ازبکستان صادرات کالا به تاجیکستان را سه برابر می کند


ازبکستان صادرات کالا را به تاجیکستان سه برابر می کند 29 اکتبر 2020 10:11 صبح

14 اوستا . Tj | 10/29/2020 | ازبکستان در مدت زمان کوتاه سه برابر صادرات کالا به تاجیکستان را انجام داده است. در سالهای اخیر صادرات کالاهای تاجیک بر واردات کالا از همسایه ازبکستان غالب بوده است. با این حال ، ازبکستان در مدت کوتاهی موفق شد نه تنها تعادل تجاری با تاجیکستان را متعادل کند ، بلکه شاخص های صادراتی را نیز سه برابر کند.

بنابراین ، طبق نتایج سه ماهه سوم سال جاری ، گردش تجاری بین کشورها بیش از 242.1 میلیون دلار بوده است. صادرات کالاهای تاجیکستان به ازبکستان در این مدت حدود 60 میلیون دلار بوده است. در عین حال ، شاخص های واردات محصولات ازبکستان به بازار تاجیکستان بیش از 182 دلار بوده است ، 1 میلیون

لازم به ذکر است کالاهایی که تاجیکستان به ازبکستان صادر می کند با کالاهایی که تاجیکستان از ازبکستان وارد می کند متفاوت است.

تفاوت در این است که تاجیکستان به طور عمده مواد خام به ازبکستان صادر می کند و محصولات نهایی را با ارزش افزوده وارد می کند.

طبق ادارات مربوطه جمهوری تاجیکستان ، صادرات تاجیکستان به ازبکستان عمدتا آلومینیوم اولیه ، گوگرد ، سیمان و آهک انجام می شود.

در مورد واردات ، ازبکستان عمدتاً کالاهایی مانند کودهای معدنی و شیمیایی ، وسایل نقلیه ، عطرسازی ، محصولات آرایشی و بهداشتی ، لباس ، کفش ، غذای کودک ، لوازم خانگی و سایر کالاها را تهیه می کند.

بر اساس آمارهای رسمی ، حجم تجارت متقابل دو کشور رو به رشد است ، اما تاکنون آنها به شاخص های آغاز سال صفر نرسیده اند. اگرچه کشورها سالانه گردش تجاری متقابل را افزایش می دهند ، اما هنوز به شاخص های قبلی خود نرسیده است. اکنون کشورها در نظر دارند تجارت متقابل را تا یک میلیارد دلار افزایش دهند.

لازم به ذکر است که در سالهای اخیر ، حدود 20 سرمایه گذاری مشترک با سرمایه ازبکستان در تاجیکستان افتتاح شده است.