پروژه ساخت و بازسازی جاده تاجیکستان برنده جایزه طلای EBRD شد – اخبار تاجیکستان

به گزارش سرویس مطبوعاتی وزارت حمل و نقل جمهوری اسلامی ایران، پروژه ساخت و بازسازی بزرگراه روگون – اوبیگارم – نوروبد موفق به دریافت جایزه طلایی بانک اروپایی بازسازی و توسعه (EBRD) در زمینه توسعه پایدار شد. تاتارستان گزارش می دهد.

جایزه 5 می امسال توسط آیتن رستموا، رئیس منطقه ای EBRD در قرقیزستان، تاجیکستان و ترکمنستان به عظیم ابرخیم وزیر حمل و نقل جمهوری تاجیکستان ارائه شد.

حدود چهل پروژه و شرکت از سراسر جهان که سهم برجسته ای در پایداری زیست محیطی و اجتماعی داشته اند جوایز طلا، نقره و برنز را از بانک اروپایی بازسازی و توسعه دریافت کرده اند. تصمیم در این باره روز قبل در مقر بانک در لندن گرفته شد.

به گفته آیتن رستموا، پروژه تاجیکستان به دلیل کمک به اقتصاد و حمل و نقل دوستدار محیط زیست و به عنوان یکی از بهترین نمونه های پروژه های لجستیکی که اهمیت آن در سال های اخیر افزایش یافته است مورد ارزیابی قرار گرفت و بالاترین نشان را دریافت کرد.

جوایز سالانه توسط EBRD سازماندهی می شود تا دستاوردهای توسعه پایدار را برجسته کند و از فرصت برای شناسایی کسب و کارهایی که در نوآوری، تعالی، پایداری و ظرفیت سازی برتر هستند، استفاده شود.

لازم به ذکر است پروژه ساخت و بازسازی بزرگراه روگون – اوبیگرم – نوروبد شامل دو مرحله است و طول کل راه بیش از ۷۵ کیلومتر است. مرحله اول بیش از 30 کیلومتر از سایت اوبیگارم تا تاگیکامارا را پوشش خواهد داد. در حال حاضر متخصصان با استفاده از تجهیزات و سازوکارهای مدرن این صنعت سعی در ساخت و بهره برداری متناسب با مقتضیات زمان دارند. عملیات خاکی، حفاری، نصب زهکش های بتنی، دیوارهای حائل، نصب یراق آلات و به طور کلی عملیات ساختمانی و مرمت طبق برنامه در حال انجام است.

در این بخش مطابق با پروژه احداث 5 پل به طول 387 متر، بازسازی یک پل 93 متری، تکیه گاه های بتن آرمه 2938 متر، دیوارهای محافظ بتنی سنگ 1986 متر، 73 لوله زهکشی به طول 3300 متر در نظر گرفته شده است.

همچنین در این مسیر دو تونل شامل کاراگوچ به طول 1701 متر و کندک به طول 1610 متر در حال احداث است.

بزرگراه شامل دو خط است که عرض استاندارد جاده 12-15 متر و طرفین آن 2.5 متر است. قسمتی از جاده از 7 تا 10 متر است و به طور کلی جاده روگون – اوبیگرم – نوروبد با رده سوم راهسازی مناسب می شود.

هم اکنون 417 متخصص داخلی و خارجی با مشارکت 110 واحد تجهیزات و سازوکار راهداری در 41 نقطه در مرحله اول اجرای پروژه مشغول به کار هستند. از مجموع کارکنان، 311 نفر متخصص داخلی هستند.

اجرای پروژه های سرمایه گذاری دولتی در زمینه حمل و نقل به جمهوری تاجیکستان امکان تبدیل شدن به یک کشور ترانزیتی و اتصال به بنادر جهان را می دهد.

پروژه ساخت و بازسازی بزرگراه روگون- اوبیگرم- نوروبد با مشارکت دولت جمهوری تاجیکستان با همکاری شرکای توسعه اجرا می شود.

ساخت و بهره برداری از بزرگراه روگون- اوبیگرم- نوروبد مطابق با مقتضیات زمان، پایه ای برای تضمین ایمنی و حرکت بی وقفه وسایل نقلیه از جمله تطبیق شرایط و ابعاد هندسی جاده ها با استانداردهای بین المللی و نیز ایجاد می کند. به عنوان صرفه جویی در زمان و سوخت، حمل و نقل کالاهای مصرفی در هر زمان از سال و به طور کلی برای بهبود سطح زندگی مردم.

این جاده که در شرق تاجیکستان واقع شده است، پایتخت این کشور را به مناطق نورآباد، رشت، سنگور، تاجیک آباد و لخش متصل می کند و یکی از دروازه های اصلی ارتباط جمهوری تاجیکستان با کشورهای خارجی است.