سفر دستیار وزیر خارجه آمریکا به قرقیزستان و تاجیکستان – تاجیکستان نیوز

در روزهای 22 تا 27 آوریل، دونالد لو، دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی از قرقیزستان و تاجیکستان بازدید خواهد کرد. به گفته وزارت امور خارجه، وی در مورد تقویت روابط، امنیت و آزادی بیان با مقامات این کشورها گفتگو خواهد کرد.

در بیشکک، دستیار وزیر لو با مقامات ارشد دولت قرقیزستان برای پیشبرد بیشتر اهداف دوجانبه و منطقه ای که در جریان رایزنی های دوجانبه سالانه پربار ایالات متحده و قرقیزستان در ماه مارس مورد بحث قرار گرفت، دیدار خواهد کرد. دستیار وزیر لو همچنین با رهبران اقتصادی و نمایندگان جامعه مدنی دیدار خواهد کرد تا درباره راه هایی که ایالات متحده می تواند از اقتصاد خلاق قرقیزستان، توانمندسازی اقتصادی زنان، حقوق بشر و آزادی مطبوعات حمایت بهتری کند، گفتگو کند.

در دوشنبه، دستیار وزیر لو با مقامات ارشد دولتی دیدار خواهد کرد تا بر تعمیق مشارکت ایالات متحده و تاجیکستان تمرکز کند و در مورد نگرانی ها و اهداف مشترک از جمله در حوزه امنیتی گفتگو کند. دستیار وزیر لو همچنین با نمایندگان مطبوعات و جامعه مدنی در تاجیکستان دیدار خواهد کرد تا بر اهمیت آزادی مطبوعات و نیاز به یک جامعه مدنی قوی تاکید کند.

پیش از این، وزارت خزانه داری آمریکا گفته بود که نمایندگان این وزارتخانه با کشورهای اروپایی، قزاقستان و قرقیزستان در مورد رعایت تحریم های ضد روسیه از جمله سرکوب راه های دور زدن آنها گفتگو خواهند کرد.

مقاله مرتبط  درباره اعمال محدودیت برای تردد وسایل نقلیه در جاده دوشنبه - چانک - اخبار تاجیکستان