ایرینا آرخیپووا. صدای مادام العمر.

11.11.2020
خوانندگان اپرا ، مانند محافظین سواره ، سن حرفه ای کمی دارند. با گذشت زمان ، صدا کمرنگ می شود ، فضیلت خود را از دست می دهد ، در روند چندین ساعت تمرین و اجرا فرسوده می شود. اما تاریخ موارد طولانی ماندگاری صوتی را می داند.

برای چندین دهه Arkhipova دقیق ترین استاد گویای آواز را با استفاده از روش مرجع شگفت زده کرد. این خواننده ذاتاً یک میزانسن سوپرانو “واقعی” داشت. Arkhipova صدای خود را در پایین ثبت نام با رنگ آمیزی مصنوعی بار نکرد – صدای غلیظی از اعماق روح او بلند شد. و این مجموعه شامل ده ها نقش روشن در اپراهای آهنگسازان روسی و غربی است. مکان ویژه ای توسط کارمن از اپرای به همین نام Bizet. در آن ، این هنرمند اولین بار در سال 1956 در صحنه تئاتر بولشوی ظاهر شد. در آن زمان ، آرخیپووا بیش از سی سال داشت. بحث درمورد این که این برای تئاتر اصلی کشور زیاد است یا کافی نیست ، بی معنی است. Arkhipova – ممکن است خواننده ای اصلا وجود نداشته باشد – مسیر ایرینا کنستانتینوونا برای رسیدن به این حرفه که بیش از نیم قرن در آن ماند ، بسیار دشوار بود.

با ورق زدن در صفحات بیوگرافی Arkhipova ، بی اختیار این س theال را می پرسد: چرا سرنوشت ایرینا را برای مدت طولانی آزمایش کرد ، بیش از ده سال او را به تعویق انداختن برای ورود به هنرستان مسکو داد؟

این دختر 9 ساله بود که در مدرسه موسیقی مرکزی در موسسه آموزشی معروف پذیرفته شد. اما درس اول شکست می خورد – کودک سرما می خورد ، این بیماری عوارضی ایجاد می کند. بعد از گذراندن تکالیف ، ایرینا وارد مدرسه گسین می شود. اما جنگ این برنامه های موسیقی را نیز نفی می کند. خانواده آرخیپوف به تاشکند ، جایی که ایرینا از مدرسه فارغ التحصیل می شود ، تخلیه می شوند و سپس وارد شعبه موسسه معماری مسکو می شوند.

احمقانه است که حدس بزنید آرکیپووا در این حرفه به چه ارتفاعی رسیده است. اما اکنون با اطمینان می توانیم بگوییم که وی دانشگاه مناسب را انتخاب کرده است ، زیرا محافل آوازی آماتور به طور فعال در آن کار می کردند. دختری که در سال 1944 به پایتخت بازگشت ، طبق معمول آواز زیادی می خواند ، اما دیگر آرزو ندارد که به عنوان یک خواننده آواز فعالیت کند. با این حال ، شانس اعلیحضرت این بار دستور داد که ایرینا با یکی از دانشجویان هنرستان مسکو دیدار کند و در سال 1946 خود او از آستانه این م educationalسسه آموزشی عبور می کند. او بسیاری از بخشهای کلاسیک اپرای روسی را می آموزد – “یوجین اونگین” ، “برف دوشیزه” … پوچ دیگری – آرخیپووا در گروه کارآموز تئاتر بولشوی پذیرفته نمی شود. ایرینا عازم Sverdlovsk می شود و مخاطبان محلی را با لیوباشا در عروس تزار ریمسکی-کورساکف تسخیر می کند. این موفقیت به بازگشت آرخیپووا کمک می کند تا برای یک زندگی درخشان در تئاتر بولشوی به زادگاهش مسکو بازگردد – او سرانجام خود را در مکانی که باید و مطابق با استعداد خود پیدا می کند.

یکی از صفحات بیوگرافی غیر پیش پا افتاده ستاره در سال 1989 به کنسرت وی در سالن بزرگ کنسرواتوار مسکو برمی گردد … این خواننده همراه با ارکستر سمفونیک آکادمیک ایالتی زیر باتوم Evgeny Svetlanov چرخه آوازی موسورگسکی “آهنگ ها و رقص های مرگ” را اجرا می کند. Arkhipova در حال حاضر بیش از شصت سال دارد ، اما صدای او نمی لرزد ، و با یادداشت های سوراخ کننده به قلب شنوندگان نفوذ می کند. یک واژه واضح هر کلمه ، عبارتی از اشعار گولنیشچف-کوتوزوف را نشان می دهد که از تراژدی آنها خشمگین است. عمق استعداد نمایشی خواننده شگفت انگیز است. چطور ممکن است برای هنرمند خلق اتحاد جماهیر شوروی ، برنده جایزه لنین ، قهرمان کار سوسیالیست ایرینا کنستانتینوونا آرخیپوا غیر از این باشد؟

11.11.2020

جشنواره ای را در art-center.ru انتخاب کنید