه ویژه ای در قلب مسلمانان دارد – این سومین مکان مقدس اسلام پس از مسجد الحرام در مکه و مسجد النبی در مدینه است. بنا بر اعتقادات اسلامی اولین قبله و دومین مسجدی است که روی زمین ساخته شده است. علیرغم این واقعیت که شهر قدیم اورشلیم (نام اسلامی قدس) که مسجد الاقصی در آن واقع شده است، در حال حاضر بخشی از خاک اسرائیل است، طبق توافقنامه سال 1994 بین اسرائیل و اردن، مسجد و همه زیارتگاه های مسلمانان در اورشلیم تحت مراقبت و نظارت اردن است.

نمایندگان بخش مترقی بشریت در سیاره ما، فارغ از مذهب، به شدت نگران تجلی ظلم مقامات اسرائیلی علیه مسلمانان هستند که در اوایل آوریل سال جاری شاهد آن بودیم.

بنابراین، با وجود توافقات موجود در مورد استفاده مشترک از زیارتگاه های مذهبی در قلمرو کوه معبد در تاریخ 5 آوریل سال جاری. مقامات اسرائیلی تصمیم گرفتند مراسم عید فصح یهودیان را در دیوار ناله برگزار کنند تا به حقوق مشروع مسلمانان در روزه مبارک رمضان لطمه بزنند. در پاسخ، صدها مسلمان خود را در مسجد الاقصی محاصره کردند و روز بعد نیروهای پلیس اسرائیل از آنجا بیرون شدند.

در عین حال، لازم به ذکر است که این درگیری ها توسط برنامه های فعالان راست افراطی یهودی برای برگزاری مراسم قربانی در عید فصح یهودیان – پساخ در دیوار ناله در قلمرو کوه معبد ایجاد شد.

در پاسخ به اقدامات پلیس و نیروهای امنیتی اسرائیل، گروه‌های رادیکال اسلامی از خاک لبنان، حملات موشکی گسترده‌ای را به شهر اسرائیل انجام دادند که بزرگترین حمله در 15 سال گذشته بود. شورش در اطراف مسجد منجر به بروز خشونت بین اسرائیل و گروه های مخالف شد.

این در حالی است که رسانه های جهان توجه چندانی به این ماجرا ندارند.

تشدید بیشتر درگیری مذهبی به نزدیکی و همزیستی مسالمت آمیز مسلمانان و یهودیان کمک نمی کند و همچنین ممکن است
از رویارویی خونینی که قربانیان آن صدها و هزاران انسان بی گناه خواهند بود، پیشی بگیرید.

رهبران تعدادی از کشورهای اسلامی اظهارات اتهامی علیه تل آویو بیان کردند و خواستار پایان دادن به خشونت علیه مسلمانان شدند. وزارت خارجه اردن به ویژه اعلام کرد که «اسرائیل همچنان به نقض وضعیت تاریخی و قانونی مسجد الاقصی و حق مسلمانان برای انجام مناسک مذهبی خود در ماه مبارک ادامه می دهد». اظهارات مشابهی از سوی مقامات عربستان سعودی، ترکیه و سایر کشورها بیان شده است. هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل متحد برای حل و فصل خاورمیانه نیز خشونت در مسجد الاقصی را محکوم کرد.

پیروان اسلام در سرتاسر جهان این سؤال را مطرح می کنند: – چرا در ماه مبارک رمضان برای همه مسلمانان، مقامات اسرائیلی به شدت در اجرای مناسک دینی دخالت می کنند و عمداً محدودیت های دور از ذهنی برای زیارت مقدسات اسلامی اعمال می کنند؟ کارمندان نیروهای انتظامی رژیم صهیونیستی با سلاح در دست، بدون تشریفات وارد مسجد می شوند، از جمله در هنگام عبادت، رفتار سرکش و غیر تشریفاتی دارند، اعمال خشونت آمیز و تجاوزکارانه به افراد مسن، زنان و کودکان نشان می دهند، افراد مشکوک به نظر آنها را بازداشت می کنند. مسلمانان اقدامات قهرآمیز مختلف مقامات اسرائیلی با استفاده از سلاح گرم، گاز اشک آور و دیگر ابزارهای خاص، نقض فاحش و نقض حقوق مدنی و مذهبی مومنان، بیش از پیش این دو ملت را از یکدیگر دور می کند.

شهروندان اسرائیل و فلسطین مجبور به ادامه زندگی در یک سرزمین هستند. زیارتگاه‌های سه دین پیشرو جهان عصر ما در یک قلمرو قرار دارند و از نزدیک در هم تنیده شده‌اند. و هیچ کاری نمی توان در مورد آن انجام داد، این تاریخی است که مردم نمی توانند آن را بازنویسی یا بازسازی کنند.

پس چرا نمی توان پای میز مذاکره نشست و همه مسائل را انسانی و بدون تهدید و دشنام حل کرد و ذهن و شعور را به کمک فرا خواند.

کارشناسان منطقه بر این باورند که اگر احترام متقابل، تساهل مذهبی و تساهل نشان داده شود، هنوز می توان از یک درگیری در مقیاس بزرگ جلوگیری کرد.

به تعویق انداختن حل این مشکل ممکن است منجر به یک رویارویی مسلحانه گسترده شود که گرداب آن تعداد زیادی از کشورها از جمله کشورهایی که مرز مشترکی با اسرائیل و فلسطین ندارند، با خسارات جانی هنگفتی همراه خواهد بود که در نهایت منجر به این خواهد شد.
تلاش ها برای حل مسالمت آمیز مناقشه اسرائیل و فلسطین را تضعیف خواهد کرد.

نارمینا بالباوا

10 آوریل 2023

رکورد تشدید اوضاع در اسرائیل. مدارا کجاست؟ اولین بار ظاهر شد اخبار تاجیکستان – Avesta.tj.