تئودور آرونتزیس پروژه ویژه “Diaghilev +” را در پرم ارائه خواهد کرد

این ماراتن سه روزه شامل اولین نمایش روسی اثر جدید الکسی رتینسکی ، سمفونی چهارم برامس و انتخاب آثار مجلسی از تصنیف قرون وسطایی تا زهی عرفانی دهه 1960 است. همه آثار توسط نوازندگان ارکستر و گروه کر آواز MusicAeterna تحت سرپرستی Fedor Lednev و Teodor Currentzis اجرا می شوند.

“Diaghilev +” با نمایش روسی اثر جدید آلکسی Retinsky ، آهنگساز ، که اولین ساکن خانه رادیو در سن پترزبورگ ، جایی که موسیقی Aeterna در آنجا مستقر شده است ، افتتاح می شود. رادیو Dom یک آزمایشگاه خلاق است که در آن آهنگسازان ، کارگردانان و هنرمندان معاصر ، همراه با موسیقیدانان موسیقی Aeterna ، پروژه های آزمایشی و تحقیقاتی خود را در زمینه های مختلف هنر معاصر ایجاد می کنند. الکسی رتینسکی با دریافت کارت خالص برای خلق اثر جدید ، اولین ساکن خانه رادیو شد. Krauseminze یک قطعه پانزده دقیقه ای برای صدا و ارکستر سمفونیک است که با الهام از جهان شاعرانه پل سلان ساخته شده است. موسیقی این اثر ، که شبیه ساختار یک رویا است ، با لایه های زمانی و معنایی چند لایه مشخص می شود ، که با تقلید ، به راحتی به یکدیگر نفوذ می کنند.

الکسی رتینسکی ، آهنگساز ، اولین ساکن خانه رادیو:

– برداشت من از اولین خواندن شعر سلان “SELBDRITT، SELBVIERT” امکان درک راه حل موسیقی را تقریباً بلافاصله فراهم کرد – یک نقطه از زمان (لحظه ملاقات) با معنی آن از Chronos خارج می شود و به معنای بی انتها می رسد. یعنی زمان خطی ، به دلیل مشخص بودن تقویم آن ، چیزی شبیه صفحه ای است که منابع واقعی وقایع را پنهان می کند. گره گشایی از افسانه های شاعرانه محجبه پل سلان ، شبیه باز کردن یک رشته نخ است ، با تنها تفاوت آنالوگ فیزیکی که انتهای موضوع هرگز فرا نخواهد رسید. موضوع به سادگی به یک کیفیت جدید و غیره تبدیل خواهد شد.

در قسمت دوم این کنسرت ، موسیقی ارکستر Aeterna به رهبری تئودور آروتزیس سمفونی چهارم یوهانس برامس را اجرا خواهد کرد. در مقیاس بزرگ ، عمیق و الهام بخش – آخرین سمفونی برامس ، ایجاد شده در پایان قرن نوزدهم ، سخاوتمندانه ثروت آهنگین و هارمونیک جمع شده توسط سنت اتریش-آلمان را طی چندین قرن با شنونده تقسیم می کند. برامس با نوستالژی گفت: “نوشتن موسیقی در روزهای موتزارت بسیار عالی بود” و برای همیشه موسیقی نوشت. بیش از صد سال بعد ، فینال غم انگیز سمفونی چهارم به همان اندازه سرسخت و قدرتمند به نظر می رسد.

نوازندگان برنامه را در تئاتر اپرا و باله پرم در تاریخ 18 نوامبر دو بار ارائه می دهند: در ساعت 18:00 و 21:00. دو روز آینده به موسیقی مجلسی اختصاص خواهد یافت. این برنامه عمدتا از آثار به ندرت اجرا شده در دوره های مختلف و کشورها تشکیل شده است: از نمونه های برجسته چند صدایی فرانسه در قرن 14 تا اپوسهای کاملاً تجربی که توسط معاصران ما نوشته شده است.

برنامه کنسرت در 19 نوامبر شامل تصنیف عاشقانه نفیس De Fortune me doi pleindre et loer شاعر و آهنگساز قرون وسطایی Guillaume de Machaut ، قطعه Anahit ساخته آهنگساز عرفانی ایتالیایی Giacinto Schelsi و قطعات کتاب آواز برنارد لانگ است – یک موزاییک آتونی که با راک و جاز در هم آمیخته است. یک آهنگ مراقبه توسط لوتیست انگلیسی قرن 16-17 ، جان داولند ، در تنظیم نویسنده برای یک ترکیب بسیار غیر منتظره از سازها به صدا در خواهد آمد. آندری ولوسوفسکی ، تکنواز موسیقی MusicAeterna ، قطعه ای را برای سازهای کوبه ای ، آهنگساز یونانی Xenakis Rebonds B اجرا می کند – “یک آیین انتزاعی … بدون ترکیبات فولکلور” ، همانطور که خود آهنگساز آن را توصیف می کند ، و الکسی Retinsky قطعه دیگری را که در دیوارهای خانه رادیو متولد شده است ارائه می دهد musicAeterna – Rex Tremendae.

در عصر دوم ، 20 نوامبر ، موسیقی Aeterna دوباره به موسیقی Guillaume de Machaut روی می آورد و Credo خود را در unum Deum اجرا می کند – قطعه ای از Mass ، مصنوع اولیه موسیقی مقدس نویسنده. این برنامه همچنین شامل یک ترکیب پنج دقیقه ای توسط Arvo Pärt Psalom است که به روش tintinabuli نویسنده نوشته شده است و همچنین یک ساخته توسط Helmut Lachenman “… zwei Gefühle” است. “دو احساس” مشخص شده در عنوان این ترکیب عبارتند از ترس و کنجکاوی ، احساس تهدید در مقابل تاریکی غار و تمایل پرشور برای یافتن آنچه در آن است. این حالت ، که در یادداشت های لئوناردو داوینچی شرح داده شده است ، توسط بنیانگذار “موسیقی بتن ساز” ، لاچنمن ، با روش های خاص خود بررسی می شود. خطوط داوینچی در سراسر نمره پراکنده است و از شنوندگان دعوت می شود تا معنای آنها را از طریق “شبه ملودی” قطعه بازسازی کند.

کنسرت های مجلسی در فضای کارگاه پنجم گیاه Shpagin Plant برگزار می شود. همه رویدادها با رعایت دقیق اقدامات امنیتی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا برگزار می شود. استفاده از ماسک ، حفظ فاصله اجتماعی و استفاده از مواد ضد عفونی کننده دست برای شرکت کنندگان ، تماشاگران و مهمانان این رویداد اجباری است.

اطلاعات ارائه شده توسط سرویس مطبوعاتی موسیقیAeterna