سوسک غیر سیاسی در موزه هنرهای مدرن

به نمایش درآمد

اولین چیزی که در نمایشگاه می بینید “شکلات” ساخته سمیون موتولیانتس است. تصویر اتوبوس قدیمی روکش شده با روکش جلای قهوه ای واقعاً مربع های “آلنکا” کمی ذوب شده را یادآوری می کند. همانطور که نویسنده تصور کرده است ، این یک “تصویر با موتور” است. به دلیل مکانیزم داخلی ، بوم باید مرتعش شود و از این طرف به آن طرف بخورد ، گویی اتوبوسی که به سختی زندگی می کند بیننده را در امتداد جاده ای پر دست انداز می چرخاند.

اما با این مرحله از برنامه مشکلی پیش آمد. سازمان دهندگان چندین بار به تصویر نزدیک شدند ، بوم را برداشته و با مکانیسم بازی کردند ، دقیقاً همان کاری که راننده جغجغه بدبخت انجام می داد. با رسیدن به هیچ چیز ، “هود را بست” – تصویر را به عقب آویزان کرد. “می بینید ، این یک اتوبوس قدیمی است. بوم… ارتعاش می کند »، – با این وجود ، کارمند سخت کار ART4 به بازدید کنندگان گفت.

واضح بود که شکست تصویر باعث ناراحتی سازمان دهندگان می شود ، اما بی فایده است. اتوبوس تصادف شده در نهایت به یک حرکت جداگانه و قانع کننده در خودانگیختگی خود تبدیل شد. شروعی عالی برای ورود به “آپارتمان مشترک آینده”. اگر در اتوبوس شکسته نباشید ، می توانید به آنجا بروید.

نوسان دادن به “کهن الگوی مشترک” که در هر فرد شوروی و حتی پس از شوروی زندگی می کند ، یک تصمیم متهمانه Tsikarishvili بود. یک آپارتمان مشترک یک پدیده متناقض در زندگی ما است ، که پایه ترین ویژگی های انسان را در شرایط یک جامعه اجباری نشان می دهد. نزدیکی غیر طبیعی اجسام بیگانه با یکدیگر ، مجبور به اشتراک مناطق مشترک ، در یک راهرو باریک به یکدیگر برخورد می کنند و توسط فیزیولوژی شدید ، روشن شده است.

الكساندر تسكاریشویلی هنرمندان و متصدی نمایشگاه به عنوان “مادربزرگ ها”.

در افتتاحیه نمایشگاه ، نویسندگان به سرپرستی کیوریتور ، خود را به عنوان مادربزرگهای کتاب درسی – با روسری های رنگارنگ و با دانه هایی که از آفتابگردان برداشتند ، مبدل کردند. نشستن روی صندلی ها در چندین ردیف ، تبدیل شدن به یک “متصدی موزه” جمعی در تجسم شدید خود – یک عنصر عجیب ، غیر یکپارچه و بیگانه برای فضا.

آپارتمان مشترک ، که با کمک Tsikarishvili توسط آثار هنرمندان سن پترزبورگ ساکن شد ، نه به عنوان یک آپارتمان در آینده ، بلکه به عنوان یک آپارتمان داخلی مشترک ، درب آن در جایی از کد فرهنگی ما واقع شده است.

آپارتمان اشتراکی برای کسانی که در آنجا نبوده اند ، نوستالژی است ، تقریباً آنجا را مهد روشنفکری شوروی تصور می کند ، و کسانی که بودند – نمی خواهند به آنجا برگردند. اما هنرمند ایلیا اوسیاننیکوف ، یکی از شرکت کنندگان در مانیفست 10 (در سال 2014) ، هنوز در آن زندگی می کند. بنابراین ، مطالب مربوط به کار او “برهنه نشسته” به معنای واقعی کلمه از متن خارج شد. این نقاشی روی یک درب معتبر با لولا (برای قفل کردن آن از همسایگان) نقاشی شده است ، درب به صندلی متصل شده است ، که ، به گفته متصدی ، در آپارتمان اوسیاننیکوف توسط “برخی دیگر از هنرمندان” ساخته شده است ، و در پشت صندلی ترکیب با یک قرقاول پر غنائم تاج گذاری می شود.

“زین از سن پترزبورگ” ، پیوتر دیاکوف

روبروی صندلی با یک قرقاول “زین از پترزبورگ” توسط پیوتر دیاکوف – یک صندلی راحتی گروتسک با پاهای انسان به آن متصل است. در همان اتاق یک خرس عروسکی کتک خورده از دوران کودکی اتحاد جماهیر شوروی کسی قرار دارد که سر آن را در نوار چسب مشکی پیچیده و یک پوزه دارد. پرهای پیاز سیاه از سر خرس تیز می شود و جسم را “چیپولینو” می نامند. نویسنده آن وادیم میخائیلوف – در گذشته یکی از شخصیت های فرقه جامعه هنری پرم ، اکنون در سن پترزبورگ مستقر شده و با گروه هنری “شمال -7” همکاری می کند.

