ایوان کراسکو بازیگر 92 ساله: “ناوگان از نظر جسمی مرا مرد کرد”

در روزهای خطرناک که هنوز احتمال ابتلا به کووید زیاد بود، مدیریت جشنواره تصمیم گرفت از قدیمی ترین فیلمسازان دعوت نکند. برای نجات آنها به سادگی بلیط برای آنها ارسال نشد، اما جانبازان به هر حال آمدند و به برقراری ارتباط با حضار ادامه دادند، زیرا بچه های شیطان از برگزار کنندگان پنهان شدند. از جمله آنها در آن زمان ایوان کراسکو بود. این بار، ایوان ایوانوویچ به طور موثر در یک جلیقه ظاهر شد – این در حال حاضر یک سنت است، در یک کت و کلاه چرمی، عینک آفتابی تیره. او در مسیر ستارگان قدم زد. آنها از او استقبال شاهانه ای کردند. همیشه انبوهی از طرفداران در اطراف او هستند، اما بازیگر همیشه تحت حمایت قابل اعتماد کارگردانش است که از او مراقبت می کند. ایوان ایوانوویچ توسط یک بانوی جوان عزیز که او را با محبت داشنکا می نامد مراقبت می شود. “نمی خوای بشینی؟ او با نگرانی پرسید. – می بینم که خسته ای. وقت آن است که ما برویم.”

در یک جلیقه، او به طور تصادفی ظاهر می شود. ایوان کراسکو در بزرگسالی با پشت سر گذاشتن مدرسه عالی نیروی دریایی بالتیک و به قول خودش تجربه فرماندهی کشتی ناوگان دانوب وارد انستیتوی تئاتر شد. و اگرچه از کودکی به بازیگری گرایش داشت ، شاید اگر گئورگی ژوکوف دستور کاهش انبوه را نمی داد ، زندگی خود را وقف ناوگان می کرد. باید زندگی جدیدی را شروع می کردم.

ایوان کراسکو بیش از 60 سال است که روی صحنه است. پس از فارغ التحصیلی از LGITMiK، او در اوایل دهه 1960 برای گئورگی تووستونوگوف در تئاتر بولشوی کار کرد، سپس در تئاتر درام و کمدی لنینگراد تا زمانی که وارد تئاتر شد. کومیسارژفسکایا، جایی که او بیش از 55 سال در آنجا خدمت کرد. کراسکو که منشأ دهقانی داشت و در روستای وارتمیاکی در منطقه لنینگراد به دنیا آمد، بیش از یک بار سلطنتی بازی کرد که خودش هنوز هم از آن شگفت زده می شود. او در نقش سقراط، جوردانو برونو، ژنرال ایولگین در «احمق» داستایوفسکی، واسیلی شویسکی در سه گانه الکسی تولستوی، سرپیلین در ژنرال سرپیلین اثر کنستانتین سیمونوف، الکسی توربین در «روزهای توربین» اثر میخائیل بولگاکف بازی کرد. او یکی از اعضای واقعی لن فیلم است و بازی های زیادی در لن فیلم داشته است. از میان شخصیت‌های تاریخی، کراسکو نقش گریگوری راسپوتین را در فیلم غریبه زیبا اثر کلاسیک لهستانی یرژی هافمن و لئو تولستوی در فیلم تحسین‌کننده ویتالی ملنیکوف بازی کرد. او دو بار نقش روزنامه نگاران را بازی کرد: در فیلم هنوز سیاه و سفید “تصادف” ساخته نائوم بیرمن و الکساندر آبراموف در سال 1965 – سردبیر روزنامه منطقه ای (این اولین فیلم ایوان کراسکو بود) و “نمک زمین” اسکندر خمرایف – سردبیر روزنامه

چند دقیقه قبل از افتتاحیه جشنواره Vivat Cinema روسیه با ایوان ایوانوویچ در لابی پر سر و صدا صحبت کردیم. یک نفر مدام به ما نزدیک می شد، بنابراین باید حواسمان پرت می شد. کراسکو فردی بسیار صمیمی و باز است. او آماده است تا به همه توجه کند.

