“میخالکوف از جامعه ما عکسبرداری با اشعه ایکس می کند و سولوویوف تشخیص و درمان می کند.”

کلاسیک مغازه دوربین اعتراف کرد که می خواهد فیلمی درباره یک خبرنگار تلویزیون بسازد

در مسکو، برای نوزدهمین بار، جایزه میدان سفید برای فیلمبرداری اهدا شد. اعتقاد بر این است که این یکی از شیک ترین مراسم است، اما این بار همه چیز طبق برنامه پیش نرفت. یاد حرف های طلایی افتادم که سکوت کردن بهتر از حرف زدن است.

روی صحنه یک ارکستر زنده در حال نواختن سمفونی هایدن بود، مردمی با لباس شیک بیرون آمدند. اجرای مراسم ظاهراً به طور ناگهانی به کارگردان و بازیگر یوری بیکوف سپرده شد. شروع کننده باید متن را از روی برگه می خواند. رئیس صنف اپراتورها ایلیا دمین گفت: اپراتورها به دلیل شرایط مختلف در سراسر جهان پراکنده شدند. با این وجود، مشارکت فعال بود. به ندرت اتفاق می افتد که همه نامزدها در زمان مناسب در محل حضور داشته باشند، اما این اتفاق افتاد.

هیئت داوران به رهبری فیلمبردار سرگئی ماچیلسکی شامل همکارانش ادوارد موشکوویچ و دنیس آلارکون رامیرز، کارگردانان آلنا زوونتسوا و فئودور بوندارچوک، هنرمند پیوتر گورشنین، منتقد فیلم وسوولود کورشونوف بودند. و برای جایزه بهترین کار دوربین در یک فیلم بلند بلند ادعا کردند: سرگئی استاخوف با قلب پارما ساخته آنتون مگردیچف، ماکسیم اوسادچی با کنستانتین استاتسکی ژانا، مراد عبدالفتاح با فیلم روزی روزگاری صحرا ساخته آندری کراوچوک، ماکسیم شینکورنکو. با «یازده مرد خاموش» اثر الکسی پیمانوف، دنیس فرستوف با «اعدام» ساخته لادو کواتانیا که در نهایت برنده شد. او جوانترین نامزد شده است. دنیس گفت که در طول فیلمبرداری از کووید رنج می برد و سایر اپراتورها برای او فیلم می گرفتند. وجود چند فیلم در فهرست نهایی به خودی خود شگفت انگیز است. فقط بدون ماهی می توانستند به فینال برسند.

معلوم شد که مراد عبدالفتاح سه بار وارد VGIK شده است. ماکسیم شینکورنکو همچنین در اولین تلاش وارد مؤسسه فیلم نشد، اما پس از دیدن برنامه ای در مورد پاول لبشف در نوجوانی تصمیم گرفت اپراتور شود. اکنون او از بستگانش به خاطر حمایت‌شان و از فرزندانش به خاطر کار اضافی و کمک به صاحبان سهام در سایت با نیروی کار رایگان تشکر کرد. سرگئی استاخوف اعتراف کرد که هرگز برای جوایز فیلم نساخته است. نویسنده رمان “قلب پارما” الکسی ایوانف با دیدن این اقتباس به او گفت که همه چیز را اینگونه تصور می کند و این بزرگترین ستایش است. آستاخوف گفت: “من 15 سال است که در سکته مغزی فیلم می سازم.” “هنوز یک صف وجود دارد.” بوندارچوک آستاخوف را یک بنای یادبود و یک گنجینه ملی نامید.

