21 نوامبر – روز آزادی و عزت اوکراین – اوستا

21 نوامبر – روز آزادی و عزت اوکراین

20 نوامبر 2020 ، ساعت 12:41

اوستا. Tj | 20.11.2020 | 21 نوامبر به عنوان روز آزادی و عزت اوکراین جشن گرفته می شود. این روز از سال 2014 در اوکراین تعطیل عمومی است.

با احیای استقلال اوکراین در سال 1991 ، اوکراین سفر خود را برای بازگشت به اروپا آغاز کرد. انتخاب اروپا به یکی از مهمترین ارزشهایی تبدیل شده است که اوکراینی ها را در هر دو طرف دنیپرس متحد می کند.

برای مدت طولانی ، اوکراین در حال کار بر روی پیش نویس توافق نامه اتحادیه با اتحادیه اروپا بود ، که قرار بود اولین قدم تعیین کننده در راه عضویت کامل اوکراین در اتحادیه اروپا باشد. قرار بود نتیجه گیری این توافق مهم در نوامبر 2013 انجام شود.

در همان سال ، روسیه شروع به نشان دادن چهره واقعی خود به مردم اوکراین کرد ، که رهبری این کشور با حیله گری و افتخار همه جا را “برادرانه” خواندند: تحریم های اقتصادی نامعقولی علیه اوکراین اعمال شد و عرضه کالاهای ما به بازارهای روسیه بدون دلیل مسدود شد.

تحت فشار روسیه ، رهبری فاسد اوکراین ، به رهبری ویکتور یانوکوویچ ، حامی ولایت پوتین ، از انعقاد قرارداد همکاری با اتحادیه اروپا خودداری کرد.

چنین بندگی بدبینی و نمایشی موجب طوفانی از خشم هم در جامعه اروپا و هم در میان توده های گسترده مردم اوکراین شد که اکثریت قریب به اتفاق آنها همیشه زندگی آینده خود و سرنوشت فرزندان و نوه های خود را با اروپای متمدن و نه روسیه پیوند داده اند.

در 21 نوامبر 2013 ، گروهی از فعالان اوکراینی در میدان استقلال در مرکز کیف جمع شدند. با وجود تحریکات مقامات ، تعداد آنها هر روز بیشتر می شود. در تاریخ 30 نوامبر ، رژیم یانوکوویچ دست به اقدامات خیانت آمیز زد: جوانانی که برای اعتراض مسالمت آمیز در مرکز کیف جمع شده بودند ، با چماقانی با چماق کتک خوردند ، جلسه پراکنده شد.

با این حال ، اوکراینی ها مردمی آزادی خواه هستند. و پس از اینکه معترضین با چوب دستی مورد ضرب و شتم قرار گرفتند ، مبارزه آنها به پایان نرسید ، بلکه فقط آغاز شد. روز بعد ، تعداد معترضین در مرکز کیف حتی بیشتر بود و هر روز بیشتر می شد. علیرغم اینکه مقامات نمی خواستند به حرف شرکت کنندگان در اعتراض مسالمت آمیز گوش فرا دهند ، فشارها و تهدیدها علیه بستگان معترضین ، که می توانستند بفهمند ، افزایش یافت.

در مقابل معترضین که شهر چادری را در مرکز کیف برپا داشتند (از وجود دمای خارج از منفی 10 درجه منفی بود!) از آب استفاده شد.

مقامات با مشاهده اینکه مردم متفرق نمی شوند ، اقدامی وحشیانه انجام دادند: آنها شروع به استفاده از سلاح گرم علیه افراد غیرمسلح کردند. با این حال ، این نیز مانع مردم نشد. تعداد آنها هر روز بیشتر می شد.

البته لازم به ذکر است که نقش اصلی در قتل اوکراینی ها در میدان متعلق به نیروهای نظامی ویژه اعزامی از روسیه بود: کارمندان نیروهای ویژه اوکراین برای پراکنده کردن یک تجمع مسالمت آمیز و تیراندازی به سمت مردم خود به طور گسترده ای حاضر به بیرون رفتن نبودند و در اعتراض به دستورات مربوطه ، از نیروهای امنیتی اخراج شدند.

همچنین باید به نقش بالای کلیسای ارتدکس اوکراین کلیسای ایلخانی کیف (اما به هیچ وجه کلیسای جامع مسکو) در آن حوادث اشاره کرد: هنگامی که افراد غیرمسلح مجبور به فرار از باتوم و گلوله هایی می شدند که بر روی آنها می بارید ، نمایندگان این اعتراف همیشه درهای کلیساهای خود را باز می کردند و آنها را از انتقام جویی پنهان کرد ، غذا تهیه کرد و کمک پزشکی کرد.

در فوریه 2014 ، قتل عام مردم روی داد. مبارزان برای آزادی و دموکراسی نام “صد آسمانی” را دریافت کردند ، یاد و خاطره آنها برای همیشه در قلب اوکراین باقی خواهد ماند.

21 نوامبر – روز آغاز انقلاب کرامت – اکنون به عنوان روز عزت و آزادی جشن گرفته می شود. جالب اینجاست که این تاریخ مصادف با تاریخ شروع انقلاب نارنجی در اوکراین است ، در حالی که در سال 2004 ، با زور مردم ، امکان جلوگیری از جعل انتخابات ریاست جمهوری در اوکراین وجود داشت.

پس از یک قیام گسترده مردم خشمگین ، رئیس جمهور و اطرافیانش مجبور شدند با رسوایی به روسیه فرار کنند ، جایی که رژیم پوتین هنوز آنها را از دادرسی عادلانه و مجازات اعمالشان پنهان می کند.

با این حال ، پس از پیروزی انقلاب ، عزت آزمایش های مردم اوکراین متوقف نشد ، بلکه فقط آغاز شد. روسیه که به پیروزی دموکراسی و ارزشهای اروپایی در کشور ما استعفا نداد ، جنگی تهاجمی علیه اوکراین آغاز کرد ، جنگی که تا امروز ادامه دارد.

این جنگ جنگی برای استقلال اوکراین است. جنگ برای آزادی ما. جنگی برای آینده برای نسل های بعدی ما. در این جنگ ، جنگ های اوکراین جان خود را همانطور شجاعانه و از خودگذشتگی می دهند که قهرمانان صد آسمانی در میدان کشته شدند. قدرت در کنار روس ها وجود دارد. اما در کنار ما – بیش از قدرت – در کنار ما حقیقت است.

و دیر یا زود عدالت پیروز خواهد شد!

سفارت اوکراین در جمهوری تاجیکستان