جشنواره فیلم قطب شمال در آنادیر به پایان رسید: بوتوسوف جایگزین گربنشچیکوف در پروژه سولووکی شد.

در پایتخت چوکوتکا، آنادیر، هفتمین جشنواره بین المللی قطب شمال “کلاغ طلایی” به پایان رسید. جایزه بزرگ، بر اساس نتایج رای گیری تماشاگران، به مستند “مجمع الجزایر مقدس” ساخته سرگئی دبیژف در مورد زندگی صومعه سولووتسکی تعلق گرفت.

تقریباً در همان زمان، این فیلم در سنگاپور جایزه گرفت. مناظر بیش از حد کارت پستالی صومعه سولووتسکی و اطراف آن هنوز تأثیر زیادی بر مخاطبان می گذارد و به قول کشیشان، بسیاری پیامی را در مورد مسیر آینده مردم روسیه و امید به تولد دوباره معنوی می خوانند. این تصویر به مدت دو سال فیلمبرداری شد ، حدود 8 سفر انجام شد که از 8 روز تا 2 ماه به طول انجامید. گرفتن مجوز برای تیراندازی در طول همه گیری دشوار بود. بله، و برادران ابتدا به او اجازه ورود ندادند. سال اول، به گفته فیلمبردار الکسی نموف، که با دبیژف و در فیلم قبلی او Heavenly Crimea کار کرده بود، آنها فقط برای اینکه راهبان به آنها عادت کنند به آنجا رفتند. الکسی گفت: “سپس سینما شروع شد، زمانی که آنها شروع به نشستن ما روی یک میز مشترک کردند، زمانی که من شروع به قدم زدن در صومعه مانند خانه کردم.” سوالی که نویسندگان تصویر پرسیدند – ایمان به خدا چگونه بر زندگی یک فرد تأثیر می گذارد – آنها را نیز متاثر کرد. الکسی نموف اعتراف کرد: “بعد از اقامتم در Solovki، دیدگاه های من بسیار تغییر کرده است. آنجا خودم شدم.»

هیئت داوران حرفه ای به رهبری کارگردان یاکوت و مدیر هنری سخا-فیلم الکسی رومانوف به کار آهنگساز ویاچسلاو بوتوسوف در مجمع الجزایر مقدس اشاره کردند. بوریس گربنشچیکوف (که در فدراسیون روسیه به عنوان یک عامل خارجی شناخته می شود) قرار بود در این تصویر کار کند، اما او مدت ها پیش به لندن نقل مکان کرد، او حتی از کارگردان سرگئی سولوویوف که کارهای زیادی با او داشت جدا نمی شد. که باعث ناراحتی همکارانش در فیلم «عسا» شد. یادم می آید که چگونه در بیداری نشستیم و آنها با گربنشچیکف در لندن تماس گرفتند و بعد ناله کردند که او نیامده است. همانطور که معلوم شد بوتوسوف با پیشنهادی انتزاعی برای همکاری در سینما به سرگئی دبیژف روی آورد و آمادگی خود را برای نوشتن موسیقی ابراز کرد. کارت ها روی زمین گذاشتند تا امکان پذیر شد. در “مجمع الجزایر مقدس” موسیقی آشنا از آهنگ های گروه “Nautilus Pompilius” به گوش می رسد. ویاچسلاو بوتوسوف یک فرد کلیسا است. همه چیز به هم رسید.

ویاچسلاو بوتوسوف. عکس: butusov.ruبهترین فیلم به فیلم کودک «بستنی با طعم سیب زمینی شیرین» ساخته کارگردان چینی وانگ چونگ تعلق گرفت که شخصاً این جایزه را از آن خود کرد. او یک بازیگر است و این اولین اثر کارگردانی اوست، تصویری ساده لوحانه درباره پسری که پس از یک فاجعه خانوادگی به دیدن مادربزرگش می‌رود. رابطه او با بچه های محلی بلافاصله توسعه نمی یابد. امسال یک هیئت کوچک از چین به آنادیر آمدند. همانطور که معلوم شد، برای بازدید از Chukotka آنها نه تنها به ویزای روسیه، بلکه به یک مجوز ویژه نیز نیاز داشتند که خارجی ها حق اقامت در منطقه مرزی را دارند. امروزه تشکیل برنامه از فیلم های کشورهای قطب شمال تقریبا غیرممکن است، به همین دلیل دوره ای در مورد کشورهای آماده همکاری گذرانده شده است و این در درجه اول چین و ایران است. هیئت داوران شامل بهروز شعیبی کارگردان ایرانی بود که پس از اقامت در روسیه به این نتیجه رسید: آنقدر که به نظر می رسد از هم دور نیستیم. او به راحتی با فیض الله فیضوف کارگردان تاجیکستانی که اولین فیلم «پسر آب» برای فیلمنامه جایزه گرفت، ارتباط برقرار کرد. فیضلو بازیگری است که اولین تحصیلاتش را در دوشنبه گذرانده و در ایران کارگردانی خوانده است. او فیلم بعدی خود را به کارگردانی لوک بسون کارگردانی خواهد کرد. و هموطن او، کارگردان غیرحرفه ای، دانشجوی سال سوم دانشکده اقتصاد، آلیژان جلیلوف، برای فیلم کوتاه غیرداستانی «الیف. قبل از. Re. می”.

