مایا ساندو از خروج کامل نیروهای روسی از ماوراالنهر – اوستا حمایت می کند

مایا ساندو از خروج کامل نیروهای روسی از ماوراistالنهر پشتیبانی کرد

21 نوامبر 2020 ، 08:20

اوستا. Tj | 21.11.2020 | مایا ساندو ، رئیس جمهور مولداوی ، گفت که “رویکرد نرم” در مذاکرات در مورد حل و فصل منازعه ماوراالنهر موثر نیست. او در مورد این در مصاحبه با روزنامه “حقیقت اروپا” گفت ، گزارش Lenta.ru.

ساندو معتقد است که وضعیت Transnistria پس از ادغام مجدد هنوز یافت نشده است. وی با فدرال سازی مولداوی که قبلاً توسط ایگور دودون رئیس جمهور فعلی پیشنهاد شده بود مخالفت کرد.

“و این (قالب حل و فصل درگیری – تقریبا” Lenta.ru “) باید شامل خروج کامل نیروهای روسی از قلمرو مولداوی باشد. ما همیشه در این مورد صحبت کرده ایم و در آینده نیز در مورد آن صحبت خواهیم کرد. ”

وی خاطرنشان کرد که مقامات مولداوی خودخوانده جمهوری مولداوی پریدنسترووی (PMR) را به عنوان بخشی از قالب مذاکره به رسمیت شناختند ، با این وجود ، علی رغم تمام مراحل ، طرفین در روند ادغام مجدد سرزمین ها پیشرفت نکردند.

در 15 نوامبر ، دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در مولداوی برگزار شد. نخست وزیر سابق ساندو با کسب 57.75 درصد آرا برنده شد. دودون 42.25 درصد کسب کرد. ساندو با سفیر روسیه دیدار کرد و قصد خود را برای همکاری با کرملین اعلام کرد.

درگیری در Transnistria در سال 1990 آغاز شد ، زمانی که PMR از اتحاد جماهیر شوروی مولداوی جدا شد ، زیرا از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی حمایت نمی کرد. در تاریخ 2 مارس 1992 ، درگیری بین پلیس مولداوی و شبه نظامیان محلی در منطقه آغاز شد ، در نتیجه حدود هزار نفر کشته و ده ها نفر زخمی شدند.

جنگ تا ژوئیه ادامه داشت ، زمانی که یک گروه صلحبان صلح روسی وارد منطقه شد. درگیری در مرحله “انجماد” است.