آنها در موزه آپارتمان الکسی تولستوی درباره حقه بازیهای ادبی

گفتند

کوزما پروتکوف نه تنها دارای تعبیرهای معروف است ، بلکه دارای شعرها ، جزوه های طنز ، کمدی ها ، درام ها ، اپارات ها و افسانه ها است که در خلق دو مورد از آنها نویسنده دیگری حضور ندارد “اسب کوچک لگن دار” پیوتر ارشوف.

با این حال ، برادران ژمچوژنیکوف و الکسی کنستانتینوویچ تولستوی “پدر و مادر” پروتکوف شدند. در سال 1851 ، آنها همچنین شرح حال گسترده ای را برای او اختراع کردند. به ویژه در آن گزارش شده است كه كوزما پروتكف در 11 آوریل 1803 در روستای Tentelevoy در نزدیكی Solvychegodsk متولد شد. به مدت سه سال در هنگ هوسار خدمت کرد و سپس تحت تأثیر خواب بد بازنشسته شد و در چادر Assay وارد خدمت شد و در آنجا حتی به درجه مدیر رسید. اگرچه در واقع چنین موقعیتی وجود نداشت.

معاصران دوازده ساله نمی دانستند که آنها یک حقه بازی می کنند و آنها Prutkov را به عنوان یک شخص واقعی تصور می کردند.

متصدی نمایشگاه ، رئیس موزه آپارتمان A.N. Tolstoy – بخشی از موزه دولتی تاریخ ادبیات روسیه به نام V.I. Dahl – اینا آندریوا به خبرنگار “MK” گفت که ساکنان سن پترزبورگ شروع به ردیابی Kozma Prutkov در آدرس های مختلف که در آن شاخه ها قرار داشت چادر سنجش.

اتفاق افتاد که آنها کسی را برای یک ادبی “زیرزمینی” می بردند ، اگر راه رفتنش شکسته باشد یا کلاه بپوشد ، که در آن گاهی Prutkov به تصویر کشیده می شود.

با دست سبک Zhemchuzhnikovs و Tolstoy ، شایعاتی درباره حوادث باورنکردنی که کوزما پتروویچ یکی از شرکت کنندگان بود ، در سطح شهر پخش شد. به عنوان مثال گفته شد که یک بار او در نقطه طاس یک مقام عالی رتبه در تئاتر عطسه کرد. آیا طرح را تشخیص می دهید؟

پروتکوف به خواست نویسندگان در سال 1863 بر اثر سکته درگذشت.

در دو ویترین عکسهای واقعی از الکسی کنستانتینوویچ تولستوی ، پرتره ای از کوزما پروتکوف و کارهای او وجود دارد. نمایشگاه ها مستقیماً در نمایشگاه یادبود واقع شده اند و نه در سالن پایین نمایشگاه. این اتفاقی نیست اینا آندریوا توضیح می دهد که یکی از اهداف اصلی نشان دادن تداوم ادبی بین دو تولستوی – الکسی کنستانتینوویچ و الکسی نیکولایویچ بود.

این تداوم نه تنها در رابطه خون و توانایی کار در ژانرهای مختلف بلکه در عشق هر دو به حقه بازی های ادبی نیز وجود دارد. به دنبال كوزما پروتكف ، یك تولستوی توسط دیگری در دهه بیست اختراع شد “خاطرات آنا ویروبووا” – نزدیكترین دوست ملكه الكساندرا فدوروونا.

تا دهه 1990 ، آنها معتبر قلمداد می شدند و تنها هنگامی که خاطرات واقعی ویروبووا منتشر می شد ، مشخص شد که این حقه ای است که توسط تولستوی با کمک پروفسور پیوتر شوچولف ، که در یک زمان عضو کمیسیون تحقیق در مورد فعالیت های دولت تزاری تحت نظر بود ، انجام شده است. دولت موقت.

این Shchegolev بود که اسناد و نامه هایی را که از آنها استفاده می کرد ، در اختیار تولستوی قرار داد. تا حدودی سومین تولستوی نیز در این داستان با شروبینا دو گابریاک که شاعر الیزاتا دیمیتریوا به نام او مخفی شده بود شرکت کرد.

– فقط با لمس کردن و ذکر نام Kozma Prutkov ، ما می توانیم از بسیاری چیزها بگوییم ، بسیاری از زنجیره های تاریخی و ادبی را قلاب کنیم و آنها را روی مهره هایمان قرار دهیم ، – اینا آندریوا یادداشت می کند.

نمایشگاه “چشمانت را باور نکن!” تا 8 نوامبر ادامه خواهد داشت.