CoES تاجیکستان نسبت به بارندگی شدید و رعد و برق در آخر هفته هشدار داد – اخبار تاجیکستان

کمیته شرایط اضطراری و دفاع مدنی زیر نظر دولت جمهوری تاجیکستان به نقل از آژانس هواشناسی این کشور گزارش می دهد که هوای ناپایدار در این جمهوری در روزهای 6 تا 7 می 2023 پیش بینی می شود.

در برخی مناطق ولسوالی های تابعه جمهوری، منطقه ختلان و سغد، بارش شدید باران، رعد و برق و تگرگ پیش بینی می شود. هنگام رگبار و رعد و برق در برخی مناطق سرعت باد افزایش می یابد. خطر اصابت صاعقه وجود دارد. در گردنه ها و جاده های کوهستانی جمهوری، خطر گل و لای، رانش زمین، ریزش بهمن و ریزش سنگ همچنان پابرجاست.

همچنین افزایش شدید سطح آب در رودخانه های جاری از دامنه های جنوبی رشته کوه حصار، یاهسو، قیزیلسو (جنوب)، وخش، زراوشان و اسفارا پیش بینی می شود.

به دلیل بارندگی شدید، موارد اضطراری زیر ممکن است رخ دهد:

– افزایش احتمالی تعداد تصادفات در بزرگراه ها، به ویژه در بخش های کوهپایه ای و کوهستانی جاده ها، محدودیت های ترافیکی در جاده ها در نتیجه تضعیف تکیه گاه پل ها، جاری شدن سیل و فرسایش جاده.

– سیل احتمالی شهرک ها با آب باران در صورت نقص در سیستم زهکشی و انحراف جریان گل.

سیل احتمالی بخش‌های خاصی از جاده‌ها، مکان‌های کم ارتفاع با رواناب شدید طوفان، افزایش سطح آب در رودخانه‌های کوچک، همراه با آبگرفتگی مزارع، جاده‌ها، زمین‌های کشاورزی و ساختمان‌های فرعی واقع در مناطق کم ارتفاع.

به منظور محافظت از خانه ها و زمین های خانگی در برابر عواقب گل و لای، CoES از مردم می خواهد که تمام خندق ها و گودال های واقع در نزدیکی خانه های خود را تمیز کنند.

علاوه بر این، CoES هشدار می دهد که آب و هوای بد می تواند باعث آسیب به خطوط برق، قطع درختان، آسیب به سقف خانه ها، ساختارهای تبلیغاتی با فرمت بزرگ و ضعیف شود. به همین دلیل است که در خارج از منزل از قرار گرفتن در نزدیکی خطوط برق، درختان، بیلبوردها، سازه های سست خودداری کنید.

این کمیته از شهروندان می خواهد که اقدامات اولیه ایمنی شخصی را رعایت کنند، از پیاده روی در کوهستان، چیدن قارچ و سایر محصولاتی که در مناطق کوهستانی رشد می کنند خودداری کنند.

همچنین آب و هوای ناپایدار چرا و نگهداری دام در مراتع را با مشکل مواجه خواهد کرد.

کمیته شرایط اضطراری و دفاع مدنی زیر نظر دولت جمهوری تاجیکستان از مردم می‌خواهد در استفاده از جاده‌های کوهستانی مراقب باشند، وسایل نقلیه خود را برای سفر آماده کنند و تا حد امکان از رفتن به مناطق خطرناک خودداری کنند.

CoES یادآوری می کند: در صورت بروز موقعیت های خطرناک، باید با شماره 112 یا مرکز تماس به آدرس: (992+) 93 880 28 19، 223 13 11 تماس بگیرید.