برنده جایزه الکساندر آنتیپنکو و همکارش ایلیا دمین. عکس: سرویس مطبوعاتی میدان سفید.الکساندر آنتیپنکو، جایزه “برای مشارکت در هنر دوربین” را به نام اعطا کرد. سرگئی اوروسفسکی ظهور خود در میدان سفید را معجزه خواند: “من از اسکلیف آمدم. مرا به بیمارستان بردند، اما گفتم ترجیح می دهم بمیرم. می خواستم در این صحنه باشم. من روی چوب زیر بغل هستم، اما می توانم با کارگردان های خوب فیلمبرداری کنم. من الان روشنگری دارم. من چیزهایی را می بینم که قبلاً ندیده بودم.” او با فیلمبردار فیلم جرثقیل ها پرواز می کنند آشنا بود، او فیلمی به نام هفت دقیقه با فیلمبردار اوروسفسکی ساخت. آنتیپنکو در کیف به دنیا آمد و بزرگ شد. در آنجا او از یک مدرسه حرفه ای فارغ التحصیل شد و حرفه کابینت سازی را دریافت کرد که او را به یک استودیو فیلم کشاند. او حرفه اپراتور در VGIK را از بوریس ولچک دریافت کرد و کار خود را در حرفه “فرسکوهای کیو” اثر سرگئی پاراجانف آغاز کرد که برگزار کنندگان جایزه فراموش کردند نام او را ذکر کنند. آنتیپنکو “نماز” را با ابولادزه و “گل سرخ” ایرینا پوولوتسکایا فیلمبرداری کرد و پس از آن تقریباً حرفه خود را از دست داد. او دو بار از استودیو و سه بار از VGIK اخراج شد. در حالی که هنوز در کیف زندگی می کرد، تلگرافی از تارکوفسکی دریافت کرد که در آن از استالکر دعوت شده بود، اما قبلاً برای عکس دیگری فرستاده شده بود. او با گلب پانفیلوف در “من کلمات می خواهم” کار کرد، چندین عکس با ولادیمیر گراماتیکوف گرفت.

الکساندر آنتیپنکو با نوه هایش روی صحنه رفت و از محدودیت پنج دقیقه ای که برای اجرا در نظر گرفته بود فراتر رفت و درد دل خود را بیان کرد. برنده می خواست این جایزه توسط داریا زلاتوپولسکایا، مجری تلویزیونی مورد علاقه اش، “فقط یک زیبایی” به او اهدا شود، اما درخواست او مورد توجه قرار نگرفت. آنتیپنکو در مورد فرمت فریم های ارائه شده گفت: “بچه ها، برگزارکنندگان، شما به من خیلی توهین کردید.” آنتیپنکو با تشکر از کارگردانانی که سرنوشت علی خمراف را به خاطر عاشق شدن به آسیای مرکزی با آنها آورد، اعترافات غیرمنتظره ای کرد: “من عاشق بچه های مسلمان شدم که مانند هلو هستند. من هرگز چنین زیبایی کودکان را ندیده بودم. “روسیه تقسیم شده است. یکی زیر نمایش سرگرم می شود، دیگری با گوش دادن به ولادیمیر سولوویوف و نیکیتا میخالکوف، می فهمد که مشکلات بزرگی وجود دارد. به گفته او میخالکوف از جامعه ما عکسبرداری با اشعه ایکس می کند و سولوویوف تشخیص و درمان می کند. سولوویف باهوش است. او خیلی چیزها را می داند! کجا این همه سلامتی دارد که این همه مدت بایستد؟ من دوست دارم درباره او فیلم بسازم، اما نمی دانم چگونه به او برسم. در پخش تلویزیونی، بخشی از سخنرانی با یک صفحه پخش شده پوشانده شد، که باعث افزایش علاقه مخاطبان به چیزهای دیگری که او در آنجا “بیرون زد” شد. بنابراین، کلاسیک ما مروج این جایزه شد و توجه را به آن اضافه کرد.

جایزه ویژه “تشخیص اپراتور” برای دستاوردهای فنی بی سر و صدا و مسالمت آمیز توسط مهندس مخترع Evgeny Vetlugin دریافت شد. به لطف دستگاه او، زندگی اپراتورها بسیار ساده شد و آنها آن را با یک انقلاب در سینما برابری کردند.

منتشر شده در روزنامه “Moskovsky Komsomolets” شماره 29010 مورخ 13 آوریل 2023

تیتر روزنامه:
اپراتورهای سکته مغزی