پادشاه تانگو به مسکو بازگشته است: شانزدهمین جشنواره تئاتر به نام من. چخوف

سالن تئاتر. در پایان این اجرا، شورای شهر مسکو مانند یک استادیوم غوغایی کرد و به هنرمندانی که روی کمان ایستاده بودند، خوش آمد گفت. «اینها هنرمندان بزرگی هستند. میخائیل شویدکوی، رئیس جدید جشنواره چخوف، درباره گروه آرژانتینی که با الکساندر کیبوفسکی، رئیس اداره فرهنگ مسکو برای افتتاحیه روی صحنه رفت، گفت: آنها زندگی را به هنر تبدیل کردند و به تماشاگران دو ساعت شادی بخشیدند. جشنواره.

در بوئنوس آیرس نام موسس و رئیس شرکت آرژانتینی هرمان کورنیخو فوق العاده معروف است. در آرژانتین به او سلطان تانگو می گویند. «تانگوی وحشی» یک اجرای جدید و فوق العاده پرطرفدار است. Cornejo کار روی آن را در سال 2019 آغاز کرد، اما به دلیل همه‌گیری، تاریخ انتشار این اجرا تغییر کرده است. تنها سال گذشته تیم به تولید بازگشت و در همان زمان توانستند آن را برای اولین بار به نمایش بگذارند.

پادشاه تانگو به مسکو بازگشته است: شانزدهمین جشنواره تئاتر به نام من.  چخوف
عکس: الکساندر کوروف. تقدیم به سرویس مطبوعاتی جشنواره چخوف.این تانگو واقعاً وحشی است. این اجرا در مورد منشاء و شکل گیری رقص اصلی وحشی و اکنون بسیار پرورش یافته و فوق العاده محبوب در سراسر جهان می گوید. و در دهه 1880 در لا پلاتا، در مرز اروگوئه و آرژانتین، در مناطق شهری بندری فقیر با جمعیتی عمدتاً مختلط مهاجر به عنوان تلفیقی از فرهنگ‌های اروپا، آفریقا و جمعیت اصلی آمریکای جنوبی به وجود آمد. این رقص فرزند مناطق تاریک بندر و فاحشه خانه های بوئنوس آیرس است. او ابتدا مجرد و مرد بود. تانگو به عنوان رقص مردان شروع شد زیرا در مکان هایی که زنان نمی رفتند رقصیدند. کشور مهاجران بود و مردها فقط برای جلب نظر زن تمرین می کردند.

مهاجران گدا، فالگیر، ماجراجو و رانده شده وارد رقص شدند و مردانگی به رقابت پرداختند و مانند خروس در مقابل دختران خودنمایی کردند. آنها طوری رفتند که انگار وارد نبردی شدند که ممکن بود به چاقو ختم شود. شهوانی و شهوانی بعدها، زمانی که زنی در آن ظاهر شد، به تانگو تبدیل شد.

عکس: الکساندر کوروف. تقدیم به سرویس مطبوعاتی جشنواره چخوف.جلوی پرده‌ای که با حروف بزرگ نوشته شده است، چند مرد بیرون می‌آیند. صدای پشت صحنه بلافاصله در مورد چگونگی تولد این رقص هشدار می دهد تا هموطنان ما چیز اضافی فکر نکنند. رقصنده های دیگری نیز روی صحنه ظاهر می شوند (دقیقاً به آنها می گویند، نه رقصنده، همانطور که در کشور ما مرسوم است به رقصندگان باله می گویند). در نمایش «تانگوی وحشی» ده مرد و تنها سه زن شرکت می کنند. و بلافاصله مشخص می شود که این تانگو مردانه است که در کانون توجه قرار خواهد گرفت.

«در اینجا باید به یک نکته مهم اشاره کرد. هنگامی که تانگو متولد شد، اغلب مردان با یکدیگر می رقصیدند و حرکات خود را تمرین می کردند تا بعداً زنان را به نوعی مجذوب خود کنند. و این ایده مطرح شد که در زمان ما چگونه به نظر می رسد، اگر ناگهان مردان شروع به رقصیدن تانگو با یکدیگر کنند، همانطور که بیش از صد سال پیش بود، – پس از اجرا آلمانی کورنژو در مورد تولد این ایده می گوید. – تانگو یک پدیده اجتماعی است. جامعه دائماً زندگی خود را می کند، توسعه می یابد. و تانگو نیز در طول زمان تغییر می کند. روندهای جدید موسیقی در آن ظاهر می شوند، ایده هایی در مورد اینکه حرکت خود در رقص چگونه باید باشد و تأثیر سایر سبک های موسیقی در حال تغییر است. همه چیز در زندگی تغییر می کند و تانگو با زندگی تغییر می کند. تصویر کلاسیک تانگو یک گرگ و میش شب است، زن و شوهری خوش لباس و در آغوش گرفته در غروب آفتاب… اما این در دنیای غنی ذاتی است و تنها بخشی از تصویر است. تانگو نه تنها مراحل رقص شهوانی است، بلکه خود زندگی است، بنابراین ما می‌خواستیم آن بخش‌هایی از جامعه را نشان دهیم که به زندگی غنی دسترسی ندارند. جوانان با شلوار جین و کفش های کتانی به جایی می روند تا بنشینند. نمی دانم اگر ناگهان شروع به رقصیدن کنند چه شکلی می شوند.»

