دهه ها دستاوردها و چشم اندازهای طرح کمربند و جاده به گرمی در محافل دانشگاهی مورد بحث قرار گرفت – تاجیکستان نیوز

اخیراً، مرکز مطالعات روسیه که توسط دانشگاه خلق چین و دانشگاه دولتی سن پترزبورگ تأسیس شده است، سمیناری با عنوان «کمربند و جاده: دهه‌ها دستاوردها و پتانسیل توسعه» در پکن برگزار کرد. روزنامه مردم دیلی گزارش می دهد که در این سمینار دستاوردهای ابتکار یک کمربند و یک جاده بررسی شد و همچنین راه هایی برای پیشبرد کیفی بیشتر این ابتکار در شرایط نامشخص بین المللی ارزیابی شد.

Xu Xiujun، مدیر تحقیقات جامع اندیشکده استراتژی جهانی چین و رئیس مؤسسه اقتصاد جهانی و سیاست در آکادمی علوم اجتماعی چین، خاطرنشان کرد که بین سال‌های 2013 تا 2022، تجارت بین چین و کشورهای حاشیه یک کمربند و جاده افزایش یافته است. 1.04 تریلیون دلار آمریکا تا 2.07 تریلیون دلار؛ در سال 2022، حجم واردات و صادرات بین چین و کشورهای حاشیه کمربند و جاده به رکورد بالایی رسید و 32.9 درصد از کل تجارت خارجی چین را به خود اختصاص داد که نسبت به سال قبل 3.2 درصد و در مقایسه با سال 2013، 7.9 درصد افزایش داشت. طرح کمربند و جاده راه اندازی شد.

به گفته شو تائو، معاون موسسه توسعه اجتماعی اوراسیا مرکز تحقیقات توسعه زیر نظر شورای دولتی جمهوری خلق چین، ابتکار یک کمربند و یک جاده با استراتژی های توسعه کشورهای آسیای مرکزی در ده سال گذشته همزمان شده است. علاوه بر این، پروژه های شاخصی مانند نوسازی پالایشگاه نفت شیمکنت در قزاقستان و ساخت پارک صنعتی پنگشنگ در ازبکستان به طور موثر به توسعه منطقه آسیای مرکزی کمک کرده است.

شو تائو در مورد جهت گیری آینده همکاری کمربند و جاده گفت که می توان از جنبه های زیر شروع کرد: ابتدا باید به اهمیت مبادلات در سطح بالا پی برد. اجلاس سران کشورهای آسیای مرکزی و چین و سازمان همکاری شانگهای بسترهای مناسبی برای این امر هستند. دوم، تمرکز همکاری باید از نو تعریف شود، مانند تمرکز بر توسعه زیرساخت های حمل و نقل، تحول توسعه و انرژی پاک. سوم، مدل های همکاری نوآورانه باید برای پاسخ به تغییرات در تولید صنعتی و زنجیره تامین ایجاد شود.

مقاله مرتبط  جراحی کوچک کردن سینه در آقایان ژنیکوماستی - بانک اطلاعات پزشکی

ژائو هیرونگ، مدیر بخش تحقیقات اوکراین، بلاروس، مولداوی و کشورهای بالتیک در مؤسسه مطالعات روسیه، اروپای شرقی و آسیای مرکزی آکادمی علوم اجتماعی چین، اتکا به مکانیسم همکاری در سازمان همکاری شانگهای برای ارتقاء توسعه باکیفیت کمربند و جاده اقدامات مربوطه شامل ایجاد پایگاه اطلاعاتی در مورد شرایط ملی و اطلاعات سرمایه گذاری کشورهای کمربند و جاده، ایجاد یک مرکز تحلیلی بین المللی و یک گروه چند رشته ای خدمات مشاوره ای سرمایه گذاری و تجارت بین المللی، آموزش متخصصان بین المللی از طریق موسسات همکاری آموزشی است. و پایگاه های آموزشی و نمایشی سازمان همکاری شانگهای و فراهم کردن فرصت های سرمایه گذاری برای شرکت ها در کشورهای کمربند و جاده از طریق مناطق نمایشی همکاری های اقتصادی و تجاری محلی SCO.