خانه اجدادی اوگنی واختانگف به طور رسمی در ولادیکاوکاز افتتاح شد

در 30 آوریل، خانه اوگنی واختانگف در ظهر به طور رسمی در ولادیکاوکاز افتتاح شد. حماسه با ترمیم لانه خانوادگی کارگردان و خالق درخشان تئاتر که از سال 1394 آغاز شده بود، سرانجام به شکلی دیدنی به پایان رسید.

روز دوم در Vladikavkaz بارانی و مناسب است. بنابراین، هیچ کس انتظار معجزه ای را ندارد که کسی با دستان خود ابرها را جدا کند و ناگهان خورشید بتابد. افتتاحیه خانه واختانگف که برای ظهر برنامه ریزی شده است، در هر شرایط آب و هوایی انجام می شود. خانه ای در خیابان ارمنی، جایی که نابغه آینده صحنه روسی در سال 1887 در حلقه ای متراکم از چترها متولد شد. عملی ترین موفق به خرید کت بارانی در فروشگاه های خانگی محلی شد. در اینجا، واختانگووی ها تقریباً با قدرت کامل هستند، ساکنان محلی، نمایندگان اداره شهر، روزنامه نگاران – فقط هیچ کس در اینجا نیست. در مجموع 475 مهمان از مسکو و شهرهای دیگر. در هر صورت، به طرز فاجعه باری در هتل ها اتاق های کافی برای همه وجود ندارد.

جلوی در ورودی زیتونی رنگ (روی چهارچوب ها هم هست) از سمت خیابان بایوا، همانطور که باید، روبان قرمز رنگی است. یک صحنه کوچک در گوشه وجود دارد. هنرمند جوان ویتالی ایوانوف که توسط جمعیت به دیوار آجری فشار داده شده است، کارگردان Vakhtangov Kirill Krok را به صحنه دعوت می کند و او با سینی پر از … دستکش های سفید بلند می شود.

– هنرمند خلق روسیه سرگئی ماکووتسکی، هنرمند خلق ایرینا کوپچنکو، هنرمند ارجمند روسیه ویکتور دوبرونراوف – مجری را ادامه می دهد. و اکنون ماکووتسکی و رفقایش، با دریافت دستکش، بیل، شروع به کاشت یاس بنفش کردند – گل مورد علاقه یوگنی واختانگف، که 101 سال پیش به نمادی از تئاتری که او خلق کرد تبدیل شد. و بدین ترتیب، در یک ساعت، 48 هنرمند، به سه نفر تقسیم شده، 16 بوته یاس بنفش را در دو نمای خانه از کنار خیابان ارمنی و بایف کاشتند.

و در اینجا مهمانان با خبرهای خوبی روبرو هستند: خیابان Baev، یا بهتر است بگوییم بخشی از آن، به زودی وجود نخواهد داشت، زیرا تصمیمی برای تغییر نام آن به کوچه Vakhtangov گرفته شده است. بنابراین در آینده نزدیک مسیر جدیدی روی نقشه ولادیکاوکاز – کوچه واختانگف – خانه اجدادی او ظاهر می شود که پس از 116 سال به آنجا بازگشت. تصور یک هدیه بهتر برای یک استاد، یک هنرمند درخشان، دشوار است. همچنین یافتن چنین نمونه هایی در تاریخ تئاتر ملی و در واقع کشور به طور کلی دشوار است: یک تئاتر عملاً با هزینه خود چنین پروژه غیرقابل تحملی را انجام دهد. واختانگوفسکی 250 میلیون روبل از خود را برای کار مرمت خانه موسس خود سرمایه گذاری کرد که تقریباً سه سال به طول انجامید. این هرگز پیش از این، نه در شوروی و نه در سال های “چاق” دهه 2000 رخ نداده بود. اما شاید واختانگوفسکی یک سابقه ایجاد کند.

خانه اجدادی اوگنی واختانگف به طور رسمی در ولادیکاوکاز افتتاح شدکار کاشت با باران انجام می شود – دیگر نمی آید، بلکه می بارید. کارگردان تئاتر کریل کروک روی صحنه با کت و شلوار سیاه خیس اطمینان می دهد که تاریخ های تقویم امسال به شگفت انگیزترین شکل به هم نزدیک شده اند:

او می گوید: «ما فقط تاریخ های گرد داریم، مانند رژه صورت های فلکی. اوگنی واختانگف 140 سال پیش به دنیا آمد، 120 سال پیش خانه پدری را ترک کرد، 110 سال پیش استودیو دانشجویی را در مسکو تشکیل داد و بعداً به تئاتر واختانگوف تبدیل شد. شهرت گروه او بیشتر شد و خانه بومی که پشت سرم بود متاسفانه رو به زوال رفت. در پایان، ما تصمیم گرفتیم – این نباید چنین باشد و تمام تلاش های قابل تصور و غیرقابل تصور را برای بازگرداندن خانه بومی واختانگف به زادگاهش، مسکو، کشور، تمام فرهنگ روسیه و تئاتر جهانی انجام دهیم. ما در حال افتتاح یک موزه و فضای تئاتر جدید هستیم و این رویداد، باور کنید، در مقیاس فدرال است.

– فرماندار جمهوری اوستیای شمالی-آلانیا، سرگئی منیایلو، مدال “برای شکوه اوستیا” را به ژاکت سیاه کروک – دومین جایزه مهم در جمهوری – می چسباند. لیودمیلا ماکساکوا با یک کت و شلوار شلوار سفید و روسری سفید پوشکین را از “یوجین اونگین” به موسیقی از نمایش تئاتر واختانگوفسکی به همین نام می خواند.– هنگامی که روبان توسط کروک، سرگئی منیایلو، مشاور فرهنگی رئیس جمهور فدراسیون روسیه، ولادیمیر تولستوی و نوه دختری واختانگف – دینا به چهار دست بریده شد، جمعیت به سرعت وارد خانه شدند. آنها به 15 نفر اجازه عبور دادند، بنابراین از تجمع آشفته زباله و ازدحام جلوگیری شد.

– و بلافاصله تور در یک خانه کاملاً جدید و کاملاً جدید آغاز می شود که اولین بار بود که در ماه فوریه از ستون نویس MK بازدید کرد و آن را با چشمان بسته می دانست. طبقه اول، جایی که مغازه تنباکوی یکی از ثروتمندترین افراد شهر، باگرات واختانگف، از لحاظ تاریخی در آن قرار داشت، اکنون یک سالن کنسرت دنج با یک صحنه است که در جلوی آن یک سرسرای بزرگ و در پشت آن – لباس پوشیدن. اتاق هایی با دوش برای هنرمندان و کارگران فنی. در طبقه دوم، جایی که در واقع خانواده واختانگف از اواخر قرن پیش از گذشته در آنجا زندگی می کردند، یک محوطه یادبود با مجموعه ای از پنج اتاق در امتداد پنجره ها، یک تراس مجلل و شش اتاق برای هنرمندانی وجود دارد که به ولادیکاوکاز می آیند. علاوه بر این، در چندین سالن، نمایشگاه هایی که بیشتر آنها اصیل هستند، با دستان شما قابل لمس است. به عنوان مثال، یک صندوق عقب را بیرون بیاورید و نامه ای را بخوانید که در آنجا قرار دارد و منتظر است تا کسی بفهمد در قرن گذشته در مورد چه چیزی نوشته شده است.

– پیانو از نالچیک آمد، توسط استاد رهبر ارکستر بزرگ یوری تمیرکانوف تحویل داده شد. او اطمینان داد که با احتمال زیاد ژنیا واختانگف کوچک می تواند نواختن این ساز را یاد بگیرد.

– همه در خانه قدم می زنند و تحسین می کنند: “یک شاهکار، غیر واقعی.” ماریا آرونووا اعتراف می کند: “من احساس می کنم که به موزه نیامده ام، بلکه نزد پدربزرگم آمده ام. به خانه ای که منتظرم بودند، آنجا گرم و راحت هستم. ولادیمیر ودوویچنکوف در ابتدا اینجا بود، زمانی که چنین چیزی وجود نداشت، اما در خط پایان – لذت. و بنابراین همه – هیچ کس حرف اول را نمی زند. خانه می ایستد، زندگی می کند، نفس می کشد. دیوارها با آجرهای معتبر قرن نوزدهم تقویت شده اند و سقف آن دارای کاشی های اصلی است.

– خوب، در شب، نه چندان دور از خانه در میدان آزادی، یک کنسرت بزرگ با شرکت، البته، هنرمندان تئاتر واختانگف از همه نسل ها و ستاره های مهمان – لاریسا دولینا، مریام مرابوا، نیکولای باسکوف برگزار می شود. ، النا چرکویانی ، دیمیتری یرماک ، گروه جمهوری. به مدت یک هفته، صحنه ای در میدان برپا شد که بزرگتر از واختانگوفسکایای تاریخی در آربات است و همچنین با یک سکوی بلند به تماشاگران برخورد می کند. با این حال، باران طبق پیش بینی نیز قصد دارد به دیدن آن بیاید. و او تنها کسی خواهد بود که دعوتنامه ندارد.