کارگردان چینی وانگ چون.یوان لی، معاون دبیرکل انجمن فیلم های خانوادگی و کودکان چین که به محبوبیت کودکان چوکچی تبدیل شده است، گفت که این اولین برنامه چینی در سطح بین المللی از زمان شیوع بیماری همه گیر است. این کارتون “به سمت روشن” را به نمایش گذاشت، ایده ای که در بحبوحه کووید متولد شد تا مردم را شاد کند. 7 کارگردان – نه تنها از چین، بلکه از کشورهای دیگر (همگی نمایندگان مکاتب مختلف هستند) – 7 داستان کوتاه خلق کردند. یکی از آنها به زلزله سیچوان در سال 2008 اشاره می کند که در آن ده ها هزار نفر جان باختند و آوارگان، پسری بدون پا که روی پروتز حرکت می کرد، قهرمان شدند. قهرمان یک داستان کوتاه دیگر، صاحب سوپ‌فروشی سالخورده‌ای است که بر اثر کار زیاد مچ دستش آسیب دیده است. این بینندگان جوان را به قدری هیجان زده کرد که در مورد میزان سختی کار مردم در چین – از ساعت 4 صبح تا نیمه شب – گفتگو شد. در این فیلم یک راننده اتوبوس نیز حضور دارد که فردا بازنشسته می شود و دختری کرم شب تاب و دوستانش او را با افتخار به استراحتی شایسته می برند. ما تقریباً هیچ انیمیشن اجتماعی قابل توجهی نداریم. یوان لی نه تنها به همه سؤالات پاسخ داد، بلکه به بچه ها “گوش” با پانداها، برچسب ها داد و در عوض کارت ها، شیرینی ها را به او هدیه دادند، به محض اینکه اعتراف کردند که یوان لی عاشق شیرینی است.

انیمیشن روسی توسط کنستانتین برونزیت که دو بار نامزد اسکار شده بود، نماینده بود. کافی بود که به بچه ها بگوید: “من توگارین مار هستم” و دیگر چیزی لازم نبود. اکنون او در حال اتمام کار بر روی کارتون کامل Luntik and the Great Journey است. به ما، بچه های شوروی، تماشای فیلم، به ویژه انیمیشن، آموزش داده نشد. از بزرگسالان بپرسید «جوجه تیغی در مه» درباره چیست؟ تعداد کمی از آنها به شما پاسخ خواهند داد. کنستانتین برونزیت که به سراسر آنادیر سفر کرده و از معادن زغال سنگ بازدید کرده است، گفت: باید تماشای فیلم و به خصوص انیمیشن را بیاموزید، زیرا این یک فیلم انتزاعی است و گاهی اوقات تصویر خاصی از یک “مرد دسته دار” شکل می گیرد. جایی که فرودگاه واقع شده است. در زمستان می توان با هلیکوپتر یا گلایدر به آن رسید. حالا باید در مسیر به اصطلاح “جاده زندگی” بروم، روی یخی که ترک خورد و آخرین روزهایش را سپری کرد. بیشتر در امتداد مسیر خطرناک، مانند تندرا، فقط در ترکول ها می توانید رانندگی کنید.

بازیگر غیرحرفه ای لیا سانا که در فیلم سینمایی “تروپ” به زبان آلتای بازی کرد، جایزه بهترین نقش زن را دریافت کرد. کارگردان فیلم، میخائیل کولوناکوف، فارغ التحصیل دانشگاه فیلم و تلویزیون سن پترزبورگ است و آنطور که به نظر می رسد آماتور نیست. کار او برای کارگردانی مورد توجه قرار گرفت. او بازیگر زن را به شیوه ای عجیب انتخاب کرد. در واقع، او یک بازیگر نیست، بلکه یک حسابدار است. مایکل از نحوه چرخاندن سر لیا تحت تأثیر قرار گرفت و همین برای انتخاب کافی بود.

با وجود چرخش به سمت چین و ایران، علاقه به سینمای با شخصیت شمالی همچنان باقی است. جایزه ویژه هیئت داوران برای اولین بازیگری او به ناتالیا گوگووا، مستندساز با تجربه اهدا شد. او «مه» را در یک ایستگاه هواشناسی در سواحل دریای بارنتس ساخت. فیلمبردار سندور برکشی از طبیعت خشن و باشکوه بدون زیبایی های کارت پستال فیلمبرداری کرد. اما بنا به دلایلی، آنها برای کار دوربین به یک مستندساز اهل سنت پترزبورگ، الکسی گولوفکوف، که فیلم غیرداستانی هفت روز پاییز را فیلمبرداری کرد، جایزه دادند. می توان به دستاوردهای دیگر اشاره کرد. علاوه بر این، بخشی از تصویر توسط قهرمانان آن گرفته شده است – یک زوج متاهل با کم شنوایی. یک زن روسی اهل تولا و یک فرد محلی Even 30 سال است که به تنهایی در تایگا در 200 کیلومتری نزدیکترین روستا زندگی می کنند و از زبان اشاره استفاده می کنند. این فیلم همچنین از فیلمبرداری مسافر حرفه ای مارینا گالکینا استفاده می کند که به تنهایی از رشته کوه ورخویانسک عبور کرده است و در دره این کوه ها است که شخصیت های فیلم زندگی می کنند. او همچنین همانطور که خودش می گوید به خاطر یک شاهکار و حفظ روحیه به اطراف Chukotka سفر کرد.

منتشر شده در روزنامه “Moskovsky Komsomolets” شماره 29026 مورخ 11 مه 2023

تیتر روزنامه:
بوتوسوف جانشین گربنشچیکوف شد