گوشه ای برای بزرگداشت هاشم گدو هنرمند خلق در کتابخانه ملی – اخبار تاجیکستان افتتاح شد

به گزارش سرویس مطبوعاتی NBT، گوشه ای به افتخار هنرمند مردمی “هاشم گدو” در موسسه دولتی “کتابخانه ملی” در بخش ادبیات هنر افتتاح شد.

در تاریخ 6 مه 2023، در موسسه دولتی “کتابخانه ملی” دفتر اجرایی رئیس جمهور جمهوری تاجیکستان، به مناسبت سالروز تولد هنرمند خلق اتحاد جماهیر شوروی، دارنده نشان “ستاره رئیس جمهور” تاجیکستان، کارگر ارجمند تاجیکستان هاشم گادو، معرفی کتاب مرجع کتابشناختی “هاشم گادو: مجموعه مقالات و یک کتاب زندگینامه” برگزار شد. همچنین در این جشن، گوشه‌ای برای بزرگداشت هنرمند مردمی «هاشم گدو» در گروه ادبیات هنر افتتاح شد که کتاب‌های وی در 620 جلد و عکس‌های جالب مرتبط با فعالیت خلاقانه وی قرار داده شد.

در این مراسم چهره های شناخته شده مردمی و فرهنگی کشور حضور داشتند. از جمله، بازیگر تئاتر و سینما، کارگردان تاگویمرود رازیکوف، شاعر خلق تاجیکستان مختارم حوتم، منتقد ادبی مجید سلیم، روزنامه نگار جوماخون سعیدالیف و دیگران.

استعداد و شایستگی های این هنرپیشه، کارگردان، نویسنده و معلم برجسته تئاتر و سینما، هاشم گادو گرانبهاست. هاشم گدوت در دنیای تئاتر و سینمای تاجیکستان متولد شد و دهه هاست که در خدمت این هنرها بوده است. پروفسور جمعهون فیضعلی زاده، رئیس کتابخانه ملی در سخنانی خاطرنشان کرد: حکمت، دانش، دیدگاه های علمی و فلسفی وی باعث شد تا در میان علاقه مندان فرهنگ در تاجیکستان و خارج از کشور محبوبیت زیادی داشته باشد.