تئاترهای روسیه در روز باله به پشت صحنه اجازه ورود خواهند داد: رقص در کرونا ویروس

فقط دو تعطیلات به باله و رقص در جهان اختصاص دارد: یکی در 29 آوریل برگزار می شود ، دیگری – هر ماه اکتبر … تاریخ 29 آوریل توسط معلم و طراح رقص مشهور پیوتر گوسف به یاد طراح رقص ، نظریه پرداز و اصلاح کننده باله ژان ژورژ نوور (1810-1727) ، که در آن روز متولد شد ، که به عنوان “پدر باله مدرن” به تاریخ پیوست ، پیشنهاد شد. این روز بود که در سال 1982 توسط یونسکو به عنوان روز جهانی رقص اعلام شد. تاریخ دوم شناور است ، در سالهای مختلف در روزهای مختلف اکتبر سقوط کرد و کاملاً اخیراً بوجود آمد. این تعطیلات WorldBalletDay نام دارد و اولین بار در سال 2014 جشن گرفته شد. در سال 2020 ، ما برای هفتمین بار آن را جشن می گیریم. در این روز ، به لطف شبکه جهانی وب ، بینندگان این فرصت را دارند که به پشت صحنه شرکت های باله اصلی جهان نگاه کنند.

این بار ، روز جهانی باله نیز برگزار می شود تا جامعه رقص را در برابر چالش های ایجاد شده توسط همه گیر جمع کند. ویروس کرونا ضربه سنگینی وارد کرده است. هنرمندان نمی توانند ماه ها تمرین و اجرا داشته باشند. بسیاری از تئاترهای جهان هنوز به روی تماشاگران بسته نیستند. بنابراین اپرای پاریس قصد دارد کار خود را تنها پس از سال نو آغاز کند ، اما در مورد اینکه این اتفاق به زودی رخ خواهد داد تردیدهایی وجود دارد. اخیراً ، بالانچین مشهور NewYorkCityBallet (NYCB) اعلام کرده است که فقط در پاییز 2021 اجراهای صحنه را از سر می گیرد.

روز جهانی باله بینشی منحصر به فرد در مورد نحوه پاسخگویی شرکت های باله به شرایط جدید تمرین ، کار و اجرا فراهم می کند. هر گروه تمرینات جریانی مستقیمی را تجربه می کند ، زندگی درونی خود را در فیس بوک و کانال های YouTube خود و از طریق پلت فرم Tencent در چین به اشتراک می گذارد.

شرکت کنندگان اصلی در روز جهانی باله امسال سه شرکت بزرگ باله خواهند بود – تئاتر بولشوی در مسکو ، باله سلطنتی در لندن و باله استرالیا در ملبورن.

باله استرالیا به طور زنده در ساعت 2.00 به وقت گرینویچ آغاز می شود. این شرکت باله بیش از 50 سال است که وجود دارد و یکی از بزرگترین شرکتهای باله کلاسیک در استرالیا و جهان است. او هر ساله بیش از 250 اجرا دارد. و در سال 1962 از طریق سازماندهی مجدد گروه “Ballet Borovansky” ایجاد شد. اولین اجرای گروه نمایش “دریاچه قو” توسط پی. ا. چایكوفسكی بود كه در 2 نوامبر 1962 در سیدنی در تئاتر وی با عظمت اجرا شد. امروز این شرکت توسط رقصنده مشهور آمریکایی ، دیوید هولبرگ ، نخست وزیر سابق بولشوی اداره می شود. اتفاقاً ، او اولین آمریکایی در تاریخ تئاتر بولشوی بود که به عنوان برتر آن تبدیل شد. اخیراً دیوید هولبرگ به عنوان مدیر باله استرالیا جایگزین دیوید مک آلیستر شد که تقریباً 20 سال این سمت را در اختیار داشت. باله استرالیا پخش زنده خود را از اوایل 2.00 به وقت گرینویچ آغاز می کند و سپس باتوم را در ساعت 7.00 به وقت گرینویچ به باله بزرگ تحویل می دهد.

میزبانان روز جهانی باله هنگام پخش از تئاتر بولشوی ، نخست وزیر گروه ولادیسلاو لانتراتوف و اولین سولیست آنا تورازاشویلی خواهند بود. این بار پخش به پیوتر ایلیچ چایکوفسکی اختصاص خواهد یافت که 180 سالگی او با جشنواره ای برگزار می شود که در تمام صحنه های تئاتر برگزار می شود. در پخش آنلاین ، قطعاتی از تمرینات باله های زیبای خفته چایکوفسکی (تمرین شده توسط آناستازیا دنیسووا و یگور گراشچنکو) ، دریاچه قو (تمرین توسط اولگا مارچنکووا و آرتیوم اوچارنکو) ، فندق شکن (گروه بزرگسالان تئاتر) و همچنین باله موسیقی چایکوفسکی “Onegin” توسط جان کرانکو (تمرین اولگا اسمیرنووا و روسلان اسکوورتسوف). مثل همیشه ، Bolshoi کلاسهای صبح معروف خود را در روز جهانی باله که توسط معلمان نادژدا گراچوا و الکساندر وتروف برگزار می شود ، ارائه می دهد. مهمانان این برنامه سوتلانا زاخارووا ، اکاترینا کریسانوا ، اولگا اسمیرنووا ، آرتم اوچارنکو ، دنیس ساوین ، الیزاتا کوکوروا و رئیس گروه باله ماخار وازیف خواهند بود.

