“واسیلی ترکین” برای مدافعان دونباس: با تئاتر درام ماریوپل چه می گذرد

وضعیت در جنوب DPR به شما اجازه کار می دهد، اما مشکل ساختمان حل نشده است

در نتیجه نبردهای ماریوپول، زیرساخت های فرهنگی در شهر ساحلی به طور قابل توجهی آسیب دید. در نتیجه “ورود” سقف سالن فیلارمونیک آسیب دید و شبه نظامیان اوکراینی تئاتر محلی را به طور کامل ویران کردند. یک سال پیش، در 21 آوریل 2022، شهرک رنج کشیده آزاد شد، اما زندگی مسالمت آمیز به آنجا بازگشت، البته نه بلافاصله، اما همزمان با بازگشت زندگی فرهنگی اتفاق افتاد. برای سالگرد آینده، خبرنگار MK با مدیر کل تئاتر درام روسیه ماریوپل، ایگور سولونین، گفتگو کرد.

– ماریوپول اکنون کم و بیش یک شهر عقب است، وضعیت جنوب جمهوری به شما اجازه می دهد که اجرا کنید و تماشاگران را به آنها دعوت کنید؟ صحنه انجمن فیلارمونیک سابق که به تئاتر درام منتقل شده است چه زمانی پر از زندگی می شود؟

– بله، ما در فیلارمونیک هستیم، این ساختمان در ترازنامه به ما واگذار شد، یک تعمیر اساسی در آنجا انجام شد. اما موضوع تعلق این شی به دادگاه (در مورد جنایتکاران جنگی اوکراین – B.S.) هنوز در نهایت حل نشده است. مشخص نیست که آیا دادگاهی تشکیل خواهد شد یا خیر. سازمان های مجری قانون رژیم ساختمان را حذف نکرده اند، بنابراین ما فقط تمرینات را در آنجا برگزار می کنیم و همه اجراها و کنسرت ها در جاده ها هستند: در مدارس، خانه های فرهنگ در قلمرو مجاور شهر، در واحدهای نظامی.

– یادم هست که مدتی تئاتر شما به طور موقت در کاخ پیشگامان مستقر بود.

مقاله مرتبط  امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان برای یک سفر رسمی وارد جمهوری خلق چین شد - اخبار تاجیکستان

– ما 8 نمایش اول را در آنجا داشتیم – اجرای بر اساس نمایشنامه الکساندر وامپیلف “پسر بزرگ”، “جوجه طلایی” اورلوف و “وودویل” چخوف. سپس کمدی غنایی “آیا داماد را دختران صدا کردید؟” ، افسانه سال نو “نوازندگان شهر برمن” ، اجرای انفرادی “استاد” بولگاکوف و دو کنسرت آمد.

– آیا جغرافیای تئاتر نزدیک به سفر – تور است – آیا خود ماریوپل و اطراف آن است؟

– ماریوپول، روستاهای سارتانا، استاری کریم، اورزوف، سوپینو و غیره.

در آنجا است که کلوپ ها و کاخ های فرهنگ کم و بیش سالم مانده اند.

– به اجرا در یگان های نظامی اشاره کردید. واکنش سربازان به ورود هنرمندان چگونه است؟ و چه ژانرهایی را ترجیح می دهند – واضح است که آنها به اندازه کافی درام در زندگی روزمره خود دارند. پس کمدی چیست؟

– ویژه سربازی نمایش «واسیلی ترکین» و کنسرت «نفس و سهم سرباز» را ساختیم. کارگردان صحنه، کارگردان هنری تئاتر ما الکساندر روستوف (هنرمند ارجمند روسیه که قبلا در تئاتر استاوروپل کار می کرد. – B.S.) شخصاً با این رپرتوار به واحدهای نظامی سفر می کند.

– من می دانم که تئاتر درام ماریوپول نه تنها به صورت محلی کار می کند، بلکه زمان برای رفتن به تور روسیه نیز دارد. این فعالیت چقدر موفق بود؟

– فقط در سال 2023، به عنوان بخشی از “تور بزرگ”، از 3 مارس تا 27 مارس، از ده شهر روسیه بازدید کردیم: از نووچرکاسک شروع کردیم و با ورونژ به پایان رسیدیم. و قسمت دوم گروه به جشنواره اولیانوفسک رفت، جایی که آنها با اولین نمایش – نمایشنامه “مسیو آمیلکار” رفتند.

مقاله مرتبط  ازبکستان قانونی را منع حمل سلاح های لبه دار در مکان های عمومی

– آیا کارنامه تحت نظر مقامات اوکراینی امروز متفاوت است؟ آیا همکاران شما “اوکراینی شدن” تئاتر را با لرز به یاد می آورند؟

رپرتوار قطعا تغییر کرده است. آن اجراهایی که قبلاً اجرا می شد برای یک صحنه و لحظات زندگی خاص بود. کمدی ها غالب شدند – اکنون ما به سمت چیزهای جدی متمایل هستیم که شما را به فکر فرو می برد. در همان زمان، برخی از نام های سابق ترمیم شدند.

در مورد زبان. تا سال 2019، زبان روسی در صحنه ما به صدا درآمد. تئاتر را شخص درستی در این زمینه اداره می کرد، او همچنان با ما کار می کند. در زمان او، هیچ “انحرافات تحت دنیای در حال تغییر” وجود نداشت. اما در دو سال گذشته مجبور شدیم به طور انحصاری در Move بازی کنیم.

آیا توانستید گروه را نجات دهید؟ ارقام مشخصی را ارائه دهید: قبل از شروع جنگ چند نفر در تئاتر کار می کردند و چند نفر باقی ماندند؟

– قبل از عملیات ویژه حدود 40 بازیگر در زمان نمایش در پاییز 22 – شانزده نفر داشتیم که بیشتر آنها از بازیگران قبلی بودند. اکنون 26 بازیگر، شش رقصنده باله و یازده نوازنده ارکستر داریم.

و همه اینها محلی هستند؟

– همه محلی فقط مدیر هنری از روسیه.