سازمان ملل: فولکر ترک از ایران خواست مجازات اعدام را لغو کند – اخبار تاجیکستان

دفتر مطبوعاتی این سازمان اعلام کرد، ولکر ترک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، نسبت به تعداد بسیار بالای اعدام ها در ایران ابراز نگرانی کرد و از مقامات خواست تا از اکثر کشورهای دیگر الگو بگیرند و مجازات اعدام را لغو کنند.

امسال به طور میانگین هر هفته بیش از 10 نفر در ایران اعدام می شوند که یکی از بالاترین میزان مجازات اعدام در جهان است. از اول ژانویه، حداقل 209 نفر عمدتا به دلیل جرایم مرتبط با مواد مخدر اعدام شده اند.

علاوه بر این، در میان اعدام شدگان تعداد نامتناسبی از نمایندگان اقلیت های مختلف وجود داشت.

همانطور که توسط دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر تاکید شده است، تعداد دقیق اعدام ها به دلیل عدم شفافیت مشخص نیست و تعداد واقعی احتمالاً بسیار بیشتر است.

ترک گفت: متاسفانه ایران در مسیر سال گذشته قرار دارد که طبق گزارش ها حدود 580 نفر اعدام شدند.

او افزود: «این یک رقم وحشتناک است، به ویژه با توجه به اجماع فزاینده برای لغو جهانی مجازات اعدام.

این کشور روز شنبه یک شهروند سوئدی و ایران به نام حبیب چعب از اقلیت عرب اهوازی را که به سازماندهی حملات تروریستی در استان خوزستان متهم شده بود، اعدام کرد. بنا بر گزارش ها، روز دوشنبه، دو نفر به اتهامات مختلفی از جمله توهین به مقدسات اعدام شدند.

طی دو هفته گذشته، ایران حداقل 45 نفر از جمله 22 بلوچ را عمدتاً به اتهامات مربوط به مواد مخدر اعدام کرده است.

ترک گفت: «استفاده از مجازات اعدام برای جرایم مرتبط با مواد مخدر با هنجارها و استانداردهای بین المللی حقوق بشر ناسازگار است.

«کمیته حقوق بشر، نهادی که مسئول تفسیر کارشناسی میثاق است [о гражданских и политических правах]، صراحتاً اعمال مجازات اعدام را برای هر جرمی غیر از «جدی ترین»، یعنی به ویژه جرایم جدی مانند قتل، ممنوع می کند. کمیساریای عالی گفت: جرایم مربوط به مواد مخدر این معیار را ندارد.

ترک تاکید کرد که تنها تعداد کمی از کشورهای جهان هنوز مجازات اعدام را اعمال می کنند. او از مقامات ایران خواست تا مجازات اعدام را تعلیق کنند.