جشنواره یوری باشمت بدون استاد ماسترو

در یاروسلاول آغاز شد

جشنواره بین المللی موسیقی در یاروسلاول برای دوازدهمین بار اما برای اولین بار در این قالب برگزار می شود. در ورودی فیلارمونیک – اصلی ، اما دور از تنها محل پروژه – آنها دما را اندازه گیری می کنند و ماسک می دهند. یک صندلی شطرنج در سالن وجود دارد و تمام صندلی های موجود نیز گرفته شده است. سالهاست که یکی از بزرگترین رویدادهای فرهنگی هنر آکادمیک همچنان یکی از جاذبه های موسیقی دانان ، هنرمندان برجسته روسی و خارجی است و مخاطبان یاروسلاول و شهرهای اطراف همیشه منتظر کنسرت هستند. اما این بار با هیجان خاصی.

برای سخنرانی در مراسم افتتاحیه یاروسلاول ، تاتیانا ساموئل ویولون مجبور شد بیش از یک روز با میلگرد از بروکسل برود و بارها آزمایش ویروس کرونا را پشت سر بگذارد ، اما این مانع او نشد. شروع جشنواره همزمان با تولد او بود و تکنواز اذعان می کند که این بهترین هدیه برای او است.

– تقریباً نیم سال هیچ کنسرتی برگزار نشد و ما ، نوازندگان ، واقعاً ارتباط زنده با مخاطبان را از دست دادیم ، – می گوید تاتیانا ساموئیل. – اکنون نمی توان برنامه ریزی کرد ، من امروز زندگی می کنم – این همان سازگاری است که همه گیری به زندگی ایجاد کرده است. شاید به همین دلیل است که چیزی در تصور عموم تغییر کرده است: چند صد نفر فعال تر از یک سالن کامل برای چندین هزار تماشاگر کف می زنند. اکنون در بلژیک ، حتی در سالن هایی با سه هزار صندلی ، بیش از 200 تماشاگر مجاز نیستند. وقتی اولین کنسرت در بروکسل (جایی که من در آن شرکت کردم) بود ، بلیط ها در عرض 10 دقیقه به فروش رسیدند. در شرایط فعلی ، نوازنده با این س facedال روبرو می شود که کار شما چقدر ضروری است و با واکنش مخاطب ، مهم و ارزشمند آن را می فهمید. این درس اصلی برای من است.

در این کنسرت جشن ، تاتیانا یک تکنوازی فانتزی با مضامین اپرای “کارمن” بیزه ، ساخته پابلو ساراسات ، آهنگساز اسپانیایی اجرا کرد. قسمت اصلی ویولون در اینجا مجسمه تصویر قهرمان اصلی رمان Marime – کولی آزادیخواه است. و لباس قرمز روشن تکنواز ادامه تکنوازی موسیقی احساسی او بود. این اجرا اوج کنسرت جشن بود. این توسط پیانیست معروف نیکولای لوگانسکی افتتاح شد ، که همراه با گروه مجلسی Soloists مسکو مقدمه مجموعه “از زمان هولبرگ” توسط ادوارد گریگ و کنسرت شماره 1 توسط فردریک شوپن را اجرا کرد. به دلیل بیماری ، یوری باشمت نتوانست جشنواره را افتتاح کند ، اما آنها به دنبال جایگزینی برای او نبودند – نوازندگان بدون رهبر ارکستر اجرا کردند و این به نوعی آزمایش و آزمایش برای آنها شد. پیانویست نیکولای لوگانسکی و گروه تکنوازان مسکو در صحنه فیلارمونیک یاروسلاول

آخرین “آکورد” کنسرت ترکیب ادبی و موسیقی “مهمان سنگ” بود – یکی از “تراژدی های کوچک” که توسط پوشکین در “پاییز بولدین” نوشته شده است. انتخاب این قطعه تصادفی نیست. در سال 1830 ، شاعر برای مدت کوتاهی به ملک خود آمد و سرانجام به دلیل وبا در روسیه و محدودیت های قرنطینه ای که در ارتباط با بیماری همه گیر اعمال شد ، سه ماه در بولدینو ماند. این زمان بیشترین بازده را در کار شاعر داشت. برگزارکنندگان جشنواره در یاروسلاول به ما یادآوری می کنند که قرنطینه مزایای خود را نیز دارد. همانطور که مدیر اجرایی پروژه دیمیتری گرینچنکو به MK گفت ، اکنون بسیاری از آهنگسازان قبلاً با کارهای جدید به انزوا پاسخ داده اند و شاید برخی از آنها در کنسرت های آینده گنجانده شوند.

برنامه جشنواره ، که تا 13 سپتامبر ادامه خواهد داشت ، شگفتی های بیشتری دارد. این یک شب اپرای ایتالیایی است که در آن ستارگان در حال ظهور هلیکون-اپرا و ارکستر سمفونیک روسیه نوین به اجرای برنامه می پردازند. و اجرای موسیقی “Ch + Ch” با سرگئی گارماش در نقش اصلی ، که به سالگرد چایکوفسکی و چخوف اختصاص داده شده است. و کنسرتی از گروه ها و ارکسترهای برنجی “از باخ تا گیرشوین”. و یک شب پیانو با شرکت میخائیل پلتنف پیانیست و رهبر آندری روبسوف رهبر ارکستر. و در روزهای پایانی ، کنسرت های موسیقی باروک و جاز در انتظار تماشاگران است.