– ایوان ایوانوویچ داری چیکار میکنی؟ چه پیشنهادهای جالبی دریافت می کنید؟

– ارائه می دهد؟ بله، من یک پیشنهاد هستم. این را به شوخی می گویم. نوعی جستجوی نویسنده دائما در حال انجام است. من دوست دارم نقش ولتر را بازی کنم، این آزاداندیش که به نظر می رسد همیشه می خندد. در سرنوشت او ارتباطی با روسیه و کاترین کبیر وجود دارد. مایلم مدیر هنری کومیسارژوکا، ویکتور آبراموویچ نوویکوف، به این موضوع توجه کند. “اوه، ویکتور-ر-ر! آبرامز-س-س-ه! – بنابراین من گاهی اوقات به او مراجعه می کنم. او دلخور نیست. همه در حال تفریح ​​هستند. همه می خندند. حالا متوجه شدید که از چه طریقی می توانید در مورد ولتر یک نمایش بسازید؟

– پس برای این به دراماتورژی خاصی نیاز دارید.

– دقیقا. یک نسخه از نمایشنامه قبلاً پیشنهاد شده بود، اما به نویسنده گفتم: «جوان چه کار داری؟ می فهمید، شما بیش از حد مسئول هستید و به طور جدی به موضوع نزدیک شده اید. و باید کمدی باشد. یک صندلی ولتر به عنوان یک جزء هنری وجود دارد. پشت به تماشاگر می ایستد و ناگهان به سمت بیننده می چرخم …

بله، شما قبلاً به همه چیز فکر کرده اید. و دوست دارید ولتر را با کدام کارگردان بسازید؟

– من یک کارگردان در ذهن دارم. من همچنین یک کارگردان در سینما دارم – دوست و استاد مورد علاقه من سرگئی اولگوویچ اسنژکین. بارها با او فیلم گرفتم.

چند اجرا در ماه بازی می کنید؟

– بله یکی. فقط. اینجا در 27 اردیبهشت در روز شهرمان در تئاتر در نمایش “به شهرم برگشتم…” بازی می کنم. کومیسارژفسکایا. پوشکین خواهد بود. این اجرا برای چندین سال موفقیت بزرگی داشته است.

ایوان کراسکو بازیگر 92 ساله: “ناوگان از نظر جسمی مرا مرد کرد”
در نمایشنامه “به شهرم بازگشتم …”. عکس: سرویس مطبوعاتی تئاتر– شما با پوشکین رابطه خاصی دارید. شما آن را خیلی خوب خواندید و حتی جایزه تزارسکویه سلو را برای آن دریافت کردید.

پوشکین و حرفه ام مرا نجات می دهند. در جشنواره تزارسکویه سلو من کتاب پیامبر پوشکین را خواندم. سپس سوتلانا کریوچکووا از بین تماشاگران به من فریاد زد: “وانیا، براو!” چه چیزی بالاتر از چنین ارزیابی ای می تواند باشد؟ از این گذشته ، خود سوتلانا پوشکین را خیلی خوب می خواند ، او را کمتر از من دوست دارد. سپس الکساندر نیکولاویچ سوکوروف دست مرا بوسید. حتی ناجور هم شد. و این بالاتر از هر عنوان و جایزه ای است.

– آیا در فیلم بازی می کنید؟

– به زودی چیزی در راه است. عنوان کاری فیلم «زیردریایی ها» است.

نیروی دریایی شما را راه نمی دهد. و تو به روش بالابانف جلیقه پوشیده ای. اگرچه، در عوض، این الکسی بالابانوف بود که مانند شما لباس می پوشید. الان جلیقه ها مد شده اند.

