مسابقات سراسری رقصندگان باله و طراحان رقص نتایج خود را اعلام کرد

مسابقات سراسری رقصندگان باله و طراحان رقص نتایج خود را اعلام کرد

در نامزدی “رقصان” مسابقه برای سومین بار برگزار شد. آخرین مورد پنج سال پیش رخ داد. همانطور که قبلاً در سه دور برگزار شد: اول – غیر حضوری ، در مرحله دوم – شرکت کنندگان شماره های انفرادی و دوئت را نشان دادند و سومی به صحنه های دسته جمعی داده شد.

معیارهای انتخاب سختگیرانه تر از سال های گذشته بود و دور سوم برای شرکت کنندگان سخت ترین مرحله بود. در عرض 3 روز (هر روز تمرین به مدت 4 ساعت) آنها باید یک شماره انبوه را با مشارکت گروه باله تئاتر اپرا و باله ایالتی ماری تهیه می کردند. E. Sapaeva.

تشدید شد و در عین حال سازمان دهندگان و شرایط مسابقه را مشخص تر کرد. شرکت‌کننده باید یکی از تم‌های پیشنهادی را برای اجراها انتخاب می‌کرد: آثار کلاسیک ادبیات روسیه (بیشتر شرکت‌کنندگان بر اساس آثار پوشکین روی صحنه می‌رفتند، اما کسانی هم بودند که باله لرمانتوف (“دیو”) را گرفتند. یا پاسترناک (“دکتر ژیواگو”) به عنوان پایه، داستان های عامیانه روسی یا تصاویر فرهنگ و شعر روسیه است. علاوه بر این، داستان های پریان روسی توسط شرکت کنندگان به طور گسترده تفسیر شد. بنابراین، آنتون دوروفیف، طراح رقص سن پترزبورگ، سومین جایزه را دریافت کرد. جایزه مسابقه (200 هزار روبل) برای باله “Flies-Tsokotuha” بر اساس افسانه شاعرانه محبوب کورنی چوکوفسکی که دقیقا 100 سال پیش در سال 1923 نوشته شده است.

با این حال، لیبرتو (و یکی از شرایط مسابقه نوشتن یک لیبرتو مفصل از باله ای بود که شرکت کننده قرار است روی صحنه ببرد) و طراحی رقص باله “Fly-Tsokotuha” کاملاً شوخ و با کیفیت ساخته شده است. بنابراین این تصمیم هیئت داوران هیچ سوالی ایجاد نمی کند و اکنون آنتون دوروفیف، طراح رقص سن پترزبورگ، دعوتی به تئاتر اپرا و باله ورونژ برای اجرای این باله دریافت می کند. از این گذشته ، امسال برای اولین بار در تاریخ مسابقه ، برندگان جوایز اول ، دوم و سوم فرصتی بی نظیر دریافت کردند – اجرای خود را در صحنه های تئاتر اپرا و باله شهر روی صحنه ببرند. یوشکار اولا (برندگان جایزه اول)، اوفا (برندگان جایزه دوم) و ورونژ (برندگان جایزه سوم).

تئاتر اپرا و باله باشقیر از این نظر خوش شانس بود، زیرا نقره مسابقه را دو بهترین طراح رقص در این مسابقه به اشتراک گذاشتند: کنستانتین ماتولفسکی از مسکو و ویتا مولیوکینا از روستوف-آن-دون. در قرعه کشی شماره های هفتم و هشتم را کشیدند و به همین دلیل کار خود را یکی پس از دیگری نشان دادند.

این اولین بار نیست که رقص ویتا مولیوکینا را می بینم. یک سال پیش، در مسابقه Arabesque، اجرای نیکیتا پووالیخین، رقصنده اهل روستوف-آن-دون را دیدم که به تازگی از آکادمی رقص بوریس ایفمن فارغ التحصیل شده بود. مرد جوان شگفت انگیز بود. رقص او، به طور غیرمعمولی رسا، رنگین کمانی با پلاستیسیته سیال و به نظر می رسد لحظه ای متوقف نمی شود، اولین طرح ها و رویکردهای ویتا مولیوکینا به باله پری دریایی بود. در “Arabesque” نیکیتا پووالیخین توسط هیئت داوران مطبوعات مورد توجه قرار گرفت و نام طراح رقصی که شماره غیرمعمول را روی صحنه برد به یاد ماند. در Yoshkar-Ola، خود طراح رقص رقص خود را اجرا کرد که بر اساس نمایشنامه پوشکین به همین نام روی صحنه رفت: این مونولوگ پری دریایی و دونوازی پری دریایی و شاهزاده در دور دوم بود و جمعیت برای این کار روی صحنه رفتند. باله در حال حاضر در سوم. ویتا مولیوکینا پس از رسیدن به فینال مسابقه، در مورد کار خود، رویکردهای تصویر، ایجاد یک مایع غیرمعمول و پلاستیسیته چسبناک به من گفت، گویی بدن از پلاستیک ساخته شده است.

– سعی کردم از خودم عبور کنم. مدت زیادی در آب دریا ایستادم و با پاهایم سنگ و شن را حس کردم، به صدای موج سواری گوش دادم… و سعی کردم این احساسات را با انعطاف پذیری خود، با بدنم تکرار کنم. انتقال این دگرگونی شخصیت اصلی از ابتدای باله تا پایان برای من مهم بود. چه بر سر وضعیت درونی او می آید و چه تغییراتی در خود به ارمغان می آورد. به همین دلیل رقص را از نظر تکنیک انگشت تغییر می دهم. من هم با او کار می کنم، وقتی پری دریایی در خشکی است سخت تر است… و وقتی وارد آب می شود، پابرهنه است، زیرا سعی می کند بخشی از این آب باشد.