“چیپولینو” ، وادیم میخائیلوف

“یکی از بازدیدکنندگان پشت سر من نجوا می کند” از زمینه سیاسی نمی توان جلوگیری کرد.

اگرچه برگزارکنندگان تلاش زیادی کردند.

به عنوان مثال ، تصمیم گرفته شد که برای احترام به افتتاحیه نمایشگاه لباس سوسک تهیه شود ، تا آنجا که ممکن است سوسک نباشد. و آنها موفق شدند ، مجری در لباس بیشتر شبیه یک توده مخاط غول پیکر است که توسط لوله کش از لوله تخلیه استخراج می شود تا حشره. اما او مانند سوسک اعلام شد ، بنابراین ، برعکس ، سازندگان موضوع را تیزتر کردند. که اجتناب ناپذیر است ، زیرا عملکرد غیرسیاسی یک اکسی مورون است.

“ویروس کرونا خزنده است” ، آنها در دنباله ای از مچاله شدن و کشیدن “غیر روچ” که از طریق سالن ها حرکت می کند زمزمه می کنند.

“سوشی لنینگرادسکو” ، الکساندر تیزکاریشویلی

دلایلی که ART4 نمی خواهد وارد سیاست شود را می توان درک کرد. خوب است که ابتدا زخم های گذشته را التیام بخشید ، در یکی از ستون ها هنوز یک چاله وجود دارد که توسط مأموران کمیته تحقیقات دو ماه و نیم پیش پشت سر گذاشته شد ، وقتی آنها با جستجو به موزه وارد شدند. به گفته مالک موزه ، جمع کننده ایگور مارکین ، این جستجو مربوط به دستگیری یکی از اعضای گروه Voina و Pussy Riot پیوتر ورزیلوف بود. هر دو گروه هنری نمایشگاه هایی را در موزه برگزار کردند. و در سال 2019 ، نمایشگاهی از اولگ ناوالنی ، برادر الکسی ناوالنی “با احترام زندانیان و گرمای برادرانه” ، به تاریخ اکشن گرایی سیاسی مدرن اختصاص داشت.

یکی از عوامل اصلی نمایشگاه ، هنرمند جوان Greht بود. چندین اثر وی در “اکسپرس نوسکی” ارائه شده است. او همراه با شاخه ها ، لکه های گرد و غبار ، تکه های ریسمان ، اجسام قابل درک و در عین حال ناآشنایی را به هم چسبیده است ، شبیه گفتار تحریف شده کودک ، که بزرگسالان امتحان می کنند و نمی توانند آن را تشخیص دهند.

پانل “درب های ریخته شده ابزار” ، گرهت

“این بسیار زیبا است” ، با عبور از كنار تابلوی Greht ، ساخته شده توسط درهای عمومی آنها ، شایسته تر به دیگری گفت. در همان سالن ، کار Tsikarishvili خود – زباله هایی به شکل سوشی ، همراه با نصب صدا – با هم سنگ فرش کرد – “Leningradskoye Sushi”

به هر حال ، مواد و نمایش بسیاری از اشیا inev ناگزیر باعث ایجاد ارتباطی با جنبش هنری Arte Povera (از ایتالیایی – هنر ضعیف) می شود ، اما در شرایط ما به احتمال زیاد Vita Povera (زندگی ضعیف) است ، که علی رغم همه چیز با ارزش هنری پر شده است. < / p>

ارتباط بین یک آپارتمان مشترک و دوران کودکی نیز در فیلم “ادیسه خانه” آلنا ترشکو درک شده است. این هنرمند شوهر فنلاندی خود را به سفری فرستاد ، وی که به طور مفصل و با جزئیات با اسباب بازی های نرم فرزندانش صحبت می کند: در مورد زندگی ، سیاست ، ملی گرایی ، اینکه چگونه توسط ببر خورده نشود و موارد دیگر. این هنرمند همچنان وارد دیوار خاطره شخص دیگری در دیوار بعدی می شود ، جایی که در زیر تصاویر حیوانات اسباب بازی ، ویژگی ها و یک یادداشت مختصر بیوگرافی به آنها داده می شود. به عنوان مثال ، “آرچی: خرس ، زادگاه هلسینکی ، مخترع نظریه خودش درباره روند تاریخی ، که در آن فنلاندی ها و فنلاند نقش اصلی را در تکامل و تاریخ بازی می کنند ، غذا: سیب زمینی را انکار می کند” و غیره.

جالب است که این نمایشگاه فراتر از قصد کیوریتوری بود ، اما در نهایت به آن بازگشت. فضای نمایشگاه دائماً شکسته می شود ، آثار همسایه هنرمندانی که از نظر روحیه نزدیک نیستند نمی خواهند با هم باشند ، اما به دلایل خارجی مجبورند در یک اتاق زندگی کنند ، درست مثل همسایگان در یک آپارتمان مشترک.