– من در اودسا لباس پوشیده ام. مثل یک ملوان من عمدا اینطور لباس می پوشم و با جلیقه به جشنواره آمدم، چون از ناوگان بسیار سپاسگزارم. او مرا از نظر جسمی انسان ساخت. وقتی وارد بخش مقدماتی مدرسه ناخیموف شدم که در آن زمان هنوز در لنینگراد بود، حدود یک متر و نیم قد داشتم. و وزنم 48 کیلوگرم بود. اما وقتی یک سال بعد، در اولین تعطیلاتم، به زادگاهم وارتمیاکی آمدم، آنها مرا در آنجا نشناختند. بنابراین من دراز کردم، مانند یک مرد شدم. قبل از آن شلخته بود. ما هنوز هم هر سال در بنای یادبود “نگهبان” در خیابان کیروفسکی سابق، اکنون کامنوستروفسکی ملاقات می کنیم. ما جلسات دوره سنتی داریم، یک کمیته سازماندهی وجود دارد.

– نکته اصلی این است که کسی را برای ملاقات داشته باشید.

– آره. این اصلی ترین چیز است. خیلی ها دیگر نیستند. هنگامی که حوادث غم انگیز رخ می دهد، همانطور که در مورد زیردریایی کورسک اتفاق افتاد، ما بسیار نگران هستیم. به عنوان مثال، من در سال 1950 یک دوره کارآموزی در کشتی جنگی Novorossiysk داشتم که در سال 1955 در خلیج سواستوپل منفجر شد. معلوم نیست چه اتفاقی افتاده است. خیلی ها مردند. حتما خرابکاری بوده گفته شد که یک مین آلمانی مربوط به دوران جنگ منفجر شده است. مال کدوم؟! من نمی توانم آن را باور کنم. آن و همه چیز را منفجر کردند.

– اخیراً به شدت بیمار شده اید، در ژانویه سکته کرده اید، اما روحیه خوب خود را از دست نمی دهید. چه نیرویی شما را نگه می دارد؟

– حرفه من به فرزندانم قدرت می دهد. تنها بودم که چیزی شبیه اتصال کوتاه در جمجمه احساس کردم. چشمانش تیره شد. به طرز ناخوشایندی افتادم. این فکر از سرم گذشت که این یک سکته مغزی است. پس معلوم شد. من در بیمارستان های مختلف بودم. من را به مرکز مراقبت ویژه جانبازان فرستادند. تجهیزات پزشکی هم خوبه من می خواهم از همه پزشکان به دلیل توجه و مراقبت آنها تشکر کنم. پزشکان به من توصیه نمی کنند که روی صحنه بروم، زیرا انرژی زیادی می خواهد. همه چیز فردی است و به سازمان عصبی بستگی دارد. البته من به توصیه های پزشکان گوش می دهم، اما همیشه آن طور که توصیه می کنند عمل نمی کنم. به من پیشنهاد عمل جراحی داده شد، اما نپذیرفتم. من ترجیح میدم قرص بخورم البته سن تاثیر می گذارد، اما در قلبم همان پسری هستم که قبلا بودم. من دو پسر دارم – ایوان و فدور. آنها زمانی ظاهر شدند که من در سن قابل احترامی بودم. آنها بسیار جوان هستند. من با علاقه تماشا می کنم که چگونه آنها رشد می کنند و رشد می کنند. آنها زندگی مستقل خود را دارند و من کنجکاو هستم که چگونه توسعه می یابد. من از همه چیز در رفتار و فعالیت آنها خوشم نمی آید، اما هرگز دستور نمی دهم، همیشه آرام صحبت می کنیم. گاهی اوقات من شروع به گفتن می کنم که اگر به همین منوال ادامه یابد، این همه “تیراندازان تعقیب و گریز”، نشستن مداوم جلوی کامپیوتر در اینترنت، آنگاه شما در موسسه پذیرفته نخواهید شد. پس من می گویم: “تو چی هستی پسر؟ زندگی را باید جدی‌تر گرفت، نه فقط برای تفریح. اما به نظر آنها این همه مطالعه بی فایده است. هر کدام از ما وظایفی داریم، وظیفه ای در قبال عزیزانمان داریم، اما من به خودم اجازه هیچ یادداشت دستوری را نمی دهم. ما همه مسائل را از طریق پارلمان حل می کنیم.