– رقص شما نه تنها روی موسیقی تنظیم شده است، بلکه از متن نیز استفاده می کنید …

– این متن توسط نمایشنامه نویس خاص – لیبرتیست نوشته شده است. ما برای مدت طولانی در مورد آن بحث کردیم که هر کلمه چه چیزی باید داشته باشد… من آن را (و صدایم را در ضبط) به روش های مختلف، در حالات مختلف، در حالت های مختلف خواندم.

به معنای دراماتیک، کنستانتین ماتولوفسکی نیز در این مسابقه خود را درخشان نشان داد. این طراح رقص و دو مجری او – ایوان نگروبوف و تاگیر مصطفیف از تئاتر اپرا و باله ورونژ، پس از ساختن یک دراماتورژی بسیار واضح در طرح های خود برای باله “موتزارت و سالیری” بر اساس “تراژدی کوچک پوشکین”، درونی را به خوبی نشان دادند. وضعیت قهرمانان آنها – موتزارت و سالیری. دیدگاه ماتولفسکی به این روابط متناقض و کنایه آمیز است. طراح رقص از حرکات و موقعیت های گروتسک زیادی در واژگان خود استفاده می کند.

ایوان نگروبوف، نخست‌وزیر تئاتر اپرا و باله ورونژ، هنرمندی باهوش و همه‌کاره، به‌ویژه در سالیری متحول شد. سالیری در مونولوگ خود گوش‌هایش را گرفت و دیگر قادر به گوش دادن به موسیقی الهی موتزارت نبود و در صحنه جمعی این اتفاق افتاد. قهرمان در سایه جمعیت پر سر و صدا از طرفداران موتزارت نشان داده می شود، اما او است که شخصیت اصلی اینجاست، این تصمیم طراح رقص است که نقطه مقابل اصلی رابطه موتزارت و سالیری را می سازد.

– علاوه بر اینکه از موسیقی موتزارت و کارهای پوشکین الهام گرفتم، فیلم فوق العاده ای از میلوس فورمن «آمادئوس» نیز وجود دارد که در آن همه شخصیت ها به شکلی کاملاً متفاوت آشکار می شوند. و چنین داستان ها و چنین شخصیت هایی در طراحی رقص من متولد شدند. البته دوست دارم با وجود تراژدی بودن پوشکین، کمدی بسازم تا شدت آن بیشتر و قوی تر شود. منظورم وسیله ای است که با آن بیان می شود. کنستانتین ماتولوفسکی می‌گوید، می‌خواهم آن را نوعی داستان گروتسک بسازم و سپس از طریق گروتسک، از قبل انسانی‌تر، واقعی‌تر، به شخصیت‌ها نزدیک شوم تا شدت این روابط و کل داستان را منتقل کنم.

لیلیا سیمونوا از مسکو برنده مسابقه بعدی طراحان رقص همه روسیه شد. او برنده مدال طلا، عنوان برنده، جایزه نقدی 300 هزار روبلی و دعوت به اجرای باله به عنوان طراح رقص در تئاتر دولتی اپرا و باله ماری شد. E. Sapaeva. صحنه‌هایی از یوجین اونگین که توسط او در مسابقه نشان داده شده است، اگرچه تا حد زیادی تحت تأثیر طراحان رقص کاملاً متفاوتی مانند متس اک یا بوریس ایفمن قرار گرفته‌اند، اما با استعداد و غیرمنتظره به صحنه و کارگردانی می‌شوند (قهرمانان دوئت خود، مانند نوجوانان مدرن، ملاقات می‌کنند و خداحافظی، رفتن روی صحنه روی اسکیت بورد) و از نظر رقص.

با این وجود، هم انتخاب مواد موسیقایی از چایکوفسکی و هم نقل قول های صریح از باله ایفمن “یوجین اونگین”، وقتی اعلامیه ها-نامه ها از روی توری پرواز می کنند (ایفمن باله را اینگونه به پایان می رساند، لیلیا سیمونوا مونولوگ دارد، فقط به جای اونگین مانند ایفمن. ، قهرمان این لنسکی صحنه او می شود) با این وجود، ما به شما توصیه می کنیم نه چندان آشکار وام بگیرید، بلکه به نحوی آن را پردازش کنید.

عضو هیئت داوران مسابقه سراسر روسیه، طراح رقص و مدیر هنری ورونژ با من مخالف است: “خیلی خوب است که آنها تحصیل کرده اند، اما در عین حال به دنبال دست خط خود، واژگان خود هستند.” تئاتر اپرا و باله الکساندر لیتیاژین که یک بار پس از فارغ التحصیلی از مدرسه ورونژ ایفمن در این گروه کار می کرد.

– سطح مسابقات گذشته را چگونه ارزیابی می کنید؟

– خیلی خوب است که طراحان رقص روسی و به طور کلی رقص روسی آینده دارند. دیدن افراد متفکر، موزیکال و تحصیلکرده ای که چیز جدیدی برای خود پیدا می کنند لذت بخش است: واژگان جدید تا افکار را به روشی جدید در آن آثاری که البته همه ما می شناسیم آشکار کنند. بنابراین، رقابت با کیفیت بالا و حرفه ای است. او نوار رقص بالایی را تعیین می کند. فاصله امتیازات در بین بسیاری از شرکت کنندگان یک یا دو دهم است … یعنی بسیاری به قول خودشان “سر به سر” رفتند و چنین نتیجه بالایی از شرکت کنندگان نمی تواند خوشحال شود.

خوب، با این نتیجه گیری کاملاً امکان پذیر است. نتیجه اصلی مسابقه مثبت بود: یک نسل کامل از طراحان رقص روسی ظاهر شدند که آماده هستند و می توانند مورد تقاضای تئاتر باله باشند.