CoES خواستار توجه به عواقب یک طوفان گرد و غبار – اخبار تاجیکستان است

CoES RT گزارش می دهد که در روزهای آینده افزایش آلودگی هوا در بیشتر مناطق کشور پیش بینی می شود.

کمیته شرایط اضطراری و دفاع مدنی زیر نظر دولت جمهوری تاجیکستان با اشاره به آژانس هواشناسی این کشور گزارش می دهد که طی 24 ساعت آینده در شهرها و مناطق جنوبی و مرکزی منطقه ختلان (ناصر خسراو) ، قبادیان، شاخریتوز، جیحون، دوستی، پنج، رومی، وخش، دانگاره، ووسه، شهرهای بوختر و کولیاب)، شهرها و ولسوالی های تابعه جمهوری (یوان، شهرهای نورک، تورسون زاده، گیسار، وخدات، دوشنبه)، شهرها و نواحی جنوبی منطقه سغد (ایستاروشان، اسپیتامن، ماستخوخ، جابر رسول اف، خجند، کنی‌بادام، اسفرا، پنجیکنت) بر اثر عوامل هواشناسی (طوفان گرد و غباری که از مناطق جنوب غرب، جنوب و جنوب شمال کشور آمد) افزایش آلودگی هوای جوی مانند گرد و غبار پیش بینی می شود که اندازه ذرات آن 10 میکرون (Rm-10 ) و ذرات با اندازه 2.5 میکرون (Rm-2.5) است.

در این راستا، کمیته از عموم مردم می خواهد که به بیماران مبتلا به بیماری های قلبی عروقی، دیابت شیرین و فشار خون بالا توجه ویژه داشته باشند.

CoES به رانندگان و دوستداران کوهنوردی، اتوموتو کوهستانی و دوچرخه سواری یادآوری می کند که هنگام رانندگی در مناطق کوهستانی، رعایت احتیاط های ایمنی و همچنین فاصله زمانی تعیین شده در حرکت ضروری است، زیرا احتمال ریزش سنگ، گل و لای، رانش زمین و بهمن وجود دارد. باقی.

همچنین، با توجه به آب و هوای پیش بینی شده، CoES ساده ترین توصیه ها را برای جلوگیری از حوادث به مردم یادآوری می کند:

  1. آب تمیز بیشتری بنوشید، حداقل 2-2.5 لیتر در روز، که حداکثر 0.5 لیتر آب معدنی است.
  2. در صورت امکان پنجره ها را بسته نگه دارید. اگر هنوز تصمیم به تهویه دارید، باید در نظر داشته باشید که بدترین وضعیت در ساعات اولیه صبح است، زمانی که تمام سیستم تعلیق خطرناک در لایه سطحی متمرکز شده است. نزدیک به ظهر، سطح زمین گرم می شود و تحت تأثیر جریان های هوای صعودی، سیستم تعلیق بالا می رود. علاوه بر این، می توانید پنجره های باز را با توری یا گازی آویزان کنید که باید دائماً مرطوب شوند.
  3. در خانه، برای جلوگیری از خشک شدن مخاط بینی، توصیه می شود تمیز کردن مرطوب انجام شود و سعی کنید هوا را مرطوب کنید. شستن بینی و شستشوی دهان بسیار مهم است.
  4. در این دوره، برای جلوگیری از مشکلات چشم، پزشکان استفاده از لنزهای تماسی را توصیه نمی کنند. علاوه بر این، اگر چشم ها توسط اجزای مه دود تحریک می شوند، باید با موادی مانند اشک مصنوعی یا طبیعی شسته شوند.

برای کسانی که از آسم برونش و همچنین برونشیت مزمن رنج می برند، توصیه می شود:

  • دوز داروهای مورد استفاده را کاهش ندهید؛
  • دستگاه های استنشاقی را همیشه همراه خود داشته باشید.
  • اگر نیاز به استنشاق بیش از 4-6 بار در روز باشد، باید با پزشک مشورت کنید.

در مواقع اضطراری با 112 تماس بگیرید یا با اورژانس تماس بگیرید: -223-13-11، 93 880 28 19.