چین نمونه هایی از خاک ماه را به روسیه و فرانسه اهدا کرد – اخبار تاجیکستان

به گزارش پیپلز دیلی، در مراسم افتتاحیه روز ملی کیهان نوردی 2023، اداره ملی فضایی چین (CNSA) اعلام کرد که چین نمونه هایی از خاک ماه را به روسیه و فرانسه اهدا کرده است.

در 4 فوریه 2022، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، یک سفر دولتی به چین داشت که طی آن چین 1.5 گرم خاک ماه را به طرف روسیه تحویل داد. در ماه آوریل امسال در جریان سفر امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه به چین، 1.5 گرم خاک قمری نیز به طرف فرانسوی اهدا شد.

در مارس 2023، رئیس جمهور چین شی جین پینگ برای یک سفر دولتی وارد روسیه شد و در طی آن روسیه یک هدیه متقابل – 1.5 گرم نمونه ماه برای تحقیقات علمی – به چین اهدا کرد.

نمونه های ماه ارائه شده توسط چین به روسیه و فرانسه از نمونه های مته و سطحی گرفته شده توسط ماموریت Chang’e-5 چین در دریای قمری اقیانوس طوفان ها در دسامبر 2020 به دست آمده است. روسیه نمونه های خاک ماه را که توسط ایستگاه بین سیاره ای لونا-16 شوروی در سال 1970 جمع آوری شده بود به چین ارائه کرد.

در دسامبر 2020، اداره ملی فضایی چین “اقدامات مربوط به استفاده از نمونه های ماه” را برای تحریک تحقیقات روی نمونه های ماه و تسهیل به اشتراک گذاری نتایج علمی منتشر کرد. تاکنون دانشمندانی از روسیه، فرانسه، استرالیا، ایالات متحده، بریتانیا و سوئد در مطالعه علمی نمونه‌های ماه چینی شرکت کرده‌اند.

تبادل بین‌المللی نمونه‌های خاک ماه و تحقیقات مشترک آنها یک رویداد بزرگ در جامعه علمی بین‌المللی، راهی مهم برای مطالعه منشأ و تکامل ماه و همچنین یک فعالیت علمی در مقیاس بزرگ است که جامعه بشری برای فضا انجام می‌دهد. اکتشاف. چین همواره به اصول استفاده مسالمت آمیز، برابری و منفعت متقابل پایبند بوده، مبادلات و همکاری با کشورهای سراسر جهان در زمینه فضا انجام داده و ساختن جامعه سرنوشت مشترک برای بشریت را در زمینه فضای ماورای جو انجام داده است. .

مقاله مرتبط  سوکوروف جشنواره را در بندر سن پترزبورگ افتتاح کرد