عکس: الکساندر کوروف. تقدیم به سرویس مطبوعاتی جشنواره چخوف.زاناسس با یک ارکستر چهار نفره با یک باندئون سنتی (ماتیاس روبینو) که بدون آن نمی‌توان تانگو را تصور کرد و مهمتر از همه با لوچیانو باسی که گیتار می‌خواند و می‌نواخت، به صحنه می‌رود.

باسی خطاب به حضار می گوید: «شما در مرکز فرهنگ آرژانتینی هستید، بالاخره تصور آرژانتین بدون تانگو غیرممکن است.» اجرا با موسیقی پیاتزولا “لیبرتانگو” آغاز می شود.

لباس‌هایی را که تصویر کلیشه‌ای تانگو نشان می‌دهد، پروانه‌ها و دمپایی‌های آشنا از مسابقات رقص و رقص ورزشی را نخواهید دید. شلوار جین چرمی و کلاه های لبه پهن کمد لباس این اجراست. انگار گاوچو – کابوی های آرژانتینی به شکار رفتند. رقصنده ها بولادور را می زنند – توپ های مخصوص روی طناب که برای شکار استفاده می شود. پیچ خورده، پرتاب می شوند و پاهای حیوان را گیج می کنند. اینها عناصری از سبک مالامبو هستند که فقط توسط گائوچوها رقصیده شده است. این یک رقص معمولی مردانه است که با آن مهارت و قدرت رقص خود را ثابت کردند. این نشان دهنده یک دعوا، دعوای بین مردان است.

اما بیشتر رقصندگان لباس های مدرنی را می پوشند که در خیابان های هر شهری در جهان دیده می شود – شلوار جین پاره، تی شرت، تی شرت. طراحان لباس ژرمن کورنیخو و جراردو کاساس هستند.

ما می‌خواستیم نشان دهیم که زندگی معمولی شهری چگونه است، بنابراین چیزهایی که من برای مثال در زندگی روزمره می پوشم، بخشی از کمد لباس هستند. من از نسل دهه 1910 نیستم، زمانی که تانگو در سراسر جهان گسترش یافت. اگر به یک کلوپ رقص بروم که در آن میلونگا می رقصند، آنطور که بیش از 100 سال پیش لباس می پوشیدم لباس نمی پوشم. من مرد زمان خودم هستم و این چیزی است که می خواستم در این نمایش نشان دهم.»

این نمایش دارای طبل های قومی تامبورا و سازهای کوبه ای معمولی است. تانجروها که روی سازه‌های عجیب و غریب شبیه برج‌های پیچیده ایستاده‌اند، ریتم را می‌کوبند. و این خاطره ای از ریشه های تانگو است. کلمه “تانگو” خود منشأ آفریقایی دارد و از زبان مردم نیجریه Ibibio می آید، جایی که به معنای “رقص به صدای طبل” بود.

«تانگوی وحشی» آمیزه‌ای از انواع سبک‌ها است: راک و راک اند رول، رقص مدرن و شهری، فولکلور، هنر تنوع و حتی آکروباتیک هوایی و سیرک. هنگامی که حلقه از رنده پایین آمد، روحیه گرفتار شد و یک جفت رقصنده با ریسمان پیچیده و وارونه مانند هواپیماها بر روی صحنه اوج گرفتند.

گفتگوی خود را با هرمان ادامه می دهیم.

– در اجرا از عناصر پیچیده ژیمناستیک و سیرک زیادی استفاده می کنید که نیاز به آموزش خاصی دارند. آیا تیم خاصی را برای این اجرا جذب کردید؟

– نه اینها اعضای تیم دائمی من هستند. ما حدود 30 رقصنده داریم. همه آنها در اجراهای مختلف شرکت می کنند. اینها «تانگو بعد از غروب آفتاب» است که دو سال پیش به مسکو آوردیم و «تانگوی وحشی» که به تازگی ارائه شده است، اجراهای دیگر. من در تیمم رقصندگانی دارم که فقط در تانگو مهارت ندارند. آنها می توانند کارهای بسیار بیشتری انجام دهند. آموزش تکمیلی هم دارند. بسته به اجرا، از یکی از هنرمندان گروه خود استفاده می کنم.