در طول پخش ، طبقه به تئاتر اپرا و باله پرم تعلق می گیرد. چایکوفسکی ، جایی که این روزها یکی از معتبرترین مسابقات رقصنده های باله “Arabesque” به نام بالرین بزرگ قرن 20 Ekaterina Maximova در حال برگزاری است. در طی ده دقیقه روشن کردن ، مدیر جدید باله پرم ، آنتون پیمونوف ، در مورد چگونگی شروع تئاتر در فصل باله صحبت خواهد کرد. و در عصر باله های جورج بالانچین Apollo Musaget ساخته استراوینسکی و سرناد با موسیقی چایکوفسکی افتتاح شد که به گفته آنتون پیمونوف به هنرمندان کمک می کند تا پس از مدت ها وقفه سریعتر شکل بگیرند. در دوران ممنوعیت ازدحام مردم ، نمایش های مجلسی موضوع جدیدی پیدا می کنند. توجه ویژه ای به باله La Bayadere خواهد شد. این تولیدات باله پرم در هشت نامزدی نامزد دریافت جایزه ماسک طلایی 2020 شده است. بالرین رقص باله پرم ، Bulgan Rantsendorzh ، نامزد ماسک طلایی برای نقش Gamzatti ، و Ekaterina Lebedeva ، که اولین بار در همان نقش ظاهر شد ، از رویکرد او به اجرا می گویند. رقصنده باله پولینا بولداکووا و اولگ کولیکوف ، تکنواز ، به همراه آنتون پیمونوف نحوه کار تئاتر در زمینه از سرگیری باله Variation on a Rococo to music توسط چایکوفسکی و The Jester توسط پروکوفیف را توضیح می دهند – که هر دو توسط الکسی میروشنیچنکو تنظیم شده است. این درگیری با فیلم هایی از تمرینات خود آنتون پیمونوف پایان می یابد. وی از نخستین روزهای کار خود در تئاتر پرم ، دو اثر مجلسی را با موسیقی مردیت مونک و فرانسیس پولنس ساخت.

از میان دیگر کمپانی های معروف باله روسیه ، تئاتر میخائیلوفسکی نیز با دریافت دعوت نامه عضویت در چنین کمپانی ارجمندی از باله سلطنتی لندن ، در جشنواره رقص مجازی شرکت خواهد کرد. به طوری که مخاطبان این فرصت را دارند که در پشت صحنه این تئاتر نگاه کنند و مانند مورد تئاتر پرم ، در مورد “La Bayadere” – اولین نمایش پر شور پاییز گذشته – صحبت خواهیم کرد. این بار این باله توسط استاد اسپانیایی ناچو دواتو روی صحنه رفت که از میراث ماریوس پتیپا الهام گرفته است. در این مستند که پخش آن از ساعت 11.00 به وقت مسکو آغاز می شود و در صفحه رسمی تئاتر میخائیلوفسکی در فیس بوک برگزار می شود ، بینندگان منتظر مصاحبه با سازندگان و شرکت کنندگان نمایش و همچنین درخشان ترین قسمت های آن هستند.

در ساعت 13:00 به وقت مسکو ، Bolshoi با حضار خداحافظی می کند و باتوم را به باله سلطنتی معروف در لندن در کاونت گاردن ، یعنی همان شرکتی که تاریخ WorldBalletDay در سال 2014 با آن آغاز شد ، تحویل می دهد.

باله سلطنتی (رئیس جمهور آن شاهزاده چارلز است) ، همراه با باله اپرای ملی پاریس و گروه های باله ماریینسکی و بولشوی ، یکی از پنج شرکت باله با نفوذ در جهان است. این بوسیله رقصنده گروه دیاگیلف نینته د والوایس در سال 1931 تاسیس شد و در حال حاضر سنت های خاص خود را دارد. “برای ما ، همه چیز با مدرسه روسی شروع شد. ما اولین باله ها را با کمک نیکولای سرگئیف به صحنه بردیم. نسخه های کلاسیک ما از آنجا می آیند. کوین اوهیرا ، مدیر هنری Royal Ballet Covent Garden ، به MK گفت: “و تحصیلات اکنون در مدرسه ما مخلوطی است که البته در آن مدرسه Waganova نیز وجود دارد.”

تحت هدایت کوین اوهار ، باله سلطنتی ، مثل همیشه ، ترکیبی از سنت و نوآوری است. این رپرتوار گسترده شامل آثار کلاسیک قرن نوزدهم و میراث منحصر به فرد یکی از بنیانگذاران باله سلطنتی ، فردریک اشتون ، و همچنین یک طراح رقص برجسته دیگر انگلیسی در قرن بیستم ، کنت مک میلان ، و یک قانون جدید جالب است که شامل آثاری از طراحان رقص دائمی باله سلطنتی وین مک گرگور و کریستوفر ویلدون است.

“از سال 2014 ، روز جهانی باله نشان داده است که خود یک سکوی عالی برای اتصال دوستداران باله در سراسر جهان است ، و اکنون بیش از هر زمان دیگر این جشن رقص دیجیتال قول می دهد همه ما را در برابر چالش های جدید مشترک در کل جهان متحد کند. ما مشتاقانه منتظر این جشن استعدادهای باورنکردنی هنرمندان از سراسر جهان هستیم و آرزو داریم هنرمان را به مخاطبی برسانیم که از اجرای زنده بی بهره است. ”