قزاقستان از نظر انتشار دی اکسید کربن در منطقه اوراسیا پیشتاز است و تاجیکستان این فهرست را بسته است – اخبار تاجیکستان

بر اساس گزارش تحلیلگران بانک توسعه اوراسیا (EDB) که داده های سال 2021 را مورد مطالعه قرار دادند، قزاقستان بالاترین میزان انتشار دی اکسید کربن را در میان کشورهای منطقه اوراسیا به ثبت رساند. به گزارش Ferghana.ru، این لیست توسط تاجیکستان بسته شده است.

کارشناسان وضعیت زیست محیطی را در کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا و همچنین در جمهوری های اتحاد جماهیر شوروی سابق که عضو این سازمان نیستند – ازبکستان و تاجیکستان – بررسی کردند.

به طور کلی، ضد رتبه بندی از نظر انتشار دی اکسید کربن به شرح زیر است:

⚠️ قزاقستان – 14.4 تن برای هر نفر در سال.

⚠️ روسیه — 12.1;

⚠️ بلاروس — 6.2;

⚠️ ازبکستان — 3.6;

⚠️ ارمنستان — 2.4;

⚠️ قرقیزستان — 1.4;

⚠️ تاجیکستان – 1.1.

همانطور که تحلیلگران تاکید می کنند، ارقام نسبتا پایین ثبت شده در قرقیزستان و تاجیکستان ناشی از سهم بالای نیروگاه های برق آبی در بخش انرژی این کشورها است.

به طور متوسط، حجم انتشار دی اکسید کربن در منطقه اوراسیا 9.9 تن برای هر نفر بود که تقریبا دو برابر میانگین جهانی 4.7 است.

کشورهای EAEU و آسیای مرکزی در تلاش برای توسعه انرژی “سبز”، استفاده از فناوری های سازگار با محیط زیست هستند، با این حال، به گفته کارشناسان، این روند نیاز به سرمایه گذاری جدی دارد.

بر اساس برخی برآوردها، هزینه دستیابی به بی‌طرفی کربن (کاهش انتشار دی اکسید کربن و آنالوگ‌های آن در فرآیند فعالیت‌های تولیدی – تقریباً “فرغانه”) از 10 میلیارد دلار تا 6.5 تریلیون دلار در کشورهای مختلف منطقه متغیر است. گزارش EDB می گوید.

تاکید می شود که بانک های توسعه بین المللی فعالانه در انتقال به انرژی “سبز” مشارکت دارند. به این ترتیب، در سال 2021، حجم تامین مالی اقلیم از آنها به 81.7 میلیارد دلار رسید که بیش از نیمی از آن توسط کشورهای کم درآمد و متوسط ​​دریافت شده است. با این حال، به عنوان مثال، کشورهای آسیای مرکزی تنها 4 درصد از این حجم را به خود اختصاص داده اند.