26 آوریل – روز جهانی یادبود قربانیان حوادث و فجایع رادیویی – اخبار تاجیکستان

امروز، 26 آوریل، تمام جهان قربانیان حوادث و بلایای تشعشعی را به یاد می آورند. 37 سال پیش در چنین روزی بود که بزرگترین فاجعه انسان ساز جهان در نیروگاه هسته ای چرنوبیل رخ داد. حدود 190 تن مواد رادیواکتیو در جو منتشر شد. به دلیل آتش سوزی که تقریباً دو هفته به طول انجامید، مواد رادیواکتیو خطرناک در محیط منتشر شد. جمعیت اوکراین و سایر ایالت ها در معرض رادیواکتیو قرار گرفتند. منطقه ای به وسعت 160000 کیلومتر مربع آلوده شد. حدود 400 هزار نفر از منطقه فاجعه تخلیه شدند.

در 11 مارس 2011، در نتیجه شدیدترین زلزله در تاریخ ژاپن و سونامی پس از آن، حادثه ای در نیروگاه هسته ای فوکوشیما-1 رخ داد، اگرچه مقیاس این فاجعه ویرانگر کمتری نسبت به چرنوبیل بود. با این حال، در هنگام انحلال حادثه، تهدیدهای واقعی افزایش قابل توجهی در عواقب وجود داشت.

امروز سفیر فوق العاده و تام الاختیار اوکراین آقای والری اودوکیموف و سفیر فوق العاده و تام الاختیار ژاپن آقای آیکی توشیهیرو وارد نورک شدند و در آنجا به یاد و خاطره قهرمانانی که از جمله به قیمت جانشان جهان را از شر نجات دادند ادای احترام کردند. عواقب فاجعه بار این حوادث و همچنین همه افرادی که قربانی این حوادث تلخ شدند.

26 آوریل – روز جهانی یادبود قربانیان حوادث و فجایع رادیویی – اخبار تاجیکستان

به گفته سفرای اوکراین و ژاپن، این روز باید برای بشریت یادآور عواقب تخریب تاسیسات هسته ای یا استفاده از سلاح های هسته ای باشد. آنها تجاوز فدراسیون روسیه به اوکراین را محکوم کردند و یادآوری کردند که اقدامات جنایتکارانه ارتش روسیه در نیروگاه هسته ای چرنوبیل، تصرف و حفظ نیروگاه هسته ای زاپوریژیا، تهدید استفاده از سلاح هسته ای توسط روسیه، امروز دوباره پیش نیازهای واقعی برای یک فاجعه را برای همه بشر ایجاد کرد.

سفیران به نام یاد و خاطره قربانیان بلایای هسته ای که تمام بشریت را در شوک فرو برد، خواستار جلوگیری از تکرار چنین فجایع و نجات بشریت از قربانیان جدید شدند. خروج بی قید و شرط نیروهای روسیه از خاک اوکراین امروز شرط اصلی تضمین امنیت هسته ای در جهان است.