CoES: فصل شنا هنوز باز نشده است، مراقب باشید! – اخبار تاجیکستان

هر ساله فصل شنا در کشور ما از اول ژوئن آغاز می شود. اما، جمعیت، به ویژه کودکان، قبلاً شروع به شنا در آبگیرهایی کرده اند که برای شنا در نظر گرفته نشده است و این اقدام متأسفانه اغلب منجر به فاجعه می شود. تنها در هفته گذشته بر اثر عدم رعایت نکات ایمنی و شنا در اماکن ممنوعه در آب های کشور، سه نوجوان جان باختند که مسن ترین آنها تنها 14 سال سن داشت.

نقض قوانین رفتاری در هنگام حضور در آب عواقب شدید تا غرق شدن را در پی دارد. مرگ مردم به ویژه کودکان و نوجوانان در اثر غرق شدن یک تهدید جدی بوده و هست.

آب مخازن به خصوص رودخانه ها همچنان سرد است، زیرا اساس همه رودخانه ها و آب انبارها از رودخانه های کوهستانی سرچشمه می گیرد که در اثر ذوب برف آب وارد آن می شود. کارشناسان به شهروندان توجه می کنند که در شرایطی که دمای آب زیر 20+ است، شنا کردن در آب های آزاد توصیه نمی شود.0 ج، از دست دادن ناگهانی هوشیاری و مرگ در اثر شوک سرمایی ممکن است. ایجاد شوک اغلب با گرم شدن بیش از حد بدن قبل از شنا و غوطه ور شدن سریع غیرمنتظره در آب سرد تسهیل می شود.

کمیته شرایط اضطراری و دفاع مدنی زیر نظر دولت جمهوری تاجیکستان به شهروندان و میهمانان این کشور توجه می کند که هر فرد باید شنا را به موقع یاد بگیرد و به فرزندان خود آموزش دهد، اقدامات ایمنی را در آب رعایت کند. به قربانیان نزدیک آن کمک کند. به خصوص برای کودکانی که بدون نظارت بزرگسالان در نزدیکی آب باشند خطرناک است.

اما، توانایی شنا تضمینی برای ایمنی در آب نیست. یک مخزن باز همیشه یک خطر و خطر است. شما می توانید بدون دانستن شنا در آب باشید، می توانید دور از ساحل شنا کنید و خسته شوید. در حین شنا، ممکن است در جریان آب گرفتار شوید یا در جلبک های دریایی گیر کنید یا توسط سنگ ها به شدت آسیب ببینید.

آمارها نشان می دهد که تنها در سه ماهه اول سال 2023 در تاجیکستان به دلیل رعایت نکردن هنجارهای رفتار ایمن در آب، 14 نفر غرق شدند که 9 نفر از آنها کودکان زیر 16 سال بودند. لازم به ذکر است در این مدت 5 غرق شده توسط امدادگران CES نجات یافتند.

یکی از دلایل اصلی مرگ کودکان در آب‌ها عدم کنترل والدین، عدم آگاهی از قوانین ایمنی و شنا در مکان‌های ممنوعه است.

برای جلوگیری از دردسر، کودکان و بزرگسالان باید تعدادی از قوانین ساده رفتاری در آب را به شدت رعایت کنند:

– بیشتر مردم غرق می شوند نه به این دلیل که ضعیف شنا می کنند، بلکه به این دلیل که با شنا کردن دورتر یا ترسیدن، دچار وحشت می شوند و به خود متکی نیستند.

– نمی توانید در مکان های ناآشنا شیرجه بزنید – ممکن است سنگ ها، گیره ها، اتصالات ساختمانی در پایین وجود داشته باشد.

– از قایق ها، قایق ها، لنگرها و سایر سازه هایی که برای این اهداف مناسب نیستند به داخل آب نپرید.

– توصیه می شود برای شنا که به طور ویژه برای این منظور تعیین شده است، سواحل مجاز، دریاچه ها، استخرها با تیم های نجات را انتخاب کنید.

– دور از ساحل شنا نکنید.

– نزدیک قایق های موتوری شنا نکنید. هنگامی که آنها نزدیک می شوند، سطح آب در مخزن به طور قابل توجهی افزایش می یابد و هنگام عبور، به شدت کاهش می یابد و هر چیزی که در ساحل است را می شست.

– نباید در تالاب ها و جاهایی که جلبک یا اینا وجود دارد، در رودخانه های کوهستانی و کانال های آبیاری شنا کنید.

– شما نمی توانید پس از گرم شدن بیش از حد در آفتاب یا خنک شدن شدید بدن تا تشکیل “برآمدگی غاز” وارد آب شوید.

– پس از حمام آفتاب، دویدن، بازی بدون تطابق تدریجی با آب سرد نمی توانید به سرعت شیرجه بزنید و به داخل آب بپرید.

– ورود به آب و شنا در حالت مستی اکیدا ممنوع است.

– به هیچ وجه نباید روی تشک های بادی، دوربین های ماشین، اسباب بازی های بادی شنا کنید – یک ابزار بداهه ممکن است معیوب باشد، پاره شود، یک فرد ناگهان خود را در آب می بیند، و این حتی برای کسانی که می دانند چگونه است بسیار خطرناک است. خوب شنا کردن علاوه بر این، حتی یک باد ضعیف می تواند آنها را از ساحل دور کند.

– شما نمی توانید زودتر از 1.5-2 ساعت پس از غذا شنا کنید.

– اگر خود را در آب با جریان قوی یافتید، سعی نکنید برخلاف جریان شنا کنید، قدرت کافی برای مقابله با آن نخواهید داشت: در این مورد، باید با جریان حرکت کنید، اما به گونه ای که به تدریج نزدیک شدن به ساحل؛

-اگر وارد گرداب شدید، نترسید، هوای بیشتری وارد کنید، شیرجه بزنید و سعی کنید به شدت از آن دور شوید.

– هرگز نباید کسی را به داخل آب هل دهید، به خصوص به طور غیرمنتظره، زیرا این شوخی می تواند باعث شوک کشنده در افرادی شود که به آب سرد بسیار حساس هستند.

– شما نمی توانید در آب بازی کنید، دوستان خود را با سر خود غوطه ور کنید و آنها را به زمین بیاندازید. اگر به سمت یکی از دوستان زیر آب شنا کنید و پاهای او را به شدت بکشید و در آن لحظه او فقط نفس بکشد، دوست در آب می افتد و خفه می شود.

– غیرممکن است که فریاد هشدار کاذب بدهید.

– اگر درجه حرارت بالا یا پایین دارید نمی توانید شنا کنید. عواقب آن می تواند غیر قابل پیش بینی باشد. بودن در آب در این حالت بسیار خطرناک است.

– اگر گرفتگی عضلات دارید، به پشت دراز بکشید و تا ساحل شنا کنید، در حالی که سعی می کنید عضلات منقبض شده را مالش دهید، اما بهتر است یک سنجاق قفلی همراه خود داشته باشید. حتی یک تزریق می تواند یک زندگی را نجات دهد.

به یاد بیاورید که در مورد در مواقع اضطراری و هر گونه حادثه در بدنه های آبی، شهروندان می توانند با افسر عملیاتی CoES تماس بگیرند: 112, 93 880 28 19، 221-91-19, 223-13-11.