تاکسی های “5 سامونی”: یک وضعیت اضطراری یا “یک میخ در چرخ”؟

صفحه اصلی / اخبار / خانه / تاکسی های” 5 سامون “: اضطراری ، یا “میخی در چرخ”؟

تاکسی های “5 سامونی”: یک وضعیت اضطراری یا “یک میخ در چرخ”؟ 14 اکتبر 2020 ساعت 15:45

Avesta.Tj | 10/14/2020 | مقامات تاجیکستان ، به نمایندگی از وزارت حمل و نقل و سایر ساختارهای مسئول ، تصمیم گرفتند کنترل تاکسی ها را که به طور غیرقانونی در خدمات خصوصی تاکسی مشغول هستند کنترل و تنظیم کنند.

ما در اینجا صحبت می کنیم ، عمدتا در مورد تاکسی های به اصطلاح “5 سامونی” ، که در شهر دوشنبه در مسیرهای مختلف حرکت می کنند. به آنها “5 سامونی” می گویند زیرا کرایه یک مسافر در یک مسیر مشخص 5 سامانی هزینه دارد.

10

بسیاری از شهروندان و میهمانان پایتخت از حضور چنین بازرگانان خصوصی استقبال می کنند. اولاً ، قیمت آن نسبتاً ارزان و سریع است و ثانیا ، پس از اینکه Stareks و Tangemkams از رانندگی در سطح شهر منع شدند ، تاکسی های “5 سامونی” به گزینه ای برای حمل و نقل عمومی تبدیل شده اند.

Said Komilov ، راننده چنین تاکسی ، می گوید که با ابتکار مقامات برای کنترل فعالیت های خود از شبکه های اجتماعی آشنا است. به گفته وی ، وی تقریباً 10 سال در مسیر شماره 3 به عنوان راننده تاکسی کار کرده است.

“من از هرگونه ابتکار قانونی مقامات پشتیبانی می کنم ، اما سکه دیگری نیز دارد. اینجا شب و روز هستیم که در مسیرها کار می کنیم ، برای چه؟ برای تأمین غذای خانواده هایمان. هیچ شغلی رسمی وجود ندارد ، اگر وجود داشته باشد ، پس برای یک حقوق ناچیز ، همه چیز گران می شود ، مرزها بسته می شوند. هر یک از ما کودکانی داریم که باید به آنها غذا داده شود ، لباس بپوشند و به آنها آموزش داده شود ، صورتحساب هایی وجود دارد. ما دزدی نمی کنیم ، دزدی نمی کنیم ، اما صادقانه برای نان خود درآمد کسب می کنیم. آنها گفتند که آنها می خواهند همه چیز را مرتب کنند ، لطفاً ما مخالف نیستیم ، اما باید نوعی “میانگین طلایی” پیدا کنیم تا همه خوشحال شوند. ”

11

یکی دیگر از رانندگان تاکسی “5 سامونی” که خود را آلیجون می نامید ، خدمات تاکسی را در مسیر “کورون” – “صدبرگ” ارائه می دهد. “من تحصیلات فنی عالی دارم. من نمی توانستم کاری در تخصص خود پیدا کنم ، یا بهتر بگویم نمی توانستم کاری پیدا کنم ، مجبور شدم راننده تاکسی شوم ، اکنون دو سال است که این کار را انجام می دهم. من می دانم که ما ملزم به عضویت در جوامع مختلفی هستیم که خدمات ارائه می دهند ، یعنی قانونی کردن ، اما شما قبل از سال 2014 نمی توانید در شهر ماشین رانندگی کنید و اکثر ما ماشین های قدیمی داریم و هیچ کس با ماشین ما نمی تواند از ما دیدن کند طول می کشد ، اما هیچ هزینه ای برای اتومبیل های جدید وجود ندارد ، بنابراین یک معضل پیش می آید ، چه کاری باید انجام شود ، و چه کاری باید انجام شود؟ “، – می گوید Alijon.

در مورد ساکنان و میهمانان پایتخت ، حتی اگر به نظرات شبکه های اجتماعی نگاهی بیندازید ، خدمات تاکسی های 5 سامونی کاملاً راضی کننده است.

“من از طرفداران تنظیم تاکسی های” 5 سامونی “№8 ، №3 و دیگران در دوشنبه هستم. آنها البته معایبی دارند اما مزایای بسیار بیشتری نیز دارند! اول دسترسی! فکر می کنم همه با من موافقت می کنند که استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی فقط یک کابوس است ، مینی بوس ها و اتوبوس ها ، به خصوص در ساعت های شلوغی ، آنقدر شلوغ هستند که گاهی اوقات فقط باید تاکسی بگیرید. ثانیا ، هنگام سوار شدن و پیاده شدن از مسافران هیچ زمان و توقف خاصی وجود ندارد ، هادی ها شروع به تماس با مردم می کنند ، اغلب سالن ها بیش از حد شلوغ هستند ، هیچ کس برنامه ترافیک و همچنین فاصله اجتماعی را رعایت نمی کند ، بیشتر مسافران ماسک ندارند ، اگرچه رانندگان و هادی ها موظف نیستند که مسافران را فرود آورند. کسانی که ماسک ندارند ، بنابراین بهتر است 5 تاصد تاکسی برای یک تاکسی بپردازیم تا اینکه در چنین شرایطی سوار شویم که مقامات محترم حمل و نقل ما به ما پیشنهاد می دهند. من امیدوارم که مقامات ما با این وجود مقررات کار ، اول از همه ، حمل و نقل عمومی ، و سپس یک تاکسی را در پیش بگیرند. “می گوید نسیبا خلمورودوا.

12

یکی از ساکنان پایتخت Shomurod Said همچنین از حامی تاکسی های “5 سامانه” است. “نیازی به محدود کردن فعالیت های آنها نیست. تاکسی های “5 سامونی” به معنای واقعی کلمه وقتی عجله دارید کمک می کنند و یک تاکسی خصوصی گران است. درست است که تاکسی ها معمولاً مانع ایجاد می شوند ، موانعی را در جاده ها ایجاد می کنند ، در ایستگاه های حمل و نقل عمومی می ایستند ، اما منافع زیادی نیز از آنها می برند. ”

یک کارمند مسئول وزارت حمل و نقل ، که مایل است ناشناس بماند ، خاطرنشان کرد که نباید در مورد ابتکار عمل برای تنظیم کار تاکسی های غیرقانونی خیلی قاطع عمل کرد ، هیچ کس قصد ندارد یک تکه نان از کسی بگیرد. این منبع گفت: “هدف اصلی ساده سازی کار تاکسی های” 5 سامونی “در شهر ، قانونی کردن فعالیت های آنها و هیچ چیز دیگری نیست.”

“ببینید ، هیچ یک از آنها مجوز ، حق ثبت اختراع ، مجوز ندارند ، و حتی ، همانطور که از حمله ها نشان می دهد ، برخی از آنها حتی تحت معاینه فنی قرار نگرفته اند ، مردم همچنان منتقل می شوند. هیچ کس آنها را برای کار و درآمد منع نمی کند ، چنین هدفی وجود ندارد ، اما برای کار کردن ، پس شما باید به طور قانونی کار کنید ، و برای این کار شرکت های زیادی هستند که خدمات تاکسی ارائه می دهند ، جایی که می توانید به طور رسمی شغل پیدا کنید.

“اکنون نمی توان گفت دقیقاً چه تعداد تاکسی غیرقانونی در پایتخت کار می کنند ، اما کار در این راستا در حال انجام است و من فکر می کنم که این مشکل راه حل خود را پیدا خواهد کرد.”

تهیه شده توسط عبدالرحمان رحمان اف