اقتصاد تاجیکستان در طی شیوع همه گیر توسط کشاورزی و صنعت نجات یافت ، – EBRD

اقتصاد تاجیکستان در هنگام شیوع همه گیر توسط کشاورزی و صنعت نجات یافت ، – EBRD

1 اکتبر 2020 ، ساعت 17:00

Avesta.Tj | 01.10.2020 | براساس گزارشی از بانک بازسازی و توسعه اروپا

تقاضا و عرضه با اقدامات قرنطینه ای در داخل و خارج از کشور و همچنین بسته شدن مرزها و در نتیجه کاهش شدید روابط بین المللی تجارت و گردشگری با کشورهای همسایه سرکوب شد. جمهوری قرقیزستان و مغولستان به شدت تحت تأثیر همه گیری قرار گرفتند ، اگرچه با افزایش صادرات طلا ، رکود اقتصادی در این کشورها تا حدودی کاهش یافت.

قزاقستان نیز بخاطر تزریق مالی گسترده از صندوق ملی ، هرچند در مقیاس کوچکتر ، وارد رکود اقتصادی شده است. ترکمنستان با وجود کاهش قابل توجه درآمد حاصل از صادرات گاز به چین ، رشد واقعی تولید ناخالص داخلی را در نیمه اول سال 2020 گزارش کرد. در حالی که اقتصاد تاجیکستان و ازبکستان به طور قابل توجهی کند شد ، حرکت مثبت را حفظ کردند ، که تا حدی ناشی از رشد کشاورزی و صادرات فلزات گرانبها بود. جمهوری قرقیزستان ، مغولستان ، تاجیکستان و ازبکستان از صندوق بین المللی پول به عنوان بخشی از برنامه هایی با هدف تکمیل بودجه و تأمین نیازهای مالی خارجی این اقتصادها ، بودجه اضطراری دریافت کردند. پیش بینی می شود تولید ناخالص داخلی منطقه به طور کلی 3.3 درصد در سال 2020 کاهش و 3.3 درصد در سال 2021 رشد کند

از آنجا که اولین موارد Covid-19 فقط در پایان آوریل 2020 ثبت شد ، تاجیکستان اقدامات مهار نسبتاً ملایمی را اعمال کرد و این اقدام را دیرتر از اکثر همسایگان خود در منطقه انجام داد. اقتصاد به طور عمده تحت تأثیر قطع ارتباطات حمل و نقل با شرکای تجاری اصلی و دسترسی محدود به بازار کار روسیه قرار گرفت.

ورودهای بین المللی در نیمه اول سال 2020 به نصف کاهش یافت ، در حالی که حواله های دریافتی از روسیه سالانه حدود 15 درصد کاهش داشت ، که بر مصرف ، واردات و درآمد مالیاتی تأثیر منفی گذاشت. با وجود فشارهای شدید خارجی ، اقتصاد تاجیکستان در نیمه اول سال 2020 رشد 3.5 درصدی را سالانه نشان می دهد ، که منجر به عملکرد قوی در صنعت (که عمدتا منعکس کننده افزایش شدید صادرات طلا است) و کشاورزی است.

صادرات طلا (به سوئیس) بر حسب دلار 140 درصد سالانه افزایش یافته است. به استثنای فلزات گرانبها ، صادرات سالانه 22 درصد کاهش داشت. حمل بار ، خدمات مسافرتی ، خرده فروشی و خدمات خانگی نیز منفی در رشد اقتصادی نقش داشته اند.

در ماه مه سال 2020 ، صندوق بین المللی پول 189.5 میلیون دلار پشتیبانی بودجه اضطراری ارائه داد ، به شرطی که دولت موظف به کاهش هزینه های غیرضروری و اجرای اقدامات تلفیقی مالی در سال 2021 باشد.

انتظار می رود اقتصاد در سال 2020 1٪ منقبض شود. رشد واقعی تولید ناخالص داخلی در سال 2021 3 درصد پیش بینی شده است. به گفته EBRD ، اگر ادامه همه گیر شدن سرعت رشد اقتصاد شرکای اصلی تجاری تاجیکستان – روسیه و چین را کاهش دهد ، ممکن است این شاخص ها بیش از حد خوش بینانه باشند.