گالری ترتیاکوف نقاب های مرگ انسان های بزرگ را به نمایش گذاشت

گالری ترتیاکوف نقاب های مرگ انسان های بزرگ را به نمایش گذاشت

زندگی در رد پای مرگ

برای اولین بار، گالری ترتیاکوف یکی از بسته ترین مجموعه های خود را به نمایش می گذارد – مجموعه ای از ماسک های مرگ افراد بزرگ. پیش روی ما قالب‌هایی از چهره‌ها است که اغلب از بدن هنوز گرم کسانی که نقش مهمی در تاریخ و فرهنگ داشتند، و در کنار آنها – برای مقایسه – پرتره‌ها یا مجسمه‌های آنها ساخته شده است. در اینجا ما با پیتر اول و پوشکین، سوریکوف و ترتیاکوف، تولستوی و گورکی، لنین و استالین، وروبل و موخینا، چکالوف و آیزنشتاین روبرو می شویم. این نمایشگاه در سپاه مهندسی «در یادبود. زمان متوقف شد.

اولین احساس از “طاق” به اندازه دو طبقه – مات و مبهوت. اینجا آرام است، مثل یک قبرستان، و رنگ موج دریا، که در آن دیوارها نقاشی شده است، شما را به یاد عبارت جذاب لاتین – memento mori می‌اندازد. در اینجا نمی توان به این واقعیت فکر نکرد که همه ما فناپذیر هستیم، اما پس از مرگ خاطره ای از یک شخص باقی می ماند که گاهی بازنویسی و اسطوره سازی می شود. در نمایشگاه، شما می توانید این را در نمونه های “طبیعی” ببینید. این نمایشگاه نه تنها اجازه می دهد تا ببینید که شخصیت های تاریخی در واقع چگونه به نظر می رسند، بلکه همچنین می توانید کار استادانی را که بازیگران را ساخته اند ارزیابی کنید. به عنوان مثال، ماسک مرگ پیتر اول طلایی است و با تاج گلی از برگ های لور تزئین شده است. قرار بود امپراتور حتی پس از مرگ نیز بزرگ باقی بماند. و پادشاه به سختی درگذشت – عذاب 8 روز به طول انجامید که در قالب خوانده می شود که ورم صورت را برطرف کرد.

در اینجا ماسک مرگ ولادیمیر مایاکوفسکی است – از روی غازهای او. به طور دقیق تر، دو ماسک. اولین مورد توسط مجسمه ساز کنستانتین لوتسکی ساخته شد، اما ناموفق. او تکه‌ای از پوست گونه چپ شاعر را پاره کرد و بازیگران بدون بیان بیرون آمدند. اما سرگئی مرکولوف که چند ساعت پس از فاجعه در اتاق مایاکوفسکی قرار گرفت، یک بازیگر بسیار ماهرانه و دقیق ساخت. هر چروک در مجسمه منعکس شده است. به هر حال، این مرکولوف بود که هنر ماسک مرگ را به کمال رساند (بر خلاف لوتسکی، مرکولوف قبل از استفاده از پارچه آغشته به گچ روی صورت، پوست متوفی را با وازلین آغشته کرد). در بازیگران، جراحات پس از مرگ گونه نیز حک شده بود، اما بینی که به یک طرف غلت خورده است، تکان دهنده تر است. این ماسک برای اولین بار در دهه 1990 نمایش داده شد و به یک حس تبدیل شد – بسیاری فکر می کردند که این آسیب نشان دهنده یک مرگ خشن است. علاوه بر این، اسلحه در دست راست پیدا شد، اگرچه اعتقاد بر این بود که شاعر چپ دست است. متعاقباً ثابت شد که دست راست مایاکوفسکی بدتر از دست چپ نبود و بینی او شکسته بود ، زیرا پس از شلیک با صورت روی زمین افتاد.

ماسک چشمگیر دیگری توسط همان مرکولوف از چهره ورا موخینا برداشته شد. انرژی کاملا متفاوتی دارد. یک بینی یونانی نازک، یک چهره آرام، حتی مژه های طبیعی روی ماسک وجود دارد، بنابراین موخینا شبیه یک زیبایی خفته است، البته نه جوان (او در 64 سالگی درگذشت). اما نویسنده آینده مجسمه افسانه ای “کارگر و دختر مزرعه جمعی”، یک دختر 22 ساله، دچار یک تصادف وحشتناک شد: او با سرعت کامل با یک درخت در سورتمه تصادف کرد. “چشم ها پر از خون بود، به نظر می رسید که جمجمه ترک خورده است. دستم را روی پیشانی و صورتم کشیدم. دست بینی را پیدا نکرد. او به یاد می آورد که بینی پاره شده بود. به موخینا ده بخیه زدند، سپس او به پاریس رفت تا جراحی پلاستیک کند و “صورتش را برگرداند”. او تحت 7 عمل جراحی قرار گرفت (طبق منابع دیگر – 9). یکی از مشهورترین پرتره های میخائیل نستروف نشان می دهد که بینی کج است. اما این مانع از شادی شخصی او نشد. نکته اصلی این است که آن تجربه دشوار شخصیت دختر را تعدیل کرد و حتی در پاریس توانست از کارگاه های مجسمه ساز بازدید کند، روندهای نوآورانه هنر فرانسه را بیاموزد و جذب کند. بنابراین، اگر داستان با دماغ نبود، شاید یک موخینا بزرگ وجود نداشت. اما تا پایان عمرش تقریباً اثری از ترومای دوران جوانی اش باقی نمانده بود. همسر، دکتر و مبتکر الکسی زامکوف تمام تلاش خود را کرد؟ به هر حال، اعتقاد بر این است که او بود، خالق اولین داروی هورمون درمانی صنعتی جهان “گراویدان”، که تقریباً به همه بیماری ها کمک کرد، نمونه اولیه پروفسور پرئوبراژنسکی از داستان “قلب سگ” بولگاکف بود.

چهره والری چکالوف که در اثر یک تصادف وحشتناک درگذشت، به طور قابل توجهی با عکس ها متفاوت است و به طور غیر طبیعی کشیده به نظر می رسد و ماسک مرگ ماکسیم گورکی به طور غیرمعمولی مرتب و آرام است. هنرمند واسیلی چکریگین در نمایشگاه جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داد – ماسک مرگ او سال گذشته توسط منتقد هنری آندری سارابیانوف به گالری ترتیاکوف اهدا شد. نام نویسنده بازیگران مشخص نیست و لکه های سفید زیادی در بیوگرافی خود این هنرمند وجود دارد که به طرز غم انگیزی در سن 25 سالگی بر اثر برخورد قطار درگذشت. اخیراً متخصصان شروع به نشان دادن و درک گرافیک عرفانی او کردند و نبوغ این هنرمند را دوباره کشف کردند که ایده های آوانگارد را با سنت های کلاسیک اروپایی در نقاشی های خود ترکیب می کرد. ماسک چکریگین در میان گرافیک‌های سیاه و سفید نشان داده شده است که چهره‌ها و بدن افراد را به تصویر می‌کشد. در دهه 1920، او دردهای زندگی را نوشت – یک ثانیه قبل از مرگ.

منتشر شده در روزنامه “Moskovsky Komsomolets” شماره 29026 مورخ 11 مه 2023

تیتر روزنامه:
زندگی در رد پای مرگ