در مستعمره کراسنویارسک، محکومان در حال فیلمبرداری یک سریال انیمیشنی درباره زندگی خود هستند

جشنواره بین‌المللی فیلم حقوق بشر استاکر که تقریباً ربع قرن رئیس آن مارلن خوتسیف، کلاسیک سینمای روسیه و سپس وادیم آبدراشیتوف بود، این روزها فیلم‌هایی را در کراسنویارسک ارائه می‌کند. این انیمیشن در یک موسسه اصلاح و تربیت محکومین به نمایش درآمد که همانطور که مشخص شد خود در حال فیلمبرداری یک سریال انیمیشن در کلنی هستند.

در کراسنویارسک، بهترین فیلم های برنامه او بیش از یک بار نمایش داده شد و فیلمسازان از مستعمرات بازدید کردند. وقتی رسیدیم، شهر تحت تأثیر کنسرت الکساندر روزنباوم در همان بیمارستان سل که قرار بود برویم، قرار گرفت. او عمدتاً با کارکنان سازمان تعزیرات، با پزشکان صحبت کرد که یکی از آنها خواستار نیشگون گرفتن او شد. عکس هایی از نحوه انجام این کار خواننده روی صفحه های تلویزیون پخش شد. سپس فهرستی از محکومان پذیرفته شده به دلیل حسن رفتار برای مخاطبان تهیه کردند که در میان آنها بینندگان ما نیز حضور داشتند.

پس از گذراندن مرحله بررسی، با تحویل دادن وسایل خود به اتاق انبار، به قلمرو بیمارستان منطقه ای سل رسیدیم. به عنوان روزنبام که یک پزشک حرفه ای است، اتاق نمک محکومین را به ما نشان ندادند. اما ما کلیسای کوچک، مجسمه خواهر رحمت داشا از سواستوپل، چهره های گوزن را دیدیم که در روزهای گرم با چمن سبز می شود. کارهای زیادی توسط زندانیان انجام شد. روی یکی از درها تابلویی از بلوک استارتر چیدن وجود دارد که در آن کلم و سبزیجات دیگر برای بیماران نمک زده می شود. سپس از قبل می شد از طریق محکومین به نحوه تغذیه آنها پی برد. به اتفاق آرا جواب دادند که خوب است. هیچ کس انتظار پاسخ متفاوتی نداشت. دیالوگ اینگونه بود “چه خوب؟” – به ما پاستا، کتلت می دهند.

به سالن می رویم. ما فقط پشت را می بینیم. هیچکس برنمیگرده اینجا زن و مرد هستند که احتمالا فقط در بیمارستان امکان پذیر است. در پشت کتیبه هایی مانند “تروما” وجود دارد که نشان دهنده درمان در بخش تروما است. دست کسی باندپیچی شده یک نفر از بخش جراحی زنان روشن هستند – قرمز آتشین، بلوند. اقوام برایشان رنگ مو می آورند. یک محکوم یک مدل موی غیر معمول دارد – دو در یک. موهای کوتاهی دارد اما بخشی از موهایش زیر شانه هایش می افتد. همانطور که معلوم است، هیچ کس مدل موی “مدل” را ممنوع نمی کند.

امکان نمایش فقط سه کارتون به جای پنج مورد برنامه ریزی شده وجود داشت. از جمله آنتون دیاکوف “باله جعبه” است که در استرالیا، کانادا، ایتالیا برنده شد، جایزه ملی انیمیشن ایکاروس را دریافت کرد و نامزد جایزه اسکار شد. آنتون دیاکوف در مصاحبه ای با MK گفت که از هر عمه و مادربزرگی که به طور تصادفی فیلم او را دید و پاسخ داد سپاسگزار است و این باعث می شود کمتر از نامزدی آکادمی فیلم آمریکا خوشحال شود. و بنابراین فیلم او در مورد عشق یک بالرین شکننده و یک بوکسور تنومند توسط چنین تماشاگران غیرعادی تماشا و درک شد. سنگین وزن، تحت تأثیر ملاقات با یک دختر پیچیده، متحول می شود، شروع به رفتن به گالری ترتیاکوف و تئاتر می کند، از مصرف دوپینگ خودداری می کند و در نبرد شکست می خورد.

شیر آبی اثر زویا تروفیمووا که سال گذشته جایزه بزرگ جشنواره انیمیشن سوزدال را از آن خود کرد، داستان دهقان روستایی را روایت می کند که یک بچه گربه را نجات داده است. نوزاد او بزرگ شد، معلوم شد که یک شیر آبی است، شروع به کمک به کارهای خانه کرد. همسایه ها علیه پدربزرگم شکایتی نوشتند و پس از آن سربازان با توپ وارد روستا شدند. پیرمرد مجبور شد با شیر آبی راهی سرزمینی بیگانه شود، جایی که شیرهای رنگارنگ در آن زندگی می کنند و آماده هستند هر کسی را همانطور که هست بپذیرند. زویا تروفیمووا در Sverdlovsk متولد شد و سال هاست در فرانسه زندگی و کار می کند. فیلم او به سبک نقاشی خانه شمالی ساخته شده است و در دنیایی که روز به روز افراد بیشتری مجبور به ترک خانه های خود می شوند، موضوعیت پیدا کرده است.

اولین فیلم “جایی که باباها می روند” ساخته آلینا خابارووا به همه کودکانی که به دنبال پدر هستند و پدرهایی که به بیراهه رفته اند تقدیم شده است. در ذهن پسری که قهرمان تصویر شد، پدران به گروه‌هایی تقسیم می‌شوند. بیشترین تعداد آنها فضانوردان هستند، زیرا مادران به فرزندان خود می گویند که پدرشان به فضا پرواز کرده است. یا شاید پدر می‌خواست شیرینی‌پز شود و رفت تا برای پادشاه فرانسه کیک بپزد و او را به زندان فرستاد. پدر می تواند روی صحنه تئاتر بولشوی برقصد یا با ویروس کرونا مبارزه کند، اما مهم نیست که چه کاری انجام دهد، کودک همیشه منتظر او است.

آن‌ها کارتون‌ها را فوق‌العاده تماشا می‌کردند، واکنش‌های واضحی نسبت به اظهارات، شخصیت‌های فردی، قهرمانی که دندان‌هایش را به هم می‌خندید، به یک بوکسور واکنش نشان می‌دادند. بحث با بینندگان ما شکست خورد. آنها سوال نمی پرسند. می پرسم: فکر می کنید کارتون تا کی فیلمبرداری می شود؟ جواب شش ماه است. در واقع ساخت 10 دقیقه انیمیشن حدود دو سال طول می کشد. «شیر آبی» 17 ساله تقریباً پنج سال به دنیا آمد. یکی از محکومان در گفتگوی خصوصی گفت که هرکس انجمن های خودش را دارد، فیلم ها عالی هستند، تا به حال چنین فیلم هایی را ندیده اند. او در اینجا جنگنده ترین است. و از مصاحبه دعوت شد تا آن را به او بدهند. در حین گفتگو معلوم شد که در بین محکومین سرگئی وجود دارد که کارتون هم می سازد اما نه برای دو سال بلکه برای چندین روز. سرگئی نیز به نمایش برنامه ما کمک کرد. ما اجازه می گیریم تا ملاقات کنیم و ببینیم او چه می کند.

یک سریال انیمیشنی برای مستعمرات در اینجا ساخته می شود. عکس – سرویس مطبوعاتی سرویس مجازات اصلی روسیه برای قلمرو کراسنویارسکسرگئی هنوز یک مرد بسیار جوان است، او فیلمبردار تلویزیون بود، به جرم مواد مخدر محکوم شد، او دو سال است که در زندان است و تا سال 2028 دوره خود را سپری می کند. او نیز مانند هر محکومی امید به آزادی زودهنگام دارد. یک اتاق کوچک به ما نشان داده می شود که اخیراً ظاهر شده است. به عنوان استودیو راه اندازی شده است. به همراه یک محکوم دیگر (او همچنین مدتی را برای مواد مخدر می گذراند) که در زندگی سابق خود به فروش کفش مشغول بود، کارتون می سازند. آنها خودشان نقاشی نمی کنند، همه چیز را در اینترنت پیدا می کنند. دوست آزاد شده آنها صداگذاری کارتون ها را بر عهده داشت. حالا آنها نمی دانند چگونه بدون او کار کنند، حتی می خواهند سریال را روی این موضوع ببندند. آنها فکر می کنند جایگزینی وجود ندارد. و قبلاً 13-14 قسمت فیلمبرداری شده است.

عکسبرداری از محکومان جز از پشت و با مجوز خاص ممنوع است. در کل همه چیز را در ورودی موسسه تحویل دادیم. یک افسر مطبوعاتی به کمک می آید. از بچه ها برای شلیک اجازه می خواهم. آنها آماده هستند. فیلم آنها را با هم تماشا می کنیم. آنها از مقررات داخلی نهادهای اصلاح و تربیت که توسط وزارت امور داخله تهیه شده است فیلم می گیرند. آنها مشخص می کنند که محکومان چه حقی دارند و چه کاری را مطلقاً نمی توان انجام داد. به عنوان مثال، آنها باید محل زندگی، محل کار، لباس ها را تمیز و مرتب نگه دارند. انیماتورهای آماتور مجموعه ای از این قوانین را به ما نشان می دهند، کتابی با جلد روشن. ما آن را باز می کنیم و اولین چیزی که به آن می رسد، بند ناروایی انتقال فرآورده های الکلی به محکومان است. این نیز می تواند به طرح داستان سری بعدی تبدیل شود.

سه قهرمان در مجموعه انیمیشن وجود دارد. یکی در حال گذراندن دوران محکومیت است، دومی کارمند مؤسسه، سومی چیزی شبیه به سوپرمن است که مطابق آن لباس می پوشد. این یک شخصیت آموزنده است، قوانین رفتار را پخش می کند، توضیح می دهد که چه چیزی را می توان و نمی توان انجام داد. محکومین هر سری جدید را در حالی که آماده هستند نشان می دهند. آنها کانال تلویزیونی خود را دارند. آنها خودشان داستان هایی درباره زندگی خود می گیرند، شب ها آنها را تماشا می کنند، با مستعمرات دیگر تبادل نظر می کنند. زندگی سخت را روشن می کند.