CoES: هشدار مجدد در مورد عواقب احتمالی شرایط جوی – اخبار تاجیکستان

کمیته شرایط اضطراری و دفاع مدنی وابسته به دولت جمهوری تاجیکستان با اشاره به پیش بینی هواشناسی کشور بار دیگر به اطلاع شهروندان و میهمانان کشور می رساند که در روزهای 6 تا 7 مه 2023 هوای ناپایدار در جمهوری پیش بینی می شود. به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، دمای هوا در دره ها به 8 + 13 درجه سانتی گراد کاهش می یابد.

به گفته این منبع، در برخی مناطق تابعه جمهوری و منطقه ختلان بارش شدید باران، رعد و برق و تگرگ پیش بینی می شود. در گردنه ها و جاده های کوهستانی جمهوری خطر گل و لای، ریزش سنگ، رانش زمین و ریزش بهمن زیاد است.

بارش می تواند باعث افزایش شدید سطح آب در رودخانه هایی شود که از دامنه های جنوبی رشته کوه گیسار، یاهسو و قیزیلسو (جنوب) جریان دارند.

در این راستا برای جلوگیری از حوادث ناشی از عواقب احتمالی شرایط جوی، کمیته مجدداً از مردم درخواست می‌کند تا حد امکان مراقب باشند، کودکان را به مراتع اعزام نکنند، زمین‌های کشاورزی در حال رشد در مناطق کوهپایه‌ای و کوهستانی را جمع‌آوری نکنند. کشور، به ماهیگیری نروید.

CoES با اشاره به کمپین های توریستی این روزها از رانندگان درخواست می کند از کوهپیمایی خودداری کنند، از رانندگان خواسته می شود در هنگام عبور از گردنه ها و جاده های کوهستانی همه اقدامات احتیاطی را رعایت کنند.

افرادی که از بیماری های قلبی عروقی، دیابت شیرین، بیماری های تنفسی رنج می برند، این روزها باید تمام احتیاط های تجویز شده توسط پزشکان را به شدت رعایت کنند.