شاعر بالیوودی: “اینجا همه می دانند که روس ها فیلم های هندی را دوست دارند”

شاعر بالیوودی: “اینجا همه می دانند که روس ها فیلم های هندی را دوست دارند”

– آقای ارشاد کمیل، شما متولد 1971 هستید و فیلم های هندی که در روسیه کلاسیک محسوب می شوند یا قبل از تولد شما یا در دهه 1980 اکران شدند، مثلاً رقصنده دیسکو، رقص، رقص. آیا خود را شاعری می دانید که با این فیلم ها بزرگ شده اید؟

– تقریباً هر کودکی در هند با تماشای فیلم های هندی بزرگ می شود. تنها به لطف سینما است که اولین هیجان عشق در او متولد می شود و او نیز به مد می پیوندد. در 10-12 سالگی در مورد من هم همینطور بود – همان آغاز تلویزیون بود. در روستای من فقط یک تلویزیون وجود داشت. برای همین ما بچه ها یکشنبه ها با هم فیلم می دیدیم. قبلا تلویزیون ما بیشتر فیلم های کلاسیک قدیمی را نمایش می داد.

– چه آهنگ هایی را بر اساس اشعار خود دستاورد اصلی خود می دانید؟ چه آهنگ هایی فوق العاده محبوب شده اند؟ چند بار آهنگ های خود را می شنوید – در مهمانی ها، عروسی ها یا فقط در خیابان؟

– برخی از شعرهای من در واقع مواد خام هستند. برای «هک کردن» آهنگی از فیلم باید به موقعیت خاصی برسید. به عنوان مثال، در کتاب من یک شعر “دعا کارو” (“دعا، لطفا”) وجود دارد. از طریق او حال و هوای یکی از آهنگ های بسیار بسیار محبوبم به نام «ندان پرنده» («پرنده ساده لوح») از فیلم «ستاره راک» را گرفتم. شعر دیگری از «آیسه نه دهو» و «توم تاک» (برای تو) در فیلم «رانجانا» (عاشق) استفاده شد. اکنون تقریباً هر روز آهنگ‌هایم را همه جا می‌شنوم، چه کلوب، مهمانی، عروسی یا پس‌زمینه صوتی ویدیوها یا داستان‌های شبکه‌های اجتماعی.

– برای نوشتن یک آهنگ چه باید کرد؟ ریتم و قافیه چقدر در آنها اهمیت دارد؟

– در صنعت سینمای ما ابتدا ملودی ساخته می شود و بعد از ملودی متن نوشته می شود. ملودی گاهی اجازه قافیه را می دهد و گاهی نمی گذارد. دلیل اصلی این است که این آهنگ ها برای موقعیت خاصی در فیلم نوشته شده اند. در سینما موقعیت مهمتر از قافیه است.

– محبوبیت شما چه تاثیری بر زندگی روزمره شما دارد؟ آیا مردم برای گرفتن امضا به سمت شما می آیند، آیا رهگذران از شما می خواهند که با شما عکس بگیرید؟ آیا ظاهر شما در انظار عمومی باعث سر و صدا می شود؟

– نویسندگان هنرمندانی هستند که چهره ندارند. مردم کارشان را می شناسند، اما گاهی به دلیل اینکه به عنوان بازیگر تبلیغ نمی شوند، آنها را نمی شناسند. رسانه های اجتماعی به برخی از نویسندگان چهره داده اند. وقتی در اماکن عمومی هستم به سختی از خانه بیرون می روم، مردم مرا می شناسند و گاهی به دروغ می گویم شبیه ارشاد کمیل هستم، اما من آن مرد نیستم. ناگفته نماند که همه محبوبیت را دوست دارند و من هم همینطور. امروز مانعی در زندگی من نمی شود.

– از خودتان بگویید که در کدام منطقه به دنیا آمده اید و اکنون در کدام شهر زندگی می کنید. و کمی بیشتر در مورد کودکی و جوانی: خانواده، دوستان جوانی، آیا دلت برای آنها تنگ شده است، آیا آنها را در ترانه ها به یاد می آورید؟

– اول از همه من یک هندی هستم و بعد یک مسلمان پنجابی. من در Malerkotl، یکی از روستاهای (بزرگتر از یک روستا اما کوچکتر از یک شهر) در استان پنجاب به دنیا آمدم و بزرگ شدم. اکنون در بمبئی زندگی می کنم، یکی از بزرگترین و شلوغ ترین شهرهای هند، پایتخت صنعت سینما، اما با برخی از دوستان مدرسه، خانواده و اقوامم در ارتباط هستم. برای آنها من ارشاد کمیل ترانه سرا نیستم، بلکه همان مردی هستم که در خیابان های ملکوتل پرسه می زد.

– آیا هندی ها می دانند که سینمای هند در اتحاد جماهیر شوروی و اکنون در روسیه بسیار محبوب بود؟ چگونه می توان پدیده موفقیت سینمای هند را در کشورمان توضیح داد؟ شاید این یک ذهنیت رایج، تمایل به یک کشور مستقل، جمعیت زیاد، ارزش های خانوادگی باشد؟

– بله، اینجا همه می دانند که روس ها فیلم های ما را دوست دارند. فکر می کنم به این دلیل است که ما احساسات مشابهی را تجربه می کنیم. ما در سطح احساسی با هم ارتباط برقرار می کنیم، نه به هر دلیل خارجی.

– برای بازیگران محبوب معاصر چه آهنگ هایی نوشته اید؟ کدام یک از آنها را بینندگان روسی نیز دوست دارند، همانطور که زمانی میتون چاکرابورتی و راج کاپور را دوست داشتند؟

– در آخرین سفرم به روسیه در نوامبر 2022، گفتم که در نسل گذشته مردم شاهرخ خان را می‌دانند. من برای شاهرخ، آمیتاب باچان، سلمان خان، رانبیر کاپور و بسیاری دیگر شعر نوشته ام. در کل تقریبا صد فیلم.

– آهنگ های محلی هند و آهنگ های فیلم – آیا ارتباطی بین آنها وجود دارد؟ آیا آهنگ های محلی را دوست دارید؟

– فولکلور و سنت بخشی جدایی ناپذیر از موسیقی هند است. من عاشق آهنگ های محلی هستم. گاهی سعی می کنیم موسیقی محلی را با موسیقی فیلم پیوند دهیم، به این اصطلاح موسیقی تلفیقی می گویند.

– آیا بالیوود قرن بیست و یکم متاثر از سینمای غرب است یا یک پدیده فرهنگی مستقل است؟ و “روز کاری” شما چگونه است؟ آنها اسکریپت را به شما نشان می دهند، یک “نصب” به شما می دهند – و شما شروع به ایجاد می کنید؟

– در هند دو موج سینما وجود دارد که یکی از آنها متاثر از غرب است و دیگری ریشه در خاک دارد. وقتی صحبت از ترانه سرایی به میان می آید، چه فیلمی متاثر از غرب باشد یا یک فیلم با ریشه، قبل از اینکه چیزی بنویسم ابتدا فیلمنامه را می خوانم. من هیچ برنامه یا برنامه خاصی ندارم. قلب من برای روز برنامه ریزی می کند.

نویسنده مایل است از مترجم سونا ساینی، مدرس ارشد مرکز مطالعات روسی دانشگاه جواهر لعل نهرو، برای کمک در تنظیم مصاحبه تشکر کند.