قرقیزستان: استهلاک تجهیزات برق در این کشور بیش از 80 درصد است – اخبار تاجیکستان

وزارت انرژی قرقیزستان فرسودگی تجهیزات پنج نیروگاه برق آبی را محاسبه کرده است. طبق گفته Fergana.ru، معلوم شد که به طور متوسط، ترانسفورماتورها 93٪ و واحدهای برق آبی – 79٪ منسوخ شده اند.

به گفته متخصصان انرژی، دو واحد برق آبی نیروگاه توکتوگل که در سال های 76-1975 ساخته شده است، 97 درصد فرسوده شده است. درست است، یک واحد جدید در سال گذشته راه اندازی شده است. علاوه بر این، چندین سال پیش ترانسفورماتورهایی در اینجا نصب شد که فرسودگی آنها تا کنون از 2٪ تجاوز نکرده است.

این تجهیزات در اوایل دهه 1990 در HPP Shamaldy-Sai نصب شد. تا به امروز، واحدهای هیدرولیک 47٪، ترانسفورماتورها – 41٪ فرسوده شده اند.

اوضاع در نیروگاه کورپسای، که واحدهای برق آبی آن در سال های 1982-1985 ساخته شد، بدتر است. آنها 81 درصد فرسوده شده اند و ترانسفورماتورها 72 درصد فرسوده شده اند.

واحدهای نیروگاه برق آبی تاش کومیر که در همان سال ها راه اندازی شدند، 73 درصد قدیمی هستند. ترانسفورماتورها دوام بهتری داشتند، اما نیمی از عملکرد اولیه خود را از دست دادند.

اوچ کورگان HPP رهبر ضد رتبه بندی شد. واحدهای هیدرولیک آن که در دهه 60 قرن بیستم ساخته شده اند و همچنین ترانسفورماتورهای نصب شده در سال 85-1987 100 درصد فرسوده هستند.
از اول ماه مه 2023، قیمت برق برای جمعیت قرقیزستان 23 تیین افزایش یافته و به 1 سوم (0.011 دلار) در هر کیلووات ساعت رسیده است.

دولت تاکید کرد که تغییر تعرفه اقدامی اجباری است که برای “تامین امنیت انرژی کشور، تامین برق بدون وقفه برای جمعیت در شرایط رشد پویا در مصرف ضروری است.”

در ماه آوریل، مقامات کشور اعلام کردند که با وجود بازسازی و نوسازی نیروگاه های حرارتی و برق آبی موجود، فرسودگی تجهیزات انرژی در قرقیزستان بیش از 80 درصد است. و وجوه دریافتی در نتیجه افزایش تعرفه ها برای نوسازی تجهیزات انرژی فرسوده باقی مانده از زمان شوروی استفاده می شود. این امر از حوادث احتمالی در تاسیسات برق و قطعی سیستم جلوگیری می کند.

در 11 مه، طاعلیبک بایگزیف، رئیس هیئت مدیره هلدینگ ملی انرژی، با گفتن اینکه تعرفه برق اکنون تنها یک بار در سال تغییر می کند، به مردم قرقیز اطمینان داد.