یک برنامه توسعه صادرات برای 2021-2025 در تاجیکستان

در حال تدوین است

یک برنامه توسعه صادرات برای 2021-2025 در تاجیکستان در حال تدوین است اول اکتبر 2020 ، ساعت 12:08 بعدازظهر

Avesta.Tj | 10/01/2020 | ادارات دولتی مربوطه تاجیکستان در حال تدوین برنامه توسعه صادرات برای 2021-2025 هستند.

لازم به ذکر است که برنامه مشابه قبلی برای دوره تا 2015 اجرا نشده است. دلیل عدم انجام برنامه توسعه صادرات جمهوری تاتارستان برای دوره تا 2015 به عدم انجام تعهدات شرکای خارجی نسبت داده شد.

در برنامه قبلی اتخاذ تدابیر جامعی جهت استفاده موثر از پتانسیل صادرات با سازماندهی فرآوری عمیق مواد اولیه و محصولات به منظور دستیابی به نتایج نهایی و صادرات تدریجی محصولات نهایی و رقابتی به خارج از کشور ، پیش بینی شده بود.

به یاد بیاورید که در اوایل سپتامبر سال جاری ، افتتاح رسمی پنجره واحد برای صادرات و واردات و عملیات ترانزیت در جمهوری تاجیکستان انجام شد.

سپس اشاره شد که پنجره واحد نقش مهمی در توسعه اقتصاد ملی ، از جمله در ساده سازی رویه های تجاری ، کاهش زمان و هزینه های اشخاص اقتصادی خارجی ، افزایش گردش تجارت خارجی و درآمد اضافی بودجه خواهد داشت.

ادارات مربوطه متذکر می شوند که در سالهای اخیر ، حجم صادرات سیمان ، نخهای پنبه ای ، فلزات و کنسانتره ها ، فرش ، تخته گچ و سایر کالاها افزایش یافته است ، اما به دلایل مختلف ، میزان صادرات آلومینیوم اولیه ، الیاف پنبه ، محصولات کنسرو شده ، پیله و غیره محصولات توتون و تنباکو

کارشناسان توجه دارند که تقریباً تمام کالاهای صادراتی به عنوان ماده اولیه ، یعنی بدون پردازش فروخته می شوند. بیشتر صادرات به ما برمی گردد ، اما هم اکنون به صورت محصولات نهایی با ارزش افزوده بالا است.

در همین حال ، گردش تجارت خارجی تاجیکستان همچنان منفی است. گردش تجارت خارجی این جمهوری برای هشت ماه امسال 3 میلیارد و 48.3 میلیون دلار بوده است که 7.9 درصد است یا 222.2 میلیون دلار بیشتر از مدت مشابه سال قبل است.

طبق گزارش وزارت توسعه اقتصادی و تجارت کشور ، تراز تجاری منفی بوده و به 960.1 میلیون دلار رسیده است.

صادرات کالا در ژانویه-آگوست سال 2020 به یک میلیارد و 44.1 میلیون دلار رسیده است و کالاهای وارداتی برای این مدت به مبلغ 2 میلیارد و 4 میلیون و 400 هزار دلار به کشور وارد شده اند. شاخص های واردات تقریباً دو برابر صادرات کالا است.