یک هیئت قدرتمند اوکراینی برای مذاکره با هواپیمای سرنگون شده UIA به ایران می رود – وزارت امور خارجه

با هواپیمای ساقط شده UIA به گفتگو در ایران می رود

یک هیئت قدرتمند اوکراینی – وزارت امور خارجه برای گفتگو در ایران با هواپیمای UIA سقوط کرده 1 اکتبر 2020 ، ساعت 14:23

Avesta.Tj | 01.10.2020 | جلسه چند جانبه بعدی در مورد سقوط هواپیمای غیرنظامی اوکراین در ایران تا پایان سال جاری و در قالب دو جانبه بین اوکراین و ایران – در اواسط ماه اکتبر برگزار می شود.

این را مدیر اجرایی گزارش داده است. مدیر گروه حقوق بین الملل وزارت امور خارجه اوکراین اوکسانا زولوتاروا در یک میزگرد بین المللی آنلاین در اوکرین فرم با موضوع: “چگونه تهران در تلاش است تا از مسئولیت سقوط یک بوئینگ مسافربری اوکراینی جلوگیری کند.”

“ما انتظار داریم جلسه بعدی در قالب چندجانبه تا پایان سال جاری و در قالب دو جانبه بین اوکراین و ایران در اواسط ماه اکتبر برگزار شود. ما در حال سفر با یک هیئت قدرتمند و جدی متشکل از نمایندگان مقامات هواپیمایی ، نظامیان ، سازمان های اجرای قانون ، نمایندگان وزارت امور خارجه ، وزارت دادگستری هستیم – با یک درخواست ساده که ایران برای ما به تفصیل توضیح دهد که در آن زمان چه اتفاقی افتاده است ، و چه کسی و چگونه مسئول آن است ، ” گفت زولوتاروا.

وی یادآوری کرد که اولین دور مذاکرات با طرف ایرانی قبلاً انجام شده بود ، علاوه بر این ، هماهنگی با تمام کشورهایی که شهروندان آنها در نتیجه سقوط هواپیمای اوکراین جان خود را از دست داده اند ، در حال انجام است – اینها کانادا ، سوئد ، انگلیس و افغانستان هستند.

“در ژوئیه سال جاری ، تفاهم نامه ای بین وزرای خارجه این کشورها امضا شد که طبق آن کشورها موضوع پرداخت غرامت ایران به بستگان قربانیان را بین خود هماهنگ می کنند. زولوتاروا گفت: با این تفاهم نامه ، اوکراین به عنوان نماینده در مذاکرات با ایران مشخص شد و وزارت امور خارجه کانادا وظایف دبیرخانه چنین روندی را انجام می دهد.

وی یادآوری کرد که پیش از این یادداشتی در مورد مسئولیت پذیری و انجام تحقیقات فنی و جنایی با کیفیت بالا ، عینی و شفاف برای طرف ایرانی ارسال شده بود.

“ما خواستار آن هستیم كه ایران مسئولیت كامل قانونی بین المللی را در مورد سقوط هواپیمای اوكراینی به عهده بگیرد. زیرا ساقط كردن هواپیماها در آسمانی مسالمت آمیز و مطابق با هنجارهای حقوق بین الملل مسئولیت پذیر نیست. این یک نقض مستقیم هنجارهای کنوانسیون های شیکاگو و مونترال است. “یک نماینده وزارت خارجه اوکراین گفت.

همانطور که اوکرین فرم گزارش داد ، یک بوئینگ -737 هواپیمایی بین المللی اوکراین شب 8 ژانویه 2020 در ایران اندکی پس از پرواز از فرودگاه بین المللی امام خمینی در تهران سرنگون شد. در آن کشتی 167 مسافر و 9 خدمه وجود داشت که همه آنها کشته شدند. در میان قربانیان سقوط هواپیما 11 اوکراینی وجود دارد.