سازندگان دایره المعارف الکترونیکی خود را برای راه اندازی کامل آن آماده می کنند

سازندگان دایره المعارف الکترونیکی خود را برای راه اندازی کامل آن آماده می کنند

با گذشت زمان، باید بهتر از بریتانیکا و بروکهاوس شود.

راه اندازی کامل نسخه الکترونیکی دایره المعارف بزرگ روسیه (BRE) برای اواسط ماه مه امسال برنامه ریزی شده است. این در جلسه شورای عمومی زیر نظر وزارت توسعه دیجیتال، ارتباطات و رسانه های جمعی فدراسیون روسیه توسط سردبیر دایره المعارف سرگئی کراوتس اعلام شد.

همانطور که برای MK مشخص شد، دایره المعارف ایجاد شده از طرف رئیس جمهور روسیه در حال حاضر در حالت آزمایشی کار می کند، اجرای آزمایشی آن در ماه مه سال گذشته انجام شد. در حال حاضر، حجم کل BDT الکترونیکی 25620 مقاله است، اینها 2900 برگه نویسنده هستند، آنالوگ 27-28 جلد مقاله تمام قد. در مقایسه، آخرین نسخه کاغذی BDT که در سال 2018 تکمیل شد، شامل 35 جلد بود. با این حال، طرح توسعه دایره المعارف الکترونیکی تا سال 2025 تدوین شده است و تا آن زمان سازندگان آن قصد دارند 100 هزار مقاله تهیه کنند و این در حال حاضر تقریباً 120 جلد از دانشنامه است. و در حال حاضر می توانید یک “دایره المعارف مدرسه” کامل راه اندازی کنید: توسعه دهندگان BDT 5 هزار مقاله هماهنگ با برنامه درسی مدرسه را آماده کرده اند. اکنون امکان ایجاد آن با وزارت آموزش و پرورش در حال مذاکره است.

به گفته توسعه دهندگان، نسخه مدرن BDT در بین دایره المعارف های جهان رتبه سوم را دارد، اولین نسخه انگلیسی زبان بریتانیکا (اولین نسخه الکترونیکی در سال 1994 بر روی سی دی منتشر شد) و بروکهاوس آلمانی (نسخه الکترونیکی از سال 2002 منتشر شده است. ). نویسندگان دایره المعارف روسی تأکید می کنند که آنها هر شانسی برای کسب مقام اول دارند، زیرا در کار خود تجربه پیشینیان خود را در نظر می گیرند. و فناوری اخیراً پیشرفت زیادی کرده است که به شما امکان می دهد محصول کامل تری ایجاد کنید. هر مقاله حاوی بسیاری از ارجاعات خارجی و متقابل است که هر تعداد از مواد رسانه ای از انواع موجود را می توان به آنها متصل کرد. سرگئی کراوتس خاطرنشان کرد: “علاوه بر این، ما چیزی داریم که همکاران ما نداشتند – فرصتی برای انتقال از نقل قول ها و عناوین آثار به اولین انتشارات آنها ایجاد شده است.”

مزیت نه تنها در فناوری، بلکه در محتوا نیز خواهد بود. به گفته توسعه دهندگان داخلی، نویسندگان بریتانیکا روش تولید دایره المعارفی را که مبتنی بر اصل مسئولیت مشترک برای محتوای مقاله توسط نویسنده و ویراستار آن است، کنار گذاشتند. نتیجه تعداد زیادی خطا در مقالات جدید است. در مورد BDT، تهیه هر مقاله برای آن در 60 مرحله انجام می شود که احتمال خطا را به حداقل می رساند. علاوه بر این، به روزترین داده ها در دایره المعارف الکترونیکی داخلی جمع آوری شده است.

علاوه بر این، نویسندگان تأکید می کنند که دانشنامه به هیچ وجه مشابه ویکی پدیا نیست، که در آن اطلاعات نادرست و تأیید نشده زیادی